şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türk patent enstitüsü tarafından, akçaabat köftesi örneğinde olduğu gibi "köftesi" sözcüğüyle değil, "köfte" sözcüğüyle tescil edilmiş olan coğrafi işaretin adıdır. ürünün tanımına ve ayırt edici özelliklerine ilişkin bilgilerin başında şunlar gelmektedir:

    "akhisar köfte; kullanılan et itibariyle lezzetini, yağını ve suyunu muhafaza eden bir özelliğe sahiptir. lezzetlendirici olarak saf yemek tuzu, kuru soğan (karacabey cinsi acı soğan) ve ekmek içi kullanılır. koklamak suretiyle ayırt ederken, akhisar köfte’de kekik, reyhan otu, kimyon, köfte baharı gibi baharatlar ya da sarımsak, soya unu, şeker, tahıllar, patates gibi yoğun karbonhidratların veya sodyum bikarbonat gibi kimyasalların lezzeti ve kokusu olmamalıdır. çok pişmemiş olmalı, garnitüründe pide olmalıdır. domates, yeşil biber, maydanoz, kaba sulu soğan piyazı, roka olmalıdır. pilav, bulgur pilavı, patates, cips, turşu, sos olmamalıdır."

    devamı için: http://www.resmigazete.gov.tr/…20412-4.htm#%c3%a706
  • öncüsü ramiz ve rasim oğulları, yani köfteci ramiz'dir. ama şu anda akhisar'da bu köfteyi ramizlerden çok daha iyi yapabilen yerler vardır. ramiz zaten işi ticarete döktüğü için köfte filan artık umrunda değildir. markasını yaptığından dolayı artık köfte yerine başka bir şey de satsa yiyen olacaktır.
  • kasap adnan'dan yoğurulmuş bir biçimde kiloyla alınabilecek köfte.
  • bi taneyle doymazsınız duble söyleyin.
  • çatalı tersten saplamak suretiyle yenen bir köfte çeşidi.