şükela:  tümü | bugün
 • leningrad cowboys go america'nin pek muhterem yonetmeni ayrica. jim jarmusch ile ayni frekansta.
 • iranlı yönetmen abbas kiarostami'nin abd hükümetinin vize vermemesi üzerine filminin gösterimine katılamamasından dolayı iranlı yönetmene destek için festivale katılmaktan vazgeçen finli ünlü yönetmen. filminin gösteriminde okunan mesaj şöyledir:

  "bu koşullar altında, festivale katılmaktan vazgeçmek zorunda kaldım, çünkü abd hükümetinin iranlı bir yönetmene ihtiyacı yoksa finli bir yönetmene hiç mi hiç gereksinim duymayacağını düşündüm. üstelik bizde petrol de yok..."

  yaşa be aki!
 • iyi bir finlandiyali olarak cok pis icer.
 • “hayatın anlamı insanın doğasına saygı gösteren kişisel bir ahlak geliştirmek ve bu ahlakla yaşamaktır”
  diyen abi. noktayı koyan abi.
 • bu sene avrupa filmleri festivali'ne sürüklenen bulutlar* isimli filmiyle iştirak etmiş şahane yönetmen. bu filmiyle de neredeyse geçmişi olmayan adam'daki tadı yaşattı ve gönlümüzdeki yerini sağlamlaştırdı. ayrıca bu sene yine gösterilen ve benim izleyemediğim kısa filmlerinden rocky vi için bakın kendisi neler demiş:

  "my revenge on mr.stallone, who i think is an asshole."
 • geçen sene avrupa filmleri festivali kapsamında gösterilen kısa filmlerini izlemeden "tanıyorum,biliyorum,seviyorum" denmemesi gerektiğini düşündüğüm kuzeyli bi usta..başka bi yerde de rastlarsanız kaçırmayın..
  -rocky vi 1986
  -those were the days 1991
  -thru the wire 1987
  -these boots 1992
  -rich little bitch 1987
 • aki kaurismäki aslen gazetecilik okumuş finli bir yönetmendir. 1957 doğumludur. bir yandan okur, bir yandan da çalışır. garsonluk yapar, bulaşıkçılık yapar sonunda yapımcı olan ve hepi topu iki yaş büyük olan ağabeyi, aki'yi yanına alır. çekeceği filmlerin senaryolarını daktilo ettirir. senaryoları temize çekerken küçük müdahalelerde bulunmaya başlar, beğenilir. ilk olarak 1981 yılında "valehtelija" denilen filmin senaryosunu teslim eder. hatta filmde rol de verir. oyunculuğunu beğenmez ama yazıcılığından memnun kalır. hemen peşinden dokümanter bir filmin senaryosunu toplatır ve dahi çektirir. aki başarılı olur. birlikte birkaç bilim-kurgu çekerler.

  aki kaurismäki, genellikle klasikleri uyarlayıp perdeye aktarmasıyla ünlüdür. senaryolarını da kendi yazar. en önemli filmlerinden biri de "boheemielämää" yani "bohemian life" hatta "la vie de bohème"dir. kendisiyle "tutunamayanlar üçlemesi"yle tanışmıştım. yani, kibritçi kız'la. betondan bir ormanda yaşayan adamın hikayesi haline gelen masal, kısa ve çarpıcıydı. son dönem popüler filmi, "kauas pilvet karkaavat" yani sürüklenen bulutlar yönetmenin nükseden üçleme merakının ilkidir. cannes film festivali'nde jüri büyük ödülünü alan, "mies vailla menneisyyttä" yani geçmişi olmayan adam da bu trilojinin ikinci filmidir. her iki filmi de izledim. sonuncuyu da çekmesini beklemekteyim.
 • filmleriyle iskandinav refahı mitinin altını oyan büyük bir hümanist. fakirler için kapkaranlık bir dünya tasviri yapar. bu karanlık dünyada bulduğu güzelliklerse yine insanlar olur. filmleriyle küçük insanları ve bir araya gelip kurdukları küçük dünyalarını kutsar. sinema anlayışı da mizah anlayışı da minimalisttir. sessiz film olabilecek kadar az diyalog bulunur filmlerinde. ufak detaylar yakalar, siz de yakalayabilirseniz filmlerinin içine girebilirsiniz. minimum diyalogla ulaştığı mizahla bazen jacques tati'yi anımsatır.

  politik olarak da takdir edilesi bir insan olsa da, bir ara türkiye'deki insan hakları ihlallerini sebep göstererek istanbul film festivali'ni boykot etmiş, filmlerini göndermeyip bizi üzmüştü. oysa filmlerini izleyecek insanlar hortum süleyman değil ki. neyse ki tavrını değiştirdi ve son filmi festivalde gösterildi.

  sineması hakkında da en iyi fikri verebilecek, 2002'de sight and sound'a verdiği favori filmler listesi şöyle:

  au hasard, balthazar - robert bresson
  broken blossoms - d.w. griffith
  casque d'or - jacques becker
  greed - erich von stroheim
  l'age d'or - luis bunuel
  l'atalante - jean vigo
  mon oncle - jacques tati
  nanook of the north - robert flaherty
  rome, open city - roberto rossellini
  tokyo story - yasujiro ozu