şükela:  tümü | bugün
 • öğrenciler toplu götürülerek gişe yaptırılmaya çalışılan film.
 • parayı, makamı ve her türlü yancılığı elinin tersiyle reddeden omurgalı bir şairin rolünü; para ve makam için her türlü yancılıktan medet uman omurgasız bir türkücüye vermişler. ironinin kralı olmuş.

  izlenmez film..
 • afişinde alenen provakasyon barındırdan film. kim ne derse desin, ülkenin kurucusunu birisinden küçük boyutlandıramazsın. alenen akif rolündeki yavuz bingöl atatürk rolündeki fikret kuşkan’ın tam üstünde dev gibi konumlandırılmış.

  böyle bir hareket ile daha afişten kimin ne olduğunu anlıyorsunuz. nedir arkadaş sizin bu atatürk nefretiniz? onlarca yıl geçti halen aynı örümcek kafalar. sonunuz yakın ama…
 • epey atatürk övgüsü içeren film. dönem olarak istanbul'un işgaliyle başlıyor, istiklal marşı'nın kabulüyle bitiyor. tarihi ayrıntılara dikkat edilmiş. işbirlikçiler, hainler ve kandırılmışların durumu da iyi anlatılmış.

  öte yandan; yavuz bingöl kötü bir tercih. adamın becerisi yetersiz, diksiyonu bozuk. bazı oyunculuklar ve konuşmalar olmamış. atatürk'ü oynayan adamın* diksiyonu fazla düzgün, fazla yumuşak. ingiliz rollerinin hepsini ingilizler oynasaymış daha iyi olurmuş. türk dizilerinden aşina olduğumuz "aptala anlatır gibi anlatma" olayı maalesef burada da var. "madem eski zaman filmi, herkes sürekli 'lakin' desin" saçmalığı da aşılamamış.
 • çekim, cast ve kostümler çok güzel. ama o kadar uzun bir film o kadar hiçbir şey anlatmıyor ki, çok sıkıcı. mehmet akif bey istiklal marşı'nı yazmayı reddediyor. ve sonra hepimizin tahmin edeceği üzere kabul ediyor. bu. ve her yapımda gördüğümüz aksanlı, karikatürize ingiliz komutan ve işbirlikçi sözde müslüman hain. çok fazla klişeydi ya. kötü değil ama çok sıradan, dümdüz, sıfır heyecanlı bir film olmuş. çıtır, çerez.
 • son derece başarılı ve tam kıvamında bir film olmuştur.

  yavuz bingöl'ü pek sevmesem de rolünün hakkını verdiğini kabul etmek gerek, gerek konusu, gerek atatürk'e duyulan özlemimize merhem olan yapısıyla el üstünde tutulmalı.

  sanat yönetimiyle kostümüyle o dönem çok başarılı yansıtılmış. o dönemde türkleri aşağılayan ingiliz komutanların ve içimizde olup hainlik eden tiplerin olması filmin eklediği şeyler değil, bunlar gerçekten yaşanmış bu nedenle filmde varlar.

  son olarak bu konuyu işleyen bir filmden aksiyon beklemek, çok hareketsizdi diye eleştirmek de komik doğrusu. istiklal marşı'nın yazılma hikayesinden avengers aksiyonu çıkmamış doğru. son bölümünde insana gözyaşı döktürüyor, tüm emeği geçenlerin eline sağlık.
 • yavuz bingöl'ün oynaması nedeniyle ben de dahil şu anki siyasi gücün ön plana çıkarılmaya çalışıldığı bir film olarak görülmüştü ama sanılanın aksine atatürkçü bir film olmuş. başroller fena değildi ama yan rollerin oyunculukları vasat altında kalmış. özellikle konya halkını galeyana getirme sahneleri inandırıcılıktan uzak, oldukça yapay sahneler. yavuz bingöl'ü bir tek "o şimdi asker" filminde izlemiş biri olarak sesinin acayip derece değiştiğini gözlemledim. genel olarak durağan bir film ama dönemin iç yüzünü yansıtması adına güzel sahneler vardı. atatürk rolü için biraz daha özen gösterilmesi gerekirdi. hem makyaj yavan kalmış hem ses tonu, konuşma tarzı bizim bildiğimiz atatürk imajının epey gerisinde.
 • istanbul’un işgalinden başlayarak istiklal marşımızın kabul edilmesine kadar geçen dönemi anlatan güzel bir film. istiklal marşımızın şairi mehmet akif ersoy'u beyaz perdeye yansıtmış güzel bir film. ayrıca yavuz bingöl'ü ben de sevmem ama gayet güzel kıvırmış rolünü. puanım inadına 5/5

  bu filmin imdb’de 2.5 puan almasını da, türklerin kurtuluş savaşını hazmedemeyen itilaf devletleri destekçilerine bağlıyorum.
hesabın var mı? giriş yap