şükela:  tümü | bugün
  • kemal kılıçdaroğlu'nun tansiyonun arttığı pkk olaylarına karşı sunduğu bir öneri.

sanırsam yurt dışındaki senato ve osmanlı zamanında yer alan ayan meclisi sistemine benzemekte.
  • akil adamlar yaklaşımı günümüz siyaset gündeminde chp'nin de gündem belirleyici olabileceğine dair bir örnek oluşturmuşluğuyla önemlidir. kürt sorunu, ya da diğer adıyla güney doğu sorununun çözümünde konuyu akil adamlara bağlamak ise bizdeki siyaset arenasının ne kadar itici olduğunu göstermesi açısından bir kere daha önemlidir.

bizde halk oyunu arkasına alanlar dünyayı ben yarattım havasında karşısındakini tanımazlığı liderlik sıfatı olarak algılamaktadırlar. oysa onları oraya taşıyanlar akil adamlar olacakları düşüncesini düşünegelmişlerdir. ama gelin görün ki, onların akil adam olmamaları nedeniyle araya bir akil adamlar sokulması gerekir olmuştur.

bu nedenle de demokrasiye, parlamentoya olan inanç ve güvenimi kaybedeli çok zaman olmuştur.

akil adam olması gereken ve parlamentoda sandalye işgal eden adamlar

elbette ki:

- benden eksik düşünce yapısına sahip olmamalıdır.
    - işleri parmak kaldır indir olmamalıdır.
    - kendi gruplarına da muhalefet edebilecek bir dünya görüşüne sahip olmalıdır.
    - yani akil olmalıdır.

buradan hareketle çıkılan dar sokaklar şunu söylemektedir. parlamentoya hangi adamın gideceğini kararlaştıran halkın akil olması gereklidir.

zaten halkın akil olması halinde ortada ne güneydoğu ne de kürt sorunu kalacaktır.

bunları düşüne düşüne söyleniyorum. allah akil'ime mukayyet olsun.
  • (bkz: wise guys)
  • tanıl bora bunlardan birisinin de kendisi olduğunu göstermiştir. görmek için.
  • bunun chp genel baskani tarafindan gundeme getirilmis oldugunu ogrenince dumur oldum acikcasi. ne demektir akil adam yahu, neye gore akil adam? bana bu soz akepelilerin "ulema" takintisini hatirlatti nedense. boyle tanimlamalari, "guya" ulkenin aydinlik yuzunu temsil eden bir partinin genel baskanindan duymak uzucu.
  • akil adamı demek tecrübe,bilgi ve becerilerine dayalı olarak sorunları çözme dirayeti gösteren,toplum nezdinde saygı ve itibar görebilen bilge şahsiyetler.zor zamanlarda bilgi becerilerinden faydalanılan önemli kişiliklerdir.
  • başbakan erdoğan'ın çözüm sürecindeki hataları en aza indirmek ve diyalogu daha güçlü bir ortamda sürdürmek için ‘akil adamlar komisyonu’ kurulmasıyla ilgili çalışmasını yaptıklarını açıkladıkları komisyon.

http://siyaset.milliyet.com.tr/…1682497/default.htm

(bkz: akil adamlar komisyonuna isim önerileri)
  • meclis başkanı cemil çiçek, cumhurbaşkanı abdullah gül'e konuyla ilgli bilgi vermiş.

"tbmm başkanı cemil çiçek, çözüm sürecinde parlamento gözetiminde kurulması gündeme gelen ‘âkil adamlar komisyonu’ için içtüzük uyarısı yaptı. çiçek şunları söyledi: “daimi komisyonlar bakımından değerlendirme konusu olabilir. ikincisi; araştırma komisyonudur. üçüncüsü de teamülü komisyonlardır. mutabakat yoksa bu tür komisyonun kurulması bugüne kadar olmadı."

cemil çiçek'in açıklamaları için;