şükela:  tümü | bugün
  • profesör doktor akil muhtar özden, mustafa kemal atatürk’ün doktorlarından biridir. siroz teşhisi konduktan sonra kendisine içkiyi kesinlikle bırakmasını salık vermiştir. mustafa kemal atatürk bu fikre inanmamış, daha doğrusu inanmak istememiş ve bunun aksini kanıtlayacağını çevresindekilere söylemiştir. fakat bununla birlikte vefatına kadar bir daha asla içki içmemiştir.
  • mekteb-i tibbiye-i mulkiye 'de hifzissihha dersi okutmus, burasi fakulte olunca fenni tedavi dersleri vermis, tip mufredati ve farmakodinami enstitusu ve tedavi klinigi'nin acilisinda onculuk yapmis kisi. kendisi aynı zamanda veremle mücadele osmanlı cemiyetinin kurucularından biridir.

    lafına genellikle "lakin efendiler" diye başlayan bu doktor, önemli vakaları öğrencilerine kendi çizdiği resimlerle anlatırmış. öyle ki, resim yapmanın insanı dikkate alıştırmasından mütevellit, resim yapmasını bilmeyen insanın doktor olamayacağını iddia etmiş imiş.
    çizmiş olduğu resimler daha sonra prof. dr. alaaddin akçasu tarafından derlenmiş toplanmış.
    ayrıca hastaların kalp seslerini kaydettiği bir plak koleksiyonu da mevcutmuş.
  • 1921'de istanbul darülfünun'da izafiyet teorisi hakkında konferans veren kişi. belki de modern fiziği osmanlı'da başlatan ilk kişidir.
  • süheyl ünver asistanlığını yapmıştır bu kişinin.