şükela:  tümü | bugün
 • zamanında (bkz: bbg) evine psikoloğum diyerek katılan bir eleman vardı ve seyirci ihbarıyla bu ortaya çıkınca diskalifiye olmak zorunda kalmıştı.
  sahte psikolog yazar fakat herbokolog.
 • bir buçuk yıl önce yazdığı kitap hakkında şöyle bir entry yazmıştım. enrtryde puhu tv'nin dizisi çekilebilecek milyonlarca kitap varken bu kitabın dizisini çekmesini de eleştirmiştim ve ekliyorum; atiye dizisine de dikkat. bu kitaplar da yazarları da problemli. fi çi pi gerçekten satmış bir seriydi galiba ama diğerinin kitabı diziden bir ay önce mi ne çıkmış. şahsen ben bu kadını da takipçilerini de epey korkutucu buluyorum. çok saçma inançları var. şimdi de kendisine komplo kurulduğuna falan inanıyormuş. psikolog olmadığını ortaya çıkaran kişiyle de şimdiden uğraşmaya başlamışlar, bakalım sonu nereye varacak.
 • ahahahahhahahahah bunun kitabını okuyanlara bir taraflarımla gülüyordum şimdi daha da çok güleceğim.... yeni nesil analara (bkz: çağla düvenci sönmez) vardı bir ara ki hala var utanmaz,arlanmaz. bu şahsın da max 1 yıla yeni kitabını raflardan kapış kapış alırsınız.
 • 3 yıl önce bir kitabından 15-20 sayfa okumuştum, ömrümde geçirdiğim en boş beleş 6-7 dakikaydı.
 • başlık sahibinin editlemesi gerekiyor. zira kendisi psikolog değildir. boğaziçi klinik psikoloji programına katılmış hiç değildir. zaten klinik psikoloji programınına katılmak için psikoloji lisans şartı vardır. rant için bu kuralı bozan aşağılık vakıf ünileri beri dursun. kendisi eğitimini kanıtlamak için bir öğrenci belgesi yayımlamış ve ''online applied psychology'' bölümünde okuduğunu ifade etmiştir. ancak bakıyoruz bu şaibeli bir program. ayrıntılı bilgi için güzel bir flood hazırlanmış. https://twitter.com/…tatus/1247224460257583104?s=20
  neyse kendisi bugün bir blog yazısı yazmış ve demiş ki. “sen kimsin ki bu konuda düşüncelerini paylaşıyorsun?”. düşünce üretmenin ve soru sormanın arkasında bir lisans sahibi olma koşulu varmışçasına…
  sağlık ile ilgili yorum yapmak için doktor, beslenme ile ilgili yorum yapmak için beslenme uzmanı, iklim ile ilgili yorum yapmak için iklim uzmanı, toplum ile ilgili yorum yapmak için ise sosyal bilimci olmak gerekirmişçesine birbirimizi susturmak için saldırmak bizi nereye götürür? ''

  azra mesele senin fikir yürütmen değil, o fikirleri bir mesleği suistimal ederek yapıyor olman. insanlara sahip olmadığın bir ünvanla fikirlerini aşılamaya çalışıyor olman. kendine yazar de, influencer de ne dersen de. ama psikolog ünvanını kullanamazsın. ifşa olduğuna sevindim doğrusu. bir de yasal haklarını kullanacakmış! muhtemel dialog şöyle olacaktır.
  -evet mesele nedir
  -efendim bana psikolog değilsin dediler
  -psikolog musun?
  -değilim. ama bi online kursa para bastım ve kursun içinde pyschology geçiyor. evet mezun olamadım. evet yökte denkliği yok. evet örgün eğitimde böyle bir program görünmüyor. evet akreditasyonu falan yok ama fikirlerimi söylemem için illa psikolog mu olmam gerekiyor.
 • insanların yıllarca emek verip kazandığı unvanları böyle boş beleş kullanmak olacak iş değil. açıkçası türkiye'de böyle çok insan olduğunu düşünüyorum. bu insanlar kendilerini gizleyemiyorlar. konuşmalarından, tavırlarından pekte eğitim görmüş insanlar olmadıkları belli oluyor.
 • bir diger sarlatan icin çağla düvenci sönmez. instamom takipcileri iyi bilir. lisansini yaptigim alanda hicbir sey iddaa etmiyorum. millet ne kafalar yasiyor. bu ne cesaret yigitler.
 • ne lisans ne de lisansüstü düzeyde psikoloji eğitimi almadığı halde, psikoloğum diyen sahtekar, dolandırıcı kişi. üstelik boğaziçi psikoloji mezunuyum da demiş bir de utanmadan. boğaziçi üniversitesi bölüm başkanını da takdir ettim, bu konuda bir açıklama yapıp, bu kişinin bölümleriyle bir ilgisi olmadığını açıkladığı için. tüm bunların sebebi psikologluk mesleği ile birlikte pek çok mesleğin asgari yeterliliklerini ve meslek yasasını hazırlamayan sağlık bakanlığıdır. sıkıysa doktorum desin, öğretmenim desin ya da avukatım desin. anında sahtekarlıktan dava açılır ve hapis cezası olur. çünkü kapı gibi yasası var avukatlığın, öğretmenliğin. ya da doktorluğun kanunu. bir de psikoloji eğitimi almış bir hocası bile olmadan, 300-500 öğrenci alıp, yeterki para ver ve al diplomayı diyen özel üniversiteleri de yeri gelmişken kınıyorum.
 • kendisi bugünlerde "kriz yönetimi" moduna geçmiş olduğundan hakkındaki "psikolog olma, psikoloji lisans/yüksek lisans/doktora derecesine sahip olma" ve "boğaziçi psikoloji" bağlantıları hakkında geçmişte durum neymiş, şimdi azra hanım durumu nasıl savunuyor sıralamak isterim.

  elde iki tür kanıt var: birincisi azra hanım'ın bizzat ağzından ya da klavyesinden çıkanlar, ikincisi ise kendi beyanı olmayan ama istese müdahele edip düzelttirebileceği durumlar. ikincisi önemli, çünkü sanırım konunun gündeme gelmesine sebep olan habertürk yayınında hakkında kullanılan psikolog sıfatı için "ben psikoloğum demedim, öyle yazmışlar" savunması gündemde.

  - kronolojik açıdan ilk bilgi ekşisözlük'den gelsin:
  (bkz: #45758450)
  kendisi ile ilgili ilk ekşisözlük entry'sinde, "boğaziçi üniversitesi klinik psikoloji master programına katılmıştır" yazılmış. entry'i 2014 yılında yazan yazar makarnacanavarı da bunu zaten o dönem internetteki bilgilerden aldığını söylüyor. o sıralarda çok da meşhur olmayan azra hanım'ın biyografik bilgilerini internet kaynaklarına kendisi veya ekibi dışında biri kasıtlı olarak yanlış vermediyse, o dönem için azra kohen boğaziçi psikoloji master programına "katıldığı" bilgisini kabullenmiş görünüyor. burada "katılmak" tabirine de dikkat çekelim, zira genelde "katılmak", "bulunmak", "bazı dersler almak" , "programa devam etmek" gibi tabirler bu süreçte çok karşımıza çıkıyor. asla "mezun olmak", ya da "bitirmek" denmiyor. böylece hareket alanı geniş tutuluyor.

  - ikinci olarak 2015 yılında ayşe arman ile yapılan röportaj var. röportajın girişinde ayşe arman kendisi için "yetmemiş, boğaziçi üniversitesi’nde çeşitli programlara katılmış. şimdi de liverpool üniversitesi’nde davranış bilimleri üzerine uzmanlık eğitimine devam ediyor." demiş. röportajın sonunda da, bu sefer azra hanım kendi ağzından "ben liverpool üniversitesi’nin biyopsikososyal ekolünden geliyorum." diyor. bugün liverpool üniversitesi web sitesinde adı bile bulunamayan, zamanında da en iyi ihtimalle bir online eğitim programı olan bu eğitim, az buz değil azra hanım'a göre psikolojide bir ekolün bile temsilciliği iddiasında olabilecek kadar ciddi.

  bu röportajda boğaziçi üniversitesi iddiası ayşe arman üzerinden devam ediyor, ancak psikoloji bölümü ya da master lafı geçmiyor. bunlar azra hanım'ın ağzından verilmemiş ama kendisi ile yapılan bir röportajda herhalde hakkında kendisinden onay alınmayan hatalı bir bilgi verilmiş olması zor. ek olarak liverpool üniversitesi'ndeki eğitimin ne olduğu da muallak. ayşe arman buna davranış bilimleri uzmanlık eğitimi diyor. azra hanım ise söz konusu üniversitede aldığı eğitimin "biyopsikososyal" ekolün etkisinde kaldığını ifade ediyor. ancak buna ne psikoloji master'ı ne de doktorası diyor.

  - daha sonra ise gözüme 29 mayıs 2019 tarihinde atılan bazı tweet'ler çarptı:

  https://twitter.com/…tatus/1133785704968925186?s=20

  burada kendi "ağzından" açıkça "bir psikolog olarak(...)'a sormak istediğim sorular" ifadesi çıkmış. yani açıkça psikolog olduğu iddiasını ortaya koymuş.

  https://twitter.com/…hfi/status/1133812449801588736

  burada ise kendisini muhtemelen"psikoloji mezunu musunuz" diye eleştiren bir kullanıcıya karışık bir cevap veriyor. öncelikle liverpool'daki programı hala okuyor mu yoksa bitirdi mi net değil. sonra da "psikolog olmak için psikoloji okuyup üzerine master yapmanız yeter, ama ben doktora yapıyorum" iddiasında bulunuyor.

  https://twitter.com/…hfi/status/1133809922506993664

  sonra da muhtemelen kendisine destek çıkan bir kullanıcıya cevaben "sadece türkiye’de değil tüm dünyada psikologluk yapabileceğim bir eğitimim var liverpool üniversitesinden" diyerek psikolog olduğu iddiasını bir kez daha tekrarlıyor. gene liverpool üniversitesi'nde okuduğu programın adı, derecenin ne olduğu ve mezun mu yoksa öğrenci mi olduğu net değil.

  bu tweet silsilesine dün denk geldiğimde kendisince atılmış bir tweet daha vardı ama maalesef bugün silinmiş. kelimesi kelimesine hatırlayamayacağım ama birisine cevaben "boğaziçi mezunu değilim, sadece bazı derslerimi orada aldım" gibi bir ifade vardı diye hatırlıyorum. ancak boğaziçi üniversitesi psikoloji bölüm başkanının "azra kohen'in bölümümüzde resmi hiçbir öğrenciliği olmamıştır" açıklaması sonrası sanırım bu tweet artık savunulamaz olmuş.

  - buna ek olarak link vermeyeceğim ama katıldığı birden çok sosyal medya ve ana akım tv programında görüntüsünün altına "psikolog/yazar" ibaresi konduğu örnekler var. bir kere olsa yayıncının hatası dersiniz ama birden çok örnek, ve azra hanım tarafından hiç düzeltme çabası olmayınca burada kendi sorumluluğu da var diye düşünmemek imkansız.

  ilginç olan azra hanım olaylar üzerine "bir konuda uzman olmayan o konuda konuşamaz mı?" içerikli bir yazı yayınlayarak kendince konuyu çarpıtmaya çalıştı. ancak bu düşüncede olan bir kişi, uzun yıllarca kendi görüşlerine anlaşılan ek bir saygınlık kazandırmak için henüz kanıtı ortaya konamamış bir "psikoloji mezunu/psikolog" ünvanından faydalanmaya çalışmış. üstelik üzerinde fikir yürüttüğü konuların önemli bir kısmı psikolojinin alanı bile değilken...

  son sorum da dikkat çekmeyen bir konuda: azra hanım hakkında internetteki hemen hemen her kaynakta "iyi derecede italyanca biliyor" yazıyor. kendi ağzından bu iddiayı duymadım ama eğer doğruysa, ben eğitim hayatında ne bir italya macerası, ne de italyanca bir eğitim programı gördüm. bir dönem kanada, bir dönem de ingiltere var. kursa gitmiş olabilir mi acaba diye merak ettim.

  edit: bu entry'de bahsettiğim ancak silindiğini farkettiğim tweet'in google cache sayesinde screenshot'ını buldum. benim farkettiğim, 29 mayıs 2019'da atılan bu tweet 7 nisan 2020'de silinmiş.

  https://eksiup.com/p/dk368460dujt

  burada açıkça "boğaziçi üniversitesi'nde bazı dersler aldım" diyor. oysa adil sarıbay, "bölümümüzde hiç bir zaman resmi öğrenciliği olmamıştır" diyor. yani mezun değildir demiyor, hiç bir zaman burada öğrenci olmadı diyor. zaten tweet'in silinmiş olması da bir tutarsızlık oluşturduğunun sanırım kabulü.
 • kendisini yere göğe sığdıramayan, yazdıklarını öve öve bitiremeyen “gerçek diplomalı psikolog” arkadaşlarım var benim. bence tehlike bu kadının psikoloğum diye dolaşmasından daha büyük.

  lütfen kendinize psikolog seçerken, terapist ararken özenli davranın. berber/kuaför seçerkenki temkinliliğinizin yüzde kırkı olsa bize yeter. valla bak.