şükela:  tümü | bugün soru sor
  • albert ellis'e ait kuramdır. kuramı özetleyen en güzel cümlelerden birisi epikürün'dür. "bizi sorunlu yapan şey yaşadığımız olay değil, bizim o olaylar hakkındaki görüşümüzdür."

    birey kendi gerçekliğini kendisi oluşturur ve davranışını belirleyen şey de kendi gerçeklik algısı olduğunu söylemektedir. insanı nötr yani ne iyi ne kötü olarak atfeder. insanın kendini gerçekleştirme amacı taşımadığını, amaçların yaşantı yoluyla kazanıldığını ifade eder. insanı hedonist olarak görür. acıdan kaçar ve zevki arar.

    abc modelini ortaya koymuştur ve bana göre bu model eşsizdir! a harekete geçiren olay, b olaya yönelik inançlar ve c sonuçlardır. albert ellis der ki, sonuçlar harekete geçiren uyaranlardan değil inançlardan ortaya çıkmaktadır. örneğin, bireylere hitap ediyorsunuz. heycanlısınız ve sonuç olarak mideniz ağrıyor diyelim. bireylere hitap etmeniz mide ağrısına yol açmıyor. hitap etmeye yüklediğiniz inanç varsayalım ki eğer başarısız olursam rezil olurum düşüncesi olsun. yani mide ağrısına dolaylı olarak sizin altta yatan inançlarınız neden olduğunu söylemektedir.

    felaketleştirmeler, çarpıtmalar, -meli ifadelerinin akılcı olmayan inançlar olduğunu söyler. bilişsel tartışma, rol oynama gibi tekniklerle iç görü kazandırmaya çalışarak bireyde farkındalık oluşturur.