şükela:  tümü | bugün
  • nedense genellikle fasist egilimli genclerin pek sevdikleri tehdit cümlesidir.
  • söyleyenin kendi aklıyla sınırlı beklentisi.

ortaya bir küvet koyup adamın eline kova, bardak ve çay kaşığı verip "boşalt bakiim" dendiğinde kovayı seçenlere vasat, küvetin tıpasını çıkaranlara akıllı derler. cümlenin sonuna gelmeden korkuyla kovayı seçenler "biliyodum bunda bi hinlik olduunu ben" diye düşündükleri için kendilerinde potansiyel bulurlar.

yalan ki bunların hepsi. akıllı adam kendisine problem sorulmasına izin vermez. o baktığı her şeyde birinin göstermesine ihtiyaç duymadan sürekli çözümler arar zaten. çoğunluk gibi düşünmek belki doğrudur ama seni ancak vasat yapar... ya da belki sadece korkak.

akıl her zaman selim` : selim ışık` olmaz üstelik. karşına geçip bir küvete bir sana bakan, "boşalt bakiim" diyen adama tahammülsüz bir zekanın ürünü de olabilir. boğazından tutup cevap bekleyeni küvete bastırır, küvetin suyunu ciğerlerine doldurarak boşaltma yolunu da seçebilir. üstlerine gitmemek lazım. kendi aklına çok güvenenlerin lanetidir böyle adamlar, ille öldürmezler sizi: küveti ters çevirip "sıçarım böyle gubidik problemlere" tavrıyla şık pabuçlarınızı da mahvedebilirler.

karşındakini denemeye meyilli akılları muhteşem aklımla uyarmayı görev bildim kendime; ben çıplak ayak geziyorum evde.
  • kavga öncesi meydan okumak için sarfedilen tehdit sözüdür.
  • aklımıza yasin hayal'i getiren söz öbeği.
    herhangi bir konu üzerine söyleyecek sözü olmayan her davar sürüsü bozuk plak gibi çalar bunu. arguman yok ki ne başka ne söylesin. iki kelam edebilecek düzeye gelmiş olanı da sıkışınca yine bunu der. bilek gücü diyeceğim o da değil. zira bu köpekler silahla arkadan vurmayı severler.
  • ilk goru$te gulme komasina sokan super sozluk aksiyonu... (bkz: oyle boyle degil)
  • babamın 'kendine iyi bak' deme şekli.
  • her duyduğumda - okuduğumda elimi katanama atmama yol açan önerme.

altında "işini bil, ilkelerinden vazgeç, rüzgara göre pozisyon al" gibi mesajlar hissettiriyor.
  • her kabadayi bir ayar vermeye calisirken bunu kullanmak zorundamidir acaba dedirten soz. alaaddin cakici tarafindan degistirilmis "akilli olmanizi rica ediyorum". artik herkes bunu kullansin. biraz daha kibar. raconu kesen cakici degilmi. ornek alin. ama yok cok kulak tirmaliyor. akilli ol en azindan gereksizlik ve yapmaciklik barindirmiyor.
    bu arada cakicida hapiste bile rahat durmuyor. selam eder akilli olmasini rica ederim. sevgi ve esenlikle
    http://www.milliyet.com.tr/…/11/guncel/axgun01.html
  • bülent ersoy'un albümüne dahi adını veren az bilinen şarkılardan.

bütün enstrümanların adını şarkıda söylemeyi ihmal etmeyen bülent ersoy'un bu şarkısı pek eğlencelidir efendim.