şükela:  tümü | bugün
  • yeni çıkan her teknolojiye marka ve platform ayrımı yapmadan hallenen biri olarak bana çok gereksiz bir teknoloji gibi geliyor.

bu siksiklerin tek kullanıcı kitlesi aktif olarak spor yapanlar bence. bunun dışındakiler tamamen trende ayak uydurmaya çalışmak için alıyorlar. ayrıca henüz bir tane güzel örneğini bile görmedim, buna apple watch ve huawei'nin çıkardıkları da dahil.

belki 2-3 sene sonra daha mantıklı modellere otururlar da bakış açım o zaman değişir.

edit: akıllı bileklik aldım. zaaaaaaaaaa
  • saat uzunca süredir aksesuar kullanılıyordu hali hazırda tüm telefonların zamanı gösterme özelliği vardı, akıllı saatler ise sizin mesajları, bildirimleri alıp gönderebileceğiniz, sağlık ile ilgili ölçümler yapabileceğiniz yürüme ve spor faaliyetlerinizi raporlayan cihazlar olarak yeniden geliyor. en büyük handikap küçük ekran buna bağlı olarak okuma ekranı görme sorunları ve zırt pırt şarj etmemiz gereken yeni bir cihaz gözüküyor. saat üreticileri ise deneyimlerini kullanarak bu alanda kendilerine yer edinebilir. şarj sorunu aşılması gereken bir saat şarj etmek saat kültürüne taban tabana ters vücut salınımlarında saatin pilini şarj eden bir mekanizmayı eklemeliler. sağlık durumu takip edilmesi gereken kişiler için veya kalp nabız atış rahatsızlıklarının analizinden bir rahatsızlığın belirleyicisi olarak uygun kaliteli sensörler medikal alanda oldukça önemli olabilir. kalp krizi geçirdiğinizde saatiniz cep telefonuzla entegre çalışarak sizin yerine 112 yi arayıp konumu paylaşıp ambulans çağırıyor fena olmaz mı?
  • gercekten ne amaçla üretildiğini ve orta düzey bir kullanıcının niye buna ihtiyaç duyacağını birinin bana açıklamasını rica ettiğim ürün.
  • teknolojinin deri altina girmesinden once giyilebilir teknolojilere alistirma turlari basladi. cepten ya da diz ustunden direkt deri altina yerlesen bir teknoloji tasavvur edemezdik herhalde.

google glass gercekligi arttirilmis gozluk - veya akilli gozluk - olarak kasiflerinde test edilirken bundan 5 sene sonrasi icin akilli saatlerin yayginlasacagi ongoruluyor. belki de meselesi tamamen; bu saatlerin kullanicilara butun giyilebilir teknolojiler gibi hareket ozgurlugu saglayacak olmasi ve onlari kablolara bagimliliktan kurtaracak olmasi. ustelik diger elinizi kolaylikla kullanabileceginiz, gormek icin taklalar atmaniza gerek kalmayan bir urun olacak. bir de solar sarj devrini tamamen actik mi tamamdir.

ancak ne kadar yayginlasacagi ve islevsel olacagini zaman gosterecek. basit bilgileri saklamak icin daha komplike verileri de kapsayan ve internet baglantisinin oldugu her yerde sinirsiz iletisim imkani sunan diger teknolojik cihazlardan vazgecer miyiz?

**

sektorun oncusu simdilik apple'in iwatch'unu geride birakan galaxy gear ile samsung.
    apple urun gelistirme konusunda bos durmuyor, pazarin ongorulen canliligi icin hazirlaniyor. giyilebilir teknoloji urunleri icin giysi tasarimcilarini bunyesine katiyor.
    google, wimm labs'i satin alarak android isletim sistemi ile pazarda kendine yer edinecek gibi gorunuyor. saatin nexus altinda tanitilacagi da gundemde.
    nissan nismo watch ile otomotiv sektorune yonelik islevsellik uzerine gidiyor.
    lg gd910'dan sonra ne yapar ne eder; hala bilinmiyor. ama pazari birakmayacagi da kesin.

--

tum bunlarin yaninda kolaylikla ses kaydedebilen, kalp atislarini kimlik bilgisi olarak kaydedebilen, sifre cozucu olarak kullanilan bileklikler de akilli saatleri aratmiyor.

simdi dusununce google glass, lens olsun; saatler deri altina yerlessin ancak o zaman bizim olsun istedim. iste bunlar hep ara form.
  • en yalin hali ile: salak olan diger hemcinsleri gibi gunde iki defa degil** an be an dogruyu gosteren saattir. salt bununla yetinmeyip dort islem* yapanlari icin. (bkz: hesap makinali saat)
    onunla da yetinmeyip daha ucuklari icin; (bkz: uzaktan kumandali saat) konulu basliklara hu$u icinde yonlenilmesi gerekir.*
  • saati değil; ergonomisi düşük, sağladığı bilgiye göre gerektirdiği efora kıyasla zahmetli ve dikkat maliyeti yüksek akıllı telefonları (aslında onların bazı fonksiyonlarını) ikame etmek üzere piyasaya çıkmışlardır.

herbir spam veya nadiren önemli sms, cevap verilemeyen çağrı, gelen mail, uygulama hatırlatması, mesajı, uyarısı vs.nin ne olduğunu anlamak için harcanan çaba ve tekrarlanan hareketler (1-telefonu çantadan bul 2- çıkar, 3-bazen kılıfının kapağını aç, 4- ekran kilidini aç, 5- notificationı tıkla falan, sonra 6- önemsiz bişey odluğnu görüp telefonu 7- kitleyip yerine koy) bundan 10 yıl evvel birine gösterilse bu insanlar sıyırmış olmalı derdi. alışmamız normal olduğunu göstermez, o anormalin maliyetini düşüren, artık aksesuara dönüşen gereksiz saate fonksiyon katan gerekli aparatlardır. düzgün çalışan, estetik, ve fonksiyonel bir sürümü telefonumla uyumlu olursa alırım
  • ucuz fiyatlı bir kaç tanesi;

zgpax s28 43$
    https://www.banggood.com/…ml?p=np1408717249201408q2

u8 sport 34$
    https://www.banggood.com/…ml?p=np1408717249201408q2

u8 sport olanini aldim ben. kendi isletim sistemi var. telefonla bluetooth uzerinden haberlesiyor. telefon calinca saat de calmaya basliyor. dilerseniz sessize ya da titresime alabilirsiniz tabi. gelen mesajlari falan ekraninda gosteriyor. telefon kamerasini ve muzik calari yonetebiliyorsunuz. malzeme kalitesi yeterli ancak su gecirmezlik yok. sonuc olarak fiyat performans urunu diyebilirim.
  • şu anki halleri çok da işlevsel olmadığı için fazla da yaygınlaşmadı. bunun en önemli nedeni kendi başlarına iş yapamayıp mutlaka bir akıllı telefonla bluetooth üzerinden bağlı olarak çalışmak zorunda olmaları. bu akıllı saat zımbırtısının yaptığı her işi zaten akıllı telefon da yapabildiği için, madem ikisini beraber kullanmak zorundayız, saate ne gerek var mantığı oluşuyor.

ikinci sıkıntısı da, zaten fazla işlevsel olmayan bu zımbırtıların şarjı, neredeyse akıllı telefonlar kadar hızlı tükeniyor, her akşam ya da iki günde bir şarj etmek gerekiyor. bu da kullanım hevesini baltalıyor.

bir de ekserisinin hayvan gibi büyük, kalın, ağır ve çirkin olması gibi bir sorunu var ama bu benim kişisel görüşüm.

yine de henüz gereksiz bir alet demek için çok erken. daha henüz teknolojisi emekleme aşamasında, ileride neye dönüşecekler bilinmez.

bunun saat özelliği olmayan daha basit versiyonları için (bkz: akıllı bileklik)