şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diğer adı smart board. çalışma prensibi ise şöyledir:
  bilgisayar ekranındaki görüntü bir projektör aracılığı ile yüzeyi özel algılayıcılarla donatılmış akıllı tahta üzerine yansıtılır.
  kullanıcı bu algılayıcılara özel kalem veya herhangi bir nesneyle ( bu parmağınız bile olabilir) dokunarak tahtadaki bilgisayar ekranı görüntüsüne fare etkisinde bulunarak tahtayı kullanabilir. tahtadan pc'ye bilgi aktarımı ise genellikle rs-232 port aracılığı ile yapılmaktadır. fiyatları ise 2000$ ile 10000$ arasında değişmekte olup tamamen yurtdışında üretilmektedir.
  örnek görmek için:http://www.electroboard.com.au/…cts/whiteboards.asp
 • ogrencilerin defter tutma ihtiyacini sifira indirecek, tum dikkatlerini derse vermelerini saglayacak icat. ogretmenin tahtaya yazdigi/cizdigi her $ey word, excel, powerpoint veya autocad dosyasina kaydediliyor, ogrenciye de sadece bu dosyayi dersin web sayfasindan indirmek kaliyor. bunu di$inda daha bircok ozelligi de cabasi. acaba kac sene icinde turkiye'de gorulecek...

  http://www.smarttech.com/

  edit: turkiye'de satiliyormu$, ayrintili bilgi icin http://www.begdili.com.tr/…580.asp?satil=yes&lng=tr
 • http://mblog.lib.umich.edu/…02/the_world_of_sm.html adresinde gördüğüm demo ile beni yarmış olan teknoloji şaheseri..

  bende istiyorum banane banane dedirten $ukela board.
 • her yeni teknoloji gibi "yarıyor, uçuyor" nidalarıyla karşılanmış olmakla beraber.. kullanan öğretmenin yeteneğiyle bağlantılıdır. kara düzen ders anlatımı da aynı etkene bağlı olduğuna göre dersler arasında değişen bir şey olmayacağı açık... iyi anlatan yine ilgiyi ayakta tutacak, kötü anlatanın salonu yine boş kalacak.. hatta ders notlarına ulaşma imkanı artacağı için kötü anlatanlar çoğu öğrencileriyle tanışamayacaklar bile..

  şu anda türkiye'de bu konuda kızışmış bir pazar olduğu da ortada... rant peşinde koşan birçok cafe sahibi, inglizce öğretmenleriyle birlik olup bu donanımlara yönelik yazılımları türkçeleştiriyorlar. bir de ortaya "program yazdım" diye çıkışları var.. oof of.. mna goduum sanki yeni işletim sistemi yazmış pozlarına bürünüyor..

  her neyse iyi teknolojidir.biraz daha kullanınca nedir ne değildir, iyicene ortaya çıkacak bakalım..
 • içinde ev arkadaşımın da olduğu okuldan arkadaşların (bkz: gyte) daha da iyileştirdiği, microsoft imagine cup 2007 finaline kalıp finalde 10 ekip içinde ilk 3 e giremedikleri tahta. onların sistemde bu tahta kullanılırken öğrencilerde de tablet pc ler vardı ve sınavlar vs. ağ üstünden yapılabilmekteydi.
 • teknoloji meknoloji,
  pazarlama mazarlama,
  türkiye'de birçok şeyde olduğu gibi mevzunun satana kadar seviyesinde kaldığı,
  ihtiyacınız olduğunda sabrınız varsa 3 günde konuşacak birine ulaştığınız "board" hem de "smart board",
  "smart" tan kasıt "board" un kendisi midir?
  yoksa ohh, sattık kaçın, bizden sonra tufan diyen, türkiye distribütörü müdür?
  (bkz: yazıklar olsun)
 • hakkını vererek kullanıldığında çok faydalı olduğu* kesin. ama hala çoğu kişi tarafından düz tahta mantığıyla kullanılıyor, orası ayrı! öğrenciyi derse daha fazla dahil edebilme, zamandan kazanma, tahtaya yazılan çizilen her şeyi kaydettiği için sayfalar arası geçiş imkanı sağlayabilme, şıklı sorularda her öğrencinin cevabı oylayabilme*, şekil harita deney gibi ıvır zıvır tüm detayı kendi içinde barındırabilme, aynı anda internet bağlantılı bilgiyi kullanabilme gibi birçok olumlu özelliğiyle, öğrenmeyi daha zevkli hale getirdiği ve öğrencinin derse ilgisini daha uzun süre koruyabildiği de bir gerçek. umarım devlet okullarında da yaygınlaşır.
 • zararı yararından fazla olan tahta.öncelikle ne olursa olsun çocukları o doğal ortamdan uzaklaştırıp mekanikleştirmeye doğru götüren yolda önemli bir adım atıyor,boyutunun küçüklüğünden ötürü,normal tahtalara uzun satırlar yazılırken,bu tahtaya kısacık bir cümle sığıyor.çocukların hayal gücünü ufaltıyor,neden peki;eskiden öğretmenleriyle üçgen,daire,kare veya çöp adam gibi gayet abuk cisimler çizen çocuklar,şimdi klasik adam veya üçgen görüyorlar;tek düzelik aşmış durumda.aslında çocukları mükemmelleştirme yönünde sıradanlaştırmanın bir adımı..
  ayrıca yaydığı radyasyonun nelere mal olabileceğini ileride göreceğiz;şuan için çocuklarda uzun süre temas halinde olunduğunda kaşıntı,gözlerde sulanma ve baş ağrısı oluşturmuştur.ayrıca öğretmenlerin de sürekli tahtayla başbaşa olduklarını düşünmek gerekir.doğal ortam,tahta,toz yayan veya yaymayan tebeşir çok daha doğal,sade ve güzeldi.
  umarım çok fazla yayılmadan biter,gider.
 • piyasada fiyatlarının 5000-6000 dolar civarında dolaşmasına rağmen yaklaşık 130 dolara çakma akıllı tahta* yapılabilir.
  nasıl yapıldığının teknik kısmını bilmiyorum fakat;
  1 adet wiimote, 1 adet ultraviyole ışık yayan lazer kalemi ve 1 adet görüntü kaynağı* ile akıllı tahta uygulamasının gerçekleştirildiğine şahit oldum.
 • http://www.ntvmsnbc.com/id/25171761/
  sivas'ta nerdeyse tum okullari akilli tahtaya gecirmisler misal. onun yerine koylerde ve doguda daha cok okul yapip egitim sistemimizin baska yonlerine yatirim yapsak cok daha iyi olacak ama, hadi bakalim.