şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: intelligent design), sözlükte incelenmekte olduğu başlık için de

(bkz: bilinçli tasarım)
  • (bkz: kedi) (bkz: tanrı)
  • (bkz: ikea)
  • türkiye'ye ve türkiye'deki müslümanların zihinlerine adnan oktar tarafından özellikle amerikada'ki akıllı tasarımcılardan araklanarak sokulmuş söylemdir. michael behe gibi "bilim adamları" tarafından özellikle de irreducable complexity üzerine kurgulanmıştır. yani kısaca canlılar öyle karmaşıktır ki, şans eseri oluşamaz. (edit: bundan ziyade, canlılar öyle karmaşıktır ki, daha basit formlardan evrilmiş olamaz. örneğin bilmemne bakterisinin kamçısı eğer bütün teçhizatıyla birlikte var olmazsa hiçbir görevi yerine getiremez, dolayısıyla da evrimsel anlam ifade etmez.)

ama benim asıl kafama takılan soru şu. bu michael behe bile bir vakıa olarak evrimi reddetmemektedir. der ki, evrim olmuştur ama darwin'in evrim teorisinde savunduğu gibi rastgele mutasyon+doğal seçilimle değil, akıllı bir tasarlayıcının evrimi doğru yönde yönlendirmesiyle. yani aslında bunu ortaya atanların da evrimin olduğuna dair bir itirazları yoktur, sadece canlıları tanrının "evirdiğini" savunurlar.

şu ayrımın mutlak surette yapılması gerekir: evrim ile evrim teorisi aynı değildir. evrim vardır, olmuştur; evrim teorisi onun nasıl olmuş olabileceğini açıklamaya çalışır ve en çok kabul gören teoridir.
  • genellikle dini temali kanallarda gorulen belgesellerde, avci rolundeki hayvanlarin ustun ozellikleri anlatilirken, seslendiren tarafindan soylenen soz.

bilincaltina yaradilis gondermesi yapildigi akildan cikartilmamali bu tip vurgularda.
  • (bkz: #23869311)
  • büyük patlamayı evrenin başlangıcı zanneden cahil cühela takımının ilkel dinlerini ayakta tutmak adına sarıldıkları saçmalık.

evrenin büyük patlamayla başladığı iddiasının günümüz fizik ve kozmoloji bilgisinde hiçbir temeli yoktur.
  • kıl dönmesinin olduğu yerde akıllı tasarımdan söz edilemez diye bir şey duymuştum vakti zamanında. bu yüzden böyle bir şey yoktur. adam doğru söylemiş.
  • yazdım yine yazıyorum,
    evrim teorisini çökertmek (doğrusu yanlışlamak olacak) bir yaratıcının varlığını kanıtlamaz
    yani genel geçer şekliyle tanımlanan her şeye muktedir, insanlığa dinler gönderen bir yaratıcıdan bahsediyoruz.
    yarın öbürgün zuzaylılar (dünya dışı yaşam formları yani) gelip "dağılın lan ne evrimi sizi biz yaptık işte, genetiği değiştirilmiş organizmasınız" dese n'olucak sevinecekmisiniz?
    "akıllı tasarımmış gördün mü" diyecek misiniz?
    tabi şu durum gerçekleşmediği sürece :http://galeri.uludagsozluk.com/…e-tarafta_32157.jpg

ya da soruyu tersten soralım,
    50 sene içinde ilk yapay zeka formlarının oluşması bekleniyor
    onları da inandığınız dine dahil edecek misiniz?