şükela:  tümü | bugün
  • akılsız olmayan teknoloji. teknoloji zaten akıllı birşeydir dememek lazım. akıllı olanı tadından yenmiyor.
  • teknolojinin insan aklını küçümsediği, kendi tanrısına güvenmediği günümüzde yeni duyulmaya başlamış bir kavram. ya da ben yeni yeni duyuyorum. akıllı binalar, akıllı otomobiller, akıllı televizyonlar, akıllı uyarılar, hepsi insan için. insana aklına gelmeyecek zararlar verebilecek herşeye karşı önlem alan akıllı teknolojilere muhtacız artık.

akıllı bir evde yaşıyorsak, ışıkları söndürmeyi, ütüyü prizden çekmeyi ya da ocaktaki yemeğin altını söndürmeyi hatırlamamıza gerek kalmıyor. (burada annemi sevgi ile anarak, artık tek başıma yaşarken öleceğimden korkmasına gerek kalmadığını vurgulamak ister, ellerinden öperim)

akıllı bir otomobil kullanıyorsak, kaybolmayız, efendim gereğinden fazla yakıt istesek bile yakamayız.

televizyonumuz akıllıysa, biz karşısında uyuyakalırsak kendi kendini kapatır. hatta reklam filtre sistemi ile çalışır, bizi zehirlemeye çalışan üreticilerin ekranlarda oynattıklarını görmekten kurtuluruz. böylece dünya daha mutlu ve barış dolu olur. çocuklar da şeker yiyebilir. biz ot gibi yaşayabiliriz.

insanlığı akıllı teknoloji kurtaracak, evet...
  • teknoloji = " insanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve araçların yapılması ya da üretilmesi için gerekli bilgi ve yetenektir. " - vikipedi

bu tanıma göre;

teknolojik üretebilen teknolojidir.
    kısaca ihtiyacı belirleyip bu ihtiyaca uygun makine geliştirebilen yapay zekadır.
  • otomasyon ile gelişen robot teknolojisinin, yazılım ve istatistik ile gelişen yapay zeka teknolojileri ile birleşmesiyle bir üst seviyeye çıkması sonucu ortaya çıkan, emir verilmeden ne istenebileceğini istatistiki olarak tahmin ederek yerine getiren sistemlere verilen ad.

endüstri 4.0 dedikleri şey ile kardeştir.

mesela (bkz: akıllı şehir) (bkz: akıllı tarım) (bkz: akıllı bina)