şükela:  tümü | bugün
 • orijinal adı oraculo manual y arte de prudencia, ingilizce adı the art of worldly wisdom olan, görebileceğiniz en 'doğal' özdeyişleri içeren bir baltasar gracian kitabı..amcam bunu 1647'de yazmış ama ne yazmış..sanki 2016'yı görmüş..hani kitap okurken beğendiğin yerleri falan çiziyorsun ya, işte bunda paragrafı komple çembere alıyorsun..ismi yanıltmasın..görüldüğü gibi bir kişisel gelişim kitabı falan değildir ama bu sizi geliştirmeyecek anlamına gelmesin..bana göre kutsal kitap diyerek bazı insanları kandırabilirsiniz bile..neyse..yavaş yavaş okuyunuz..
 • baltasar gracian tarafından yazılmış bir aforizmalar kitabı. türk edebiyatindaki kutadgu bilig gibi düşünülebilir.

  --- spoiler ---

  "kartlarınızı açık oynamanın hiçbir faydası yoktur. insanlarda biraz merak uyandırmak iyidir."

  --- spoiler ---
 • basit, anlaşılır ve önemli noktalara değinilen bir kitap. bildiğin ve duyduğun şeyler ama sürekli hatırlanması gereken bilgiler.

  --- spoiler ---

  en güçlü yanınızı bilin. bu size doğuştan bahşedilen en önemli yetenektir; onu geliştirirseniz gerisi gelecektir. güçlü yanını bilen kişinin mükemmelliğe ulaşması kaçınılmazdır. hangi niteliğinizin üstün olduğunu fark edin ve bu konuda sorumluluk üstlenin. bazıları muhakemede iyidir, bazıları ise cesarette. çoğu insan doğuştan gelen yeteneklerine karşı haşin davranır, bu yüzden de hiçbir konuda üstünlük kazanamaz. zaman bizi abartılan tutkularımızdan arındırdığında ise çok geç kaldığımızı fark ederiz.

  --- spoiler ---
 • buram buram protestan ahlakı kokan baltasar gracian elinden çıkmış kitap. daha doğrusu protestan ahlakın yapı taşları arasına rahatlıkla koyabiliriz. dönemine göre değerlendirirsek gayet normal bir durum.

  günümüze göre değerlendirirsek büyük bir muamma.

  (bkz: puritan)

  (bkz: puritan etik)
 • içinde 300[ccc] tane birbirinden güzel aforizma bulunan baş tacı edilecek *kitabı. kitapta çizilecek o kadar çok yer var ki ben yetişemedim hoşuma giden sayfaların fotoğraflarını çektim.
  schopenhauer, nietzsche ve andré gide gibi düşünürler tarafından baş tacı edilen kitap, sun tzu'nun savaş sanatı, machiavelli’nin hükümdar ve lao tse’nin erdem kitabı gibi kitaplarıyla eşdeğer tutuluyor. kesinlikle okunması gereken kitaptır.
  baltasar gracian'ın diğer kitabı için: (bkz: kahramanların cep aynası)