1. http://www.akindil.com/
    "ingilizce eğitim alanında yeni bir tarz yaratan akin dil eğitim merkezi, alanında yayınları ve profesyonel eğitim programları ile tanınmaktadır.
    kpds, üds, toefl ibt, yds, genel ingilizce ve diğer yabancı dil eğitim programlarının eğitimini veren kursumuz, ankara'da ingilizce eğitimi veren saygın ve güvenilir ingilizce kursları arasında yerini almaktadır. kurumumuz
    t.c. m.e.b'e bağlı bir yabancı dil kursudur."

internet adresinde kendilerini böyle tanıtmışlar. dışardan bakıldığında alelade bir dil kursu gibi gözükmekte. ancak biraz araştırınca ve kitaplarına bakınca çok ilginç ve yararlı bir kurum olduğunu görüyorsunuz . ingilizce alanında akılda kalıcı kitapları olan ve bunları da uygun fiyatlara satan bir kurum.

ancak daha önemlisi insanlara verdileri değer ve samimiyetleri. bugün kendilerinden şehir dışına göndermek için kitap almaya gittim ve inanılamayacak kadar yakın ilgi gördüm. sorunu halletmeleri , size karşı yaklaşımlar ve güleryüzleri ile müşteriye verdikleri değer ortadaydı.

neden bu kadar ilginç ve başlık açmaya değer derseniz ; şimdi ye kadar bulunduğum eğitim ile ilgili kurslar hep bir acele içinde ve samimiyetsiz bir şekilde karşılarlardı müşterileri. kitap alacağım , kurs danışacağım deseniz bekletirler de bekletirler , başkalarına yönlendirirler de yönlendirirler. sonuçta da yarım yamalak bilgi ve ilgi alırdınız . tabi ne bir güleryüz ne de kolaylık. bu kursta ise bambaşka karşılanıyor insan. kpds ile de üds ile de işim olmaz ama gidesim geldi birden.
  2. ankara'da ingilizce için gidilebilinecek en iyi dil kurslarından bir tanesi.

kpds için bir sınav grubuna gitmiştim bir dönem. hocaları da eğitim anlayışları da gayet tatmin ediciydi. verdikleri yayınlar, yapılan sınavlar, konulan ek dersler, talep edilen eksiklerin giderilmesi gibi değişkenler kendilerinin niteliği öğrencilerin eğitimi için epeyce olumludur. kursa gidilmese dahi yayınlarından faydalanmakta fayda var. biraz olsun temeli olan birisi için yayınları da epey faydalı olacaktır.

*
  3. akın dil eskiden meşrutiyet'te idi. sonradan parayı gözünden vurunca meclis'in karşısındaki bu yeni yerlerine taşınmışlar. ahmet hoca ile konuştum. adamın söylediklerinden şunu anladım: "anasını amı gibi para döktüm ben buraya". doğru söylüyor.

zaten adam orayı evi gibi bellemiş. yukarıda çekyat filan varsa kesin orda yatıyordur. eve filan gitmiyordur ahmet hoca.

neden gitsin ki? para sel olup akıyor adama. para var. iş var. güzel iş. neden gitsin?

bu kursa önceden pazarlıkla çok ucuza gidilebiliyordu. 2011'de çok fena zam yaptılar. inanılmaz yani öyle böyle değil. 2010'da 3 aylık kursa 400-500 lira veren insanlar; 2011'de 5 aylık kursa 1000-1100 lira verdiler.

kursta kitap, yaprak test gibi mühimmat bolca veriliyor. "para bolca alınıyor neden verilmesin?" deme. başka bir kursa gittim. aynı parayı verdim. "kitabın sahtesini olgunlarda 10 liraya satıyorlar oradan alabilirsiniz" dediler. kitap vermiyor ya. bana iyilik yapıyor. zarar etmeyeyim diye akıl veriyor. ah canım :) yani burası akıl vermiyor. kitap veriyor. çok güzel.

hocaların çoğu yetersiz. direkt harcadım ya. bu çok mu ağır mı oldu acaba?! :)

cidden çoğu yetersiz. iyi hocalar var. ahmet hoca belirli bir seviyenin altındakileri sınıfına almıyor. giren de pek bir şey anlamıyor. adam fatih terim'in taktik vermesi gibi elle kolla test çözüyor. ben girdim. çok zorlandım. bazı kaynaklarda "ahmet hoca'nın sınıfı döküldü" gibi şeyler okudum. ne kadar doğru bilemem.

neden? çünkü bu iş öyle yağlı, öyle paralı bir iş ki; forumlara girip kendilerini övüyorlar. fake account açıp, yükselişteki kurslara bok atıyorlar. ahmet hoca'ya ve akın dil'e de atıyor olabilirler pekala. o yüzden en iyisi kendiniz gidip görmeniz.

ozan hoca var bir de. ben severim kendisini. fakat öğrenciyi çok gazlıyor. size şu kadar net yaptıracam falan filan. yok öyle bir şey. öğrenciyi böyle bir süpermotivasyonun içine sokuyor. trick'lerle test çözdürmeye çalışıyor. bu trick'li testleri akın kendisi hazırlıyor. testleri biz yazdık filan diyorlar ama nette baktım büyük kısmı wikipedia'dan alınmış.

şimdi öyle bir şey oluyor ki. bu soruyu trick ile çözeceksin diyor. soruyu da öyle hazırlamış ki; harbiden dediği gibi çözülüyor. mesela bir örnek.

2. kısımda but also varsa ön taraftaki bağlaç not only'dir. böyle bir şablon var evet. fakat adam cümleyi öyle bir kurar ki; oraya bambaşka bir ibare gelebilir. işte kpds ve üds'deki sorular böyle adrese teslim olmadığı için öğrenci not only'yi işaretliyor. haliyle şarkıda dediği gibi

"gözler yaş dolmakta..." diyoruz ve "önümüzdeki döneme çok çalışıcam. başarıcam" diye yeniden aragazıyla kendimize yükleniyoruz :)

ben ilk başta bu çözüm teknikleri ve tricklere epey inanmıştım. fakat bu kpds ve üds sınavlarından başarılı olmanın bir tek yolu var. ingilizce bilmek :))

biz sonra kendi aramızda yaptığımız muhabbetlerde bunu onların da bildiklerini farkettik. yani herkes aynı şeyi düşünmüşse; ben komplo teorisi kuruyor olamam.

elbette çok güzel metodları var. itiraf edeyim. mesela şıklarda 1. paragrafta olmayan ifadelerden, these, the vs gibi ön tanım gerektiren ifadelerden bahsediliyorsa; o şık kafadan gider diyorlar. harbiden gider :)

ama asıl problem: 'ingilizce bilmeyen birine bu yöntemlerle ingilizce sınavından başarılı olamayacağını' net bir şekilde ifade etmelerinin gerekliliği.

bir kpds sınavından başarılı olmanın yolu. iyi bir gramer bilgisi ve iyi bir kelime bilgisi.

hele bazı kurslarda öğrencileri öyle bir kandırıyorlar ki; "ben kelime çalışmadım. taktik çalıştım" diyecek hale gelebiliyor öğrenci. nasıl beynini yıkamışlarsa; mk-ultra deneyine mi tabi tutulmuş acaba. beyni uyuşmuş harbiden :)

ama akın dil'de açık açık diyor adamlar. kelime ö-nem-li! ek kelime dersleri yapıyorlar bol bol. başka test çözme derleri de yapılıyor. ama ek derslere giren çoğu hoca (açık konuşayım) tırt!

ben en çok ozan hocayı beğeniyorum. öğrenciyi fazla gazlıyor. teneffüslerde sigara içmek için sorulara hemen cevap verip kaçmak istiyor. bazı dersleri çok savsaklıyor. bu adamın kötü yönleri. ama adamda belirli bir kalitenin olduğu da kesin.

özellikle kelime öğretme konusunda muhteşem. fakat kelime öğretmeyi de sevmiyor. nasıl bir tezatsa :)

bunun dışında aklıma gelenler. ücret ödeme ve taksit konusunda son derece ılımlılar. beni hiç mağdur etmediler. öyle açgözlü gibi davranmıyorlar.

akın dil'in en tuhaf olayı ise kantin. kantin'de bir abla var. herkesle kanka modunda. ya yerim kankalığını. evde yaptığı kekin bir dilimini 1,5 liraya satıyor. yuh! sonra hazır poğaça getirtti. 1 adet poğaça 1,5 tl. bak düşün liva pastanesinde sıcağıyla yiyorsun. orada bile 1 tl. yok bu abla da kuruçeşme, nişantaşı tarifesi uygulanıyor. özellikle küçük köpük bardakta verilen kahvenin 1,5 tl olması kardeşimi çok isyan ettirdi. yani o bardağın hacmi starbucks'ın kafe makiyatosuyla aynı paraya denk. öyle kazık. sonra öğrendik ki abla orayı frençayz sistemi gibi kendi işletiyormuş. kazığın sebebi buymuş :)

bu kurs için diyebileceklerim bunlar. günahı sevabı budur. ha kursa gidicem buraya gideyim mi. ben git derim. ama gördüklerin bu entrydekilerden farklı olmayacak. bunları sen de göreceksin. tabi kör değilsen...
  4. çıkardığı kitaplar gerçekten güzel. zaten sadece kursiyerlerine vermiyorlar, istenirse dışarıdan da alınabilir. gel gelelim kursu rezalet. şöyle ki her şeyi teknikle anlatıyorlar ve örneğin öğrettikleri teknik bir soruya uyuşmadığında bildiğin kıvırıyorlar. ama burada böyle söylemiş diyorlar. yahu hoca orada ne söylediğini bir anlayabilsem yetmişi yapar kursuna da gelmem zaten. ayrıca derslerin bir disiplini sistemi yok, hangi derste ne anlattığını bir sonraki derste ne anlatılacağını hoca kendisi bilmiyor.

kesinlikle paraya susamış bir kurum. 3 ay için 1200 lira para alıyorlar. taksit ve borç erteleme konusunda ılımlılar ama yine de 50-100 liranın peşine düşüyorlar. ayrıca son hafta bir kamp yapıyor ahmet hoca ve verdiğimiz para yetmiyormuş gibi kampta kitapçık bastıkları için 25 lira gibi insanın istemeye utanacağı bir para istiyorlar.

ben bir puan bile arttıramadım. evet ödevleri tamı tamına yapmadım, kurs saatleri dışında adam gibi çalışmadım. istediğim puanı alamamak onların sorumluluğunda değil ama arkadaş o kadar teknik öğrendim hepsini uyguladım 5 puan da mı artmaz yahu. kursa gitmeyip kurs saatlerinde akın dilin kitaplarına çalışsaydım muhtemelen hala uğraşmıyordum bu lanetle. ödediğim paradan kitap parası ve hocanın maaşına giden kısmı dışında tek bir kuruşunu dahi helal etmiyorum.
  5. hızlandırılmış kpds kursuna gittiğim, gözlemlerime göre tavsiye edebileceğim merkez. sistem oturmuş, eğitmenler gayet iyi.

ancak;

kpds' de bir önceki puanınız 40 civarı ise, eğitmeniniz çok iyi olmasına rağmen hızlandırılmış olanı değil, 4 aylık olanı seçmelisiniz. uzun süreçte programlarına uyarsanız 80+ puan almanız olası.
  6. web sitesi çok kötü olan kpds kursudur.
  7. internetten sipariş ettiğimiz kitapları ellerinde olmadğınıdan dolayı hala bize ulaştırmamış biraz beceriksiz kuruluş.hem yayıncılar hemde kendi kitapları ellerinde yok.ilginç
  8. hiç pahalı falan demeyin arkadaşlar. sadece bir kere ahmet hocanın dersine girdiğinizde ufkunuz değişiyor.aldıkları parayı sonuna kadar hakediyorlar.
  9. hocaları arasında david guetta'yı barındıran kurum. hiçbir hizmetten kaçınmamışlar...

akın dil eğitim merkezi hakkında bilgi verin