şükela:  tümü | bugün
 • 1952 istanbul dogumlu disisleri bakanligi mensubu yazar. 1976 ankara universitesi sbf den mezun oldu. 1978 de disisleri bakanligi na girdi. ispanya daki siyasal gelismeler konusundaki uzmanlardandir.
  yazmis oldugu 'ispanya siyasi tarihinde bask milliyetciligi' adli kitabi dogan yayinlari tarafindan yayinlanmistir.
 • emeğinin karşılığını alamadığını düşünmüş-en azından basın bunu böyle yazmıştır- ve istifa etmiştir hariciye'den.
 • geçenlerde canlı gaste'de, batasuna ile dtp arasında siyasi parti kapatma bağlamında son günlerde kurulmaya çalışılan parallelliği iki açıdan eleştiren emekli diplomat.

  buna göre birinci fark; ispanya ve türkiye arasındaki parti kapatmaya zemin hazırlayan yasal düzenlemelerde yatıyor. ispanya'da, anayasada herhangi bir nedenle siyasi parti kapatmaya dair bir madde yer almıyor. oysa türkiye'de ise, örneğin anayasa'nın 69. maddesi "devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı olması" halinde, bir siyasi partinin kapatılabileceğini hükme bağlıyor. benzer bir şekilde; ispanya'da çok yakın bir zamana kadar, siyasi partiler derneklerle aynı kapsamda ele alınmış ve bu konuda tek sayfalık bir yasa yürürlükteymiş. ancak 2000'lerin başında yapılan reformlarla, özellikle terör bağlantısını kapatma nedeni olarak kabul eden siyasi partiler yasası benimsenmiş. türkiye'de ise yürürlükte olan siyasi partiler yasası, malum, yine çok çeşitli sebepler üzerinden parti kapatma yolunu açıyor.

  özçer; ikinci farkın ise, aihm'nin batasuna'nın kapatılmasını yorumlarken ortaya çıktığına işaret ediyor. buna göre mahkeme; bu partinin terörle bağlantısı olduğuna (örneğin bir parti yöneticisi eta amblemiyle televizyona çıkarak örgütün propagandasını yapmış) hükmederek kapatılmasını onaylamış. oysa türkiye'deki kapatma sebepleri gayet geniş yorumlanmaya müsait maddelere dayanıyor. örneğin aihm, "devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı olma" halini, temelde bir separatism olarak yorumluyor. dolayısıyla mahkeme, bu sebeple siyasi parti kapatılmasını, bir düşünce suçu üzerinden siyasi parti kapatma girişimi olarak görerek buna onay vermiyor.

  özetle özçer; eğer gerekçeli karar açıklandığında bu tür sebeplerle dtp'nin kapatıldığı anlaşılırsa, dtp'nin aihm nezdinde sonuç alabileceğini vurguladı.

  ilgili programın videosuna şuradan ulaşılabilir:
  http://video.ntvmsnbc.com/…185159079023178101204076
 • newsweek türkiye'de yazmaktadır
 • eski diplomat.

  4 ekim 2011 tarihinden bu yana taraf gazetesi'nde yazıyor.

  kendi tecrübeleri eşliğinde ele aldığı ermeni soykırımı konusundaki üç yazısı için bkz.:

  (1) yeni paradigmaya uygun politika / 31 ocak 2012
  (2) duvara toslayan politika / 28 ocak 2012
  (3) geçmişle yüzleşme(me) diplomasisi / 20 aralık 2011

  tema:
  (bkz: ermeni soykırımı/@derinsular)

  ana tema:
  (bkz: soykırım/@derinsular)
 • dikkat edince sayın büyükelçimiz biraz paul mccartney'nin yaşlılığını da andırmıyor değil hani.
 • hangi dünyada yaşadığını merak ettiğim monşer..
 • klasını 80 milyonluk türkiye'de korsika seçimlerini analiz eden tek kişi olarak da kanıtlayan emekli türk büyükelçi. zaten şu türk devletinde iki tane düzgün kurum vardı; tsk ile türk dış işleri. ne kadar acıdır ki, birini kenan evren, diğerini de ak parti bitirdi ve işte türkiye bugünlere geldi...

  http://aa.com.tr/…mler-ve-bagimsizlik-hevesi/986263