• ilk videonun altındaki youtube yorumuyla yarmış karşılaştırmadır:

--- spoiler ---

akınsoft daha kötüsünü yapana kadar şimdilik en kötüsü bu.

--- spoiler ---
  • olay herkesin düşündüğünden basit aslında. daha doğrusu kamuya açık bilgilerde öyle gözüküyor

atlas'ın deep learning'i düşündüğünüz kadar iyi değil, daha emekleme aşamasında. ayrıca computer vision kısmında ise engellerden önce renk veya karekod kullanıyorlar. atlasta karekod göremedim ama diğer robotlarda karekod ile var. boston dynamics'in yaptığı iki önemli başarı var; birincisi iç mekan konumlandırmada başarılılar. bunu da lazer sensör ile kullanıyorlar (self-controlled arabalarda da var bu, tepede sürekli dönen bişey). daha da önemlisi tepki süresi, bu konuda gerçekten aşmış durumdalar. ikinci başarısı ise donanım konusunda. donanımlar gördüğüm kadarıyla gerçekten iyi. ayrıca enerji olayını sırtçantasında batarya ile gizlemişler, güzel olmuş. ama atlas'ı şuan bıraksalar, mavi bir a4 kağıdıyla bozabilirsiniz. ha 20 yıl sonra ilerler mi bilemem.

akıncı konusunda akınsoft'u asla eleştirmemek lazım diye düşünüyorum. akıncı'da araştırdığım kadarıyla entegre devreleri de biz yapalım demişler. evet biraz com port'lu doksanlar teknolojisi olmuş. ceo'nun iddalı lafları da pek işi bilmeyen birilerine ütopik bir dünya yaratma modunda, bunu robotun halinden anlayabiliyoruz. akıncının donanımları çok primitive, enerji ihtiyacını belli ki bir aküden alıyor. ceo'nun bahsettiği 5 milyona kadar yüz tanıma olayı konusunda belki mühendisler fazla gaz vermiş abimize, sebebi ise face recognition with deep learning yazını google'a yazıp çıkan herhangi github'daki projeye tıklarsanız doğrudan ceo'nun bahsettiğine ulaşabilirsiniz. bu konu yurtdışı havalimanlarında çok ileride. mesela kişinin sadece yüzünü tanıma değil, duygu durumlarını da inceliyor, memleketimizde bu işleri inceleyen bir sürü kaliteli insan var.

sonuç olarak, akıncı biraz popülist yaklaşmış ki bence de doğru. kamuoyu, dolayısıyla yatırımcı çekmesi gerekli. fakat emekleme aşamasında olan robotun özelliklerini biraz fazlasıyla anlatır ve damat halayı yaptırırsanız, olay etkiden çok tepkiye döner gibi. konu şu ki burada yazanlar ben de dahil, gelipte bu konuda taşın altına eline koymuyor ama bu türk mühendis ve şirket koyuyor gördüğünüz gibi.

o yüzden dünyada telifli ilk torpidoyu açıp içini inceleyip aynısından yapan türk subayını hapse atan osmanlı gibi veya amerikayı keşfedebilecek donanmayla sünnet şenlikleri yapan amiraller gibi veya dünyanın ilk arabalı feribotunu geliştirenin istanbullu biri olup bunu herkesin unutmasını sağlayan gibi olmayın. destek olun ki adamlar bugün ulaşamasa bile yarın ulaşsın.
  • olsun onlar da bi yerden başlamışlar, eleştirmeyin yaklaşımı yüzünden ülkedeki her türlü boktan iş değer görüyor.

bok gibi bi robottur, bir boka yaramaz. boston dynamics ile karşılaştırmaya gerek yok dünyada bu robottan daha iyisini yapabilen/yapan yüzlerce üniversite labı var. en fazla üniversite son sınıf bitirme projesi olur.
  • hiçbir haklı yanı olmayan özgüven sahibi cahil birinin kibiri vs adam gibi çalışan, üreten kişinin hakkıyla bir şeyi anlatması ile aynı versus.

yok adamlar çalışmış da, yok böyle böyle başlıyormuş da, yok know-how’mış da... şunları söyleyenlerin neredeyse tamamı bu işlerden hiçbir şekilde anlamayan, konunun cahili kişiler değilse neyim. içlerinde çok azı bu işleri kısmen bilen birileri olabilir, ama yine adım gibi eminim ki onlar da aşırı ideolojik fanatik tipler.

ulan, mühendislikten bahsediyoruz burada. mühendislik lise dönem ödevi kafasıyla yapılacak birşey değildir. bu akıncı denen mereti yıllardır bu işleri yapmadığım halde yeterli zaman ve kaynakla ben bile yaparım. neyime güvenerek söylüyorum bunu? google’a güvenerek söylüyorum!

sevgili ideolojik cahiller, dünyadan gram haberiniz yok. önünüzde duran interneti sadece seda sayan kime çemkirmiş, reyiz yine ne gibi bir dünya liderliği yapmış, naz mila kime ne vermiş gibi aptal salak magazin işlerine kullanmak yerine bu işlere kullansanız, akınsoft’un yaptığının özel hiçbir halt olmadığını bilirdiniz.

a, tabi o bilgiye ulaşmak için “bayrampaşa türkçesi” ve özendiğiniz bedevi kültürünün dili yerine ingilizce bilmeniz gerekiyor. o da, elbette, one minute ve white sea seviyesinde olmamalı.

mühendislik yandaşlıkla ilerlemez. mühendislik, herkesin birçok bilgiye erişebildiği çağda, ipe sapa gelmez iddialarda bulunup çöp üretmekle gelişmez.

mühendislik, hele ki ileri mühendislik uygulaması ise, internet kafe yazılımcısı şirketin aynı vizyonla robotiğe girmeye kalkışmasıyla ilerlemez. altı üstü internet kafe programı yapıyordun, vizyonun da hala bu ki 10 bin metre irtifadan sesleniyorsun, ama yapabildiğin iş su altında 400 metrede. bu vizyonla bırakın robotu, hiçbir çağdaş işi yapamazsın. ülkendeki cahile bunu yedirirsin de, edirne’nin batısına çıktığın anda atomlarına ayırırlar seni.

bakın futbolda da yaşadık bunu. yeter artık, anlayın! sizler anlamadığınız sürece bizleri vatan haini ilan etmekten başka bi haşt yapmıyorsunuz, olan da ülkenin insan kaynağına oluyor. futbol demiştim, ancak derwall gibi güzel bir insan geldi de, onu dinleyen, ondan öğrenen insanların da derwall’in izinden gitmesiyle bir şeyler değişmeye başladı. devamı? devamı çok da gelmedi. yok şöyle büyük, yok cumhuriyet, yok şerefli, yok uçan kaçan takımlarımız avrupa’da ne halt yiyebiliyor yıllardır? derwall’den bu yana kaç yıl geçti? bir galatasaray’ın 4 yılı ve arada sırada parlaması var, bir de hiçbir avrupalı rakiple karşılaşmadan ulaştığımız dünya 3.lüğü. neden böyle?

böyle, çünkü akınsoft yapmış abi, böyle böyle olacak bu işler vs gibi aptalca kendi kendimizi kandırdığımız için.

hayır arkadaşlar böyle değil. bu işler böyle gelişmiyor. bilimsel yöntem bu değil. o bilimsel yöntemi kullanmadığımız sürece de sürünmeye devam edeceğiz.

aklınızı başınıza toplayın. topladınız topladınız, belki, bir ihtimal, ülke olarak kurtulma ihtimalimiz var. aksi halde, 5-0 yenildiğimiz maçın uzatma dakikalarındayız, siz de bunu görmek yerine yenildik diyen taraftara çemkiren yönetim beslemesi fanatik taraftardan farklı gözükmüyorsunuz.
  • akıncı-4 = oyuncak
    boston'un atlas'ı = üç vakte ziki tuttuk

elma vs elma olmayan vs.
  • akıncı-4 denen nesne nedir kardeşim. burada neyin sunumu yapılmaya çalışılıyor?

yok bir yerden başlamalıyız tamam da benim yeğen legodan robot yapıyor iki program atıyor robot evde dört dönüyor iki ayak üstünde.

yeğenin lego robotu bu akıncı “şeyine” dübüründen yaklaşsa robot kaçamaz bile. tamam atlas ile karşılaştırmayalım da oyuncak robot bile bundan maharetli!

bu salak şey için allah bilir tübitak ve diğer devlet kurumlarından kaç milyon lira teşvik aldılar. yani senin benim vergilerim ile bu elektrikli pinokyo’yu robot diye bize yutturmaya çalışıyorlar. hakkımı helal etmiyorum!
  • atlas'ı sadece bir robot projesi olarak düşünüyorsunuz, fakat tam fonksiyonel ve gündelik hayata dahil edilecek bir robota dönüşmeden çok önce, atlas'ın uzuvları, uzuvlarını kaybetmiş insanların kullanabileceği protezlere dönüşecek.

adamların olayı o zaten. ay'a gittikleri için, ben de ay'a giderim diye yarışmaya çalışıyorsun. oysa onlar ay'a giderken sürüyle teknolojiyi geliştiriyorlar veya buluş yapıyorlar.

yoksa sen de robot yaparsın, yapamazsın demiyoruz; ama o robot öyle kalacaksa ve bir tek kendine hayrı dokunacaksa ne yapalım biz onu?

yani bu robotmuş, sürücüsüz arabaymış falan bunlar amaç değil, araç...
  • akıncı-4 daha çok atlasın yaşlanmış hali gibi. elden ayaktan düşmüş. destek almadan yürüyemiyor. huzurevine falan kapatsan kapatırsın yani.
  • tanıyor, görebiliyor, tanıştığı kişiyi unutmuyor. benim evde bir rc araba var üstüne telefon koyduğum zaman aynısını yapabiliyor.

yapılanı küçümsemiyorum ancak bazıları çok büyütüyor. çağı yakalamış değiliz ancak türkiye için ilkler bunlar ve gerçekten mutluyum gördüğüme.

adamın anlatması 15dk sürüyor ama akıncının bunları yapıyor diye gösterdikleri süre 15 sn. o da gerçekten adım atabildiğini ben tam olarak idrak edemedim.

en güzel yanı eğer öyle ise tüm bileşenlerini kendilerinin üretiyor olması. millilik falan değil mevzu. robot için gereken malzemeyi üretebiliyorsan robotların daha hızlı gelişebilir, bu hız tamamen senin çalışma kapasitene bağlı olur. umarım her eleştiriye kulak asmazlar ve geliştirmeye devam ederler. mümkünse harmandalı vs oynatmasınlar çünkü geçen gördük helikopterlerinki bi boka benzemiyor.
  • kimsenin asıl konsepti anlayamamış olması üzücü. iktidar düşmanlığından gözleriniz kör olmuş sizin! adamlar askıda robot yapmış şu cömertliği görebiliyor musunuz?

artık askıda ekmek dönemi bitti askıda robot devrine girdik. teşekkürler akınsoft.
hesabın var mı? giriş yap