şükela:  tümü | bugün soru sor
 • baykar makina tarafından üretim hattına sokulan yeni taaruzi iha.

  satcom, motor, servo motorları, radarlı otomatik iniş-kalkış sistemleri gibi bir çok kritik alt sistem yurtiçinde tasarlanıp imal edilecek.

  aselsan tarafından üretilen kızılötesi kamera sistemleri (cats flir), elint/sigint gibi elektronik dinleme alt yapısı, sar ve hedefleme podu da yer alacak. mühimmat ise roketsan tarafından geliştirilecek.

  2020 yılında hizmete girmesi bekleniyor. 4.5 ton ağırlığında ve 1.5 ton silah yükü taşıma kapasitesi var. şu anda hizmette olan bayraktar taktik insansız hava aracı'nın yük taşıma kapasitesinin 100 kg olduğunu hesaba katarsak muazzam bir rakam.

  üretim hattındaki ilk fotolarına bakarsak büyüklüğü daha iyi anlaşılır:

  foto 1
  foto 2

  bundan sonra insanlı savaş uçağı devri kapanıyor diyebiliriz.
 • selçuk bayraktarın türkiye'nin elon musk'ı olduğunu gösteren uçak.
 • büyük müyük derken, bunların böyle manyak oğlu manyak olanları da vardır. resimdeki silahsız ve casus amaçlı velakin bizdeki gidişat da bu yöne doğru gidiyor.
  (bkz: global hawk)
 • imalat bandina giren ve bir yillik test aşamasindan sonra 2021'de envantere teslimati planlanan (bkz: akıncı) (bkz: tiha)

  https://twitter.com/…tatus/1006521968634494978?s=20
 • (bkz: siha)da zirve araçtır.
 • harika bir makina. başta selçuk bayraktar olmak üzere emeği geçen herkesin ellerine sağlık. türkiye savunma tarihinde hiç olmadığı kadar doğru yolda ilerliyor ve böyle giderse savunma sanayisinde 10-15 yıl içinde %80’in üzerinde dışa bağımsız hale gelecek. erdoğan ve ekibinin vizyonu işte budur. peki ak parti olmasaydı bu ürün nasıl ortaya çıkardı size anlatayım mı?

  tsk’yı iliğine kadar sömüren, bulduğu ilk fırsatta darbe yapan kemalist zihniyetteki üst düzey askerler, israil’den bunu ederinin 5 katı fiyatına satın alacaklardı. cepleri bir güzel dolacak, güzel çocukları amerika’nın en iyi üniversitelerinde okuyacaktı. gelgelelim, mühendislerimiz bu projeden sıfır know-how elde edecek, ürünlerin bakımını dahi yapabileceğimiz dökümantasyon bize verilmeyecekti. ama hepsinin üstüne “aselsan” markasını yapıştıracaklar ve bununla övüneceklerdi. bu olay sayısız defa yaşandı türkiye tarihinde.

  daha borcam’ın bor katkısıyla güçlendirilmiş cam olduğunu bilmeyen kripto fetöcü ve pkklı sözlük cahilleri kendi kendilerine taşak geçmeye devam etsinler. türkiye’de bilim ve teknoloji geliştirilmiyor diye zırvalasınlar. ağababalarının beynine bombaları indirince görecekler bilim ve teknolojiyi.
 • 2030'dan önce görev için uçması imkansız, seçim öncesi ortaya bir başka uçaktır.
 • taarruz î getirecem diye zorla ek almak zorunda değil. taarruz helikopteri olduğu gibi taarruz iha'sı da olur. osmanlıyı hatalı osmanlıca kullanarak eben-î keyf-î şâhâne diye düğün salonu kafe açarak diriltmek daha iyi olur, bu silah sisteminin adını mundar etmeye gerek yoktu.
 • yakıtı yerli olmadığı için beğenmediğim uçaktır!