şükela:  tümü | bugün
 • 70'li yıllarda islamcı gençlerin örgütlendiği, msp'nin gençlik kolları pozisyonundaki örgüt. milli gençlik vakfı'nın önceli.
 • net sayfalarından anladığım kadarıyla hepsinin çoktan şehit olmuş olması lazım.
  eğer olmamışlarsa bir çelişki var bir yerlerde:)
 • kurucularından biri, bugün vefat eden salih mirzabeyoğludur.
  ---------
  mirzabeyoğlu'nun ismi 1970'lerde duyulmaya başlandı. islami gençlik hareketlerinden biri olan akıncılar'ın kurucusuydu.
 • akıncılar derneği mttb içerisinden milliyetçi-şovenist eğilimden uzak duran ve tamamen islami bir söylemle ortaya çıkan türkiye islami hareketinin döneminde en önemli, öncü kuruluşlarının başında gelmektedir.
  kuruluşunda erbakan'ın büyük payı vardır ancak çeviri kitapların uyandırdığı bilinç onları milli görüş gömleğine sığmayan bir cemaat/hareket haline getirmişti. akıncılar bu sayede mttb'den ve msp'den tamamen bağımsız kendi başına bir ekol olan büyük bir hareket haline gelme yolunda büyük mesafe kaydetmiş oldu. il ve ilçelerde samimi fedakar kadrolarıyla sağ-sol çatışmasından ayrı duran hatta kendi başına bir kutup haline gelen bu camia her ne kadar siyasi kavgaların içinde olmamak istese de dönemin şartları onların şiddetten tamamen uzak durmasına müsaade etmemiştir. fatih akıncıları'nın kurucusu genç şehit metin yüksel ırkçılar tarafından fatih camii avlusunda kurşunlanarak şehid edilmiştir, bu ise onları yıldırmamış aksine şehidin sürekli dediği gibi şehadet bir çağrıdır nesillere çağlara şiarıyla bir ölmüş bin dirilmişlerdir.
  semt olarak özellikle fatih'te çok etkin olan bu camia üniversitelerde ciddi çalışmalara imza atmış özellikle yıldız teknik'te tek etkin güç olmuşlardır. ancak onlar hiç bir zaman güçlerini baskı unsuru olarak kullanmamış sağ-sol fraksiyonların varlığına sızma-fiili saldırı-dini değerlere hakaret gibi eylemlere girismedikleri sürece saygı duymuşlardır. bu ise onları odtu fasistlerinden ve gazi fasistlerinden ayıran önemli bir sıfat olmuştur. pek çok imkansızlık içerisinde sürdürdükleri faaliyetlerin dinamosu öğrenci evleri olmuştur bu evlerde fi'zilal yoldaki işaretler dört terim gibi kitaplar sigara ve çay ile edilen muhabbetler evleri kardeşlik merkezi haline getirmiştir. daha sonra darbe ile kapanan bu güzide hareketin son lideri mehmet güney olmuştur. bu kapanış onları daha da büyütmüş samimiyet ve ihlâsla okudukları kitaplar zihinsel olgunluğa eristirmis ve gene mehmet güney ve arkadaşları özellikle 90'lı yıllara damgasını vuran müslüman genç hareketinin kurmuşlardır.
  müslüman genç hareketi ise bir başlıkta anlatılamayacak kadar güzel ve özel bir camia olmuştur ancak post-modern darbe ile dağıtılan bu hareket günümüzde insan ve medeniyet hareketi olarak yoluna devam etmekte kur-an nesli'nin yetişmesi için 81 ilde tebliğ davet irşat eğitim ve teşkilatlanma faaliyetlerini sürdürmektedir.
 • 70 li yıllarda kurulan islamcı gençlik hareketidir. salih mirzabeyoğlu ve tevfik rıza çavuşoğlu gibi birkaç arkadaş tarafından kurulmuştur. (bkz: metin yüksel) 'de bir akıncıdır. takipçileri tarafından daha sonra milli gençlik vakfı mgv sonra da anadolu gençlik vakfı agd kuruluyor.