• tepsi taşımaktan aciz robotların silah taşıyabileceği iddia etmek büyük cesaret işi. normalde lise projesi olacak robotlar ile milyon dolarları cukkalayan bir şirket görüntüsünde bu arkadaşlar. iyi niyetle herhangi bir şey yaptıklarını da düşünmüyorum. eğer gerçekten iyi niyetle iş yapıyorlarsa çok da cahiller. hamaset malzemesi yapmayın lütfen şu oyuncakları.
  • afedersin her 15 günde bir reklam yapmalarının sebebini anlamıyorum. nerde yavrum sizin yürüyen koşan zıplayan robotlarınız. saygı istiyorsanız kazanmanız lazım, şu nöbet tutan robot dedikleri zımbırtının neresi robot, bildiğin robot şekli verilmiş kamera ve görüntü işleyici.

bunlar herşeye robot diyolar muhtemelen devletten sağlam destek parası alıyorlar. arazide görev yapan robotları görmek istiyoruz nerde la bunlar, milletle daşşak geçiyorlar.
  • konyalı bilimadamları dendi orada koptum.

yandaşlar için teşvik alma projeleri ötesi değil.
    ömrü hayatında yapay zeka, robotik, üretim mühendisliği gibi kavramlardan bir haber yurdum cahilini sevindiren olay.

9 yılda geldikleri noktaya bakarsak lego mindstorms'a ulaşmalarına bir 10, arduino seviyesine gelmeleri için 20 , boston dynamics ile aynı cümle içinde kullanılabilmeleri için de bir kaç asır lazım.
  • eğer nizamiye gibi bir giriş için robotik nöbetçiler yapılacaksa ki zaten var. şunlar gibi yapılır;

http://www.milliyet.com.tr/…hazir--ekonomi-1211188/

bunun üstüne uzun menzilli silah ve uzun mesafe optiği koyar, gece görüş ve termal takarsan sınırda kullanırsın.

insansı robotu normal vatandaş böyle anlarda bu işi yapacağını iddia eden bir firma neden böyle yapar anlamak mümkün değil.

insansı robot bu değil arkadaşım, boston dynamics'in yaptığı hoplayan, takla atan bir elemanı var ya işte o.

peki neden "insansı?"

çünkü bu şekilde insanan yapacağı ve fazlası her türlü hareket kabiliyetine sahip bu robotları her işte kullanırsınız. çünkü etrafımızdaki her eşya ve araç bize göre dizayn edilip üretilmiştir. tehlikeli bir göçükte kepçe kullanabilir, araba kullanabilir, tehlikeli bir bölgede, gaz, radyasyon vs. sızıntısı sırasında insanlar için yapılan araç gereçlerle tamirat yapar. insansı budur, amacı budur. yerine göre köpek/at şekli olan robot, örümcek, yılan gibi hareket eden robotta yapılır ki hepsi doğanın taklididir ve formuna uygun çeşitli amaçlarla kullanılır.

yani eğilemeyen bir bel, hareket edemeyen, kavrama ve tutma yetenekleri sınırlı, ayaklarda tekerlek/palet olan bir alete peruk takınca insansı robot olmuyor.
  • akınrobotics in ciddi manada hedef şaşırttığını düşündüğüm robot modeli.

düşünsene 30 yıldır robot üstüne çalışıyosun ama tasarımlar ortaokul resim dersini geçmiyo. özellikler desen mutfak robotuna ulaşamamışsın. sınır robotu diye cankan yapıyosun.

ben yemiyorum bunları, çıkartın artık şu gerçekten geliştirdiğiniz droidleri.

(bkz: ay ben gülerim)
  • ya arkadaş...
    lan,
    bak güzel kardeşim..

böyle durumlarda insan küfür mü etsin, yoksa güzelce anlatsın mı bilemiyor.
    öncelikle, bir şirketin şusu busu üzerinden -kendince- görüşünü paylaşmayan kişilere "ayar" vermeye kalkmak olağanüstü dangalaklık. hele hele meseleyi tam anlamamışken.

keşif-gözetleme ya da kolayca "nöbet tutma" diyelim.. insansı robotlar askeri alanda keşif-gözetlemede kullanılmaz. çok pahalı çünkü. 300 dolarlık kamera + yaklaşık 1000 dolarlık yazılım o robotun yapabildiğinden çok daha iyisini yapar.

daha ileri seviyede, (yani sonuçta kamera optik bir cihaz, gecesi var, gündüzü var, puslu havası var, dumanı var, dangalak ekşi sözlük yazarı var) ihtiyaç içindeyseniz buyrun yapılmışı var: 1) meteksan http://www.meteksan.com/…ptr-cevre-gozetleme-radari 2) aselsan http://www.aselsan.com.tr/…ri/acar-gozetleme-radari

akınsoft'u adından da anlayacağınız gibi yazılımcı biliyoruz. şimdi robotik sistemlere de girmeye çalışıyor anlaşılan. iyi bir yazılım-donanım şirketi mi bilmiyoruz ama bir halkla ilişkiler sorunları oldukları kesin.

böyle dandik halkla ilişkiler olmaz. şirket iyiyse bile millet götüyle güler.
  • daha önce yaptıkları işleri görmesem ne güzel yerli bir üretici robatics alanında çalışıyor birşeyler geliştiriyor derdim . söz konusu hamleyi yapan akın soft olunca sadece tebessüm edebiliyorum. tabi ki bu konuda arge çalışması yapıyorlardır ve birşeyler geliştirmeye çalışıyorlardır fakat yapılan işler şirket sahibinin aktardığı kadar başarılı büyük işler olduğunu düşünmüyorum.
  • (bkz: akinrobotics)'in robotlarinda sanirim tekerlek kullaniliyor, duz olmayan zeminlerde nasil hareket kabiliyeti oldugunu cok merak ediyorum. acaba savunma robotunda kullanilan 6 tekerlekli sistem bu robotlara kullanilabilir mi?
  • odtü kompleksli bir suserın açtığı başlık. ortak tuvalet olayının sadece bir binada olduğunu, kampüsün her yerinin böyle olmadığını kaç kere daha söylemek gerekecek acaba?

haber kaynağı a haber, akit, ensonhaber olan insandan bilgi kirliliği yaratmamasını istemek hayalperestlik olacak lakin.
hesabın var mı? giriş yap