şükela:  tümü | bugün
 • a beatifull mindisimli hollywood filminin senaryosunu yazan 1962 doğumlu amerikalı yazar ve prodüktör. the client, batman forever, practical magic, i robot ve cinderella man'in senaryoları ona ait. ödüllü bir senarist. francis lawrence'in yönettiği, keanu reeves ve rachel weisz'ın oynadığı "constantine" filminin de prodüktörü olan akiva goldsman son olarak, "the da vinci code"un senaryosunu yazdı.
 • the ha-ha isimli filmle de yönetmenligi deneyecekmi$. merakla bekliyoruz.
 • akiva goldsman gördüğüm en, iyi olmayan senaristlerden biri, zaten batman forever ve batman ile robin'in gizli aşkını anlatan tarihin en kötü yarasa adam filmi batman & robin'in senaristinde de bu sıfatı hak eder. ayrıca kendisi uyarlamalardaki olağanüstü esinlenme! kapasitesiyle de öne çıkıyor. i am legend ve a beautiful mind'ı okuyup filmleri izleyenler bunu bilir. kitapta siyah yazan bir şeyi beyaz diye çevirmekten çekinmez. istediği gibi değiştirir hikayeyi ve olayları. önemli olan hollywood'un "kazanmak için her yol mübahtır" mottosuna sadakattir. üstüne bir de gidip oscar alır o a beautiful mind senaryosuyla. zaten ona oy atanlardan herhangi birinin kitabı okuyup filmi izlediğini sanmam..
 • fringe s01e17'nin senaryosunu yazmış hem de yönetmiştir.
 • söylentilere göre the dark tower film uyarlamasının senaryo yazımında başrolde kendisi. umarız kitaptan çok sapmadan sapıtmadan adam gibi bir şeyler koyar ortaya.
 • hakkinda 2007 yilinda bir user tarafindan muthis bir tespitle "kitapta siyah yazan bir şeyi beyaz diye çevirmekten çekinmez" denmiş senarist. simdi bakiyoruz 2017 yilinda "kara kule" serisi uyarlamasi yaziyor ve orjinali nasil degistirdigi ayyuka cikmis bir vaziyette.

  transformers serisinin son filmi "the last knight" neden bu kadar boktan diye baktim senaristlerden biri de bu adam. tesadufler zinciri olmasa gerek!
 • 1962 new york city doğumlu amerikalı film senaristi ve yapımcısı. 2001 yılında en iyi film dalında akademi ödülü kazanan akıl oyunları (a beautiful mind) filmiyle en iyi uyarlama senaryo dalında akademi ödülü kazanmıştır. gerçekten de müthiş yetenekli bir senaristtir ve son dönemde yapımcılık ve yönetmenlik de yapmaya başlamıştır.

  http://www.imdb.com/name/nm0326040/
 • muthis yetenekli midir degil midir bilmem de baya baya vasat bir senaristtir. 1-2 isi disinda diger islerinde sicistan sicisa kosan bencil dombilinin tekidir.
 • dönemimizin en kötü senaristlerinden. nasıl iş bulabiliyor, hollywood'taki yapımcılar niye büyük projelerini onca berbat filmlerinden sonra bu adama paslarlar bilinmez. ve stüdyoların direttikleri ilk isim de değil. kalemleri giderek daha da berbatlaşan simon kinberg'ten alex kurtzman'a dek çok senarist var ve aldıkları her büyük projeden sonra "o kadar senarist varken niye bu?" diye sorup duruyorum. goldsman'a dönersem... bu adam bu kötü senaristlikle çoktan emekliye ayrılması gerekirken halen proje buluyor. peki kim bu goldsman?

  batman forever, batman & robin, i robot, the da vinci code, angels & demons, insurgent, transformers the last knight, the 5th wave, rings filmlerinin senaristi bu adam. kaleme aldığı batman filmleri hem tarihin en kötü batman filmleri, hem de en kötü çizgi-roman uyarlamalarından. dan brown uyarlamalarıysa kitapların % 1'i kadar bile etkileyici değil, bunlar da birbirinden berbat uyarlamalardı. the 5th wave zaten hem gişede, hem de eleştirmenler cephesinde gömülmüştü, ki roman da berbattı, ama eminim romandan daha kötüsünü yapmıştır goldsman, çünkü öyle birisi. transformers'a hiç değinmeyeyim, 1. filmden son filme dek leş bir seri.

  ama özellikle değinmek istediğim iki film var: the dark tower'ı yazdı bu herif. 8 kitaptan oluşan seriden çıkabilecek en kötü uyarlamaya imza attı. öyle kötü bir filmdi ki şu seriyi defalarca okumuş birisine senaryoyu yazdırtsan bu kadar kötü olmazdı. hayır, adam kendisine teslim edilen her büyük projeyi piç etmeyi başardı ama asıl sorun onda değil. asıl sorun gerizekali yapımcılarda. batman'i batırmış, dan brown filmlerini batırmış, insurgent'ı batırmış birisine kalkıp the dark tower teslim ediyorlar. bu adama bırakın tdt'yi teslim etmeyi, bir şişe su emanet edilmez. bilhassa bu herife karşı çok doluyum.

  bahsetmek istediğim diğer filmse masalsı fantastik film winter's tale. collin farrell, russell crowe, jennifer connelly gibi ünlü oyuncuları komik duruma düşürmeyi de başarmıştı. kardeşim senaryoda yeteneğin yok, bir de niye üstüne yönetmenliği de denemek istiyorsun? winter's tale'den sonra stephanie diye bir film çekmiş, imdb puanı 5.7 hiç şaşırmadım. ne acıdır ki ewan mcgregor'lı king uyarlaması doctor sleep'i de kendisi kaleme almış. senaryosu tekrar yazılacak ama goldsman'ın taslağı çöpe atılmadıysa (yani taslağı sadece düzeltiliyorsa) yeni filmden bir şey beklememek gerek. velhasıl virüs gibi birisi. eh işte dediğim sadece iki film var: cinderella man ve a beautiful mind. ama 2'si de overrated filmler. bilhassa 2.'si. bu vasat herif koca matematikçinin eşcinselliğini gizleyip adamın hayatını klişe bir aile dramına dönüştürmeyi başarmıştı, kitabı alıp goldsman'ın kafasına atasın geliyor. mal herif...
 • the map of tiny perfect things , yönetmenin yeni projelerinden biri olacak.