şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kültür bakanı atilla koç'un yeni marifeti. koç, atatürk kültür merkezi'nin yıkılıp, yeniden yapılacağını belirterek, “inşallah engel olanlar olmaz” demiş. bir de müjde vermiş: bu işlem kısa sürede bitirilir.
  herhalde yeni yapılacak akm'nin iki kubbeli olması ihtimal dahilindedir. ilk açıklaması turizme karşı değilim olan bakanımız, bu projesiyle kültür alanında da postmodern vizyonunu ortaya koymuştur. "ne dolmaz çilesi varmış bu memleketin" sözünü de umarım üzerine bereket duası asılacak akm tabelasının altına iliştiriverir. zannımca bakanımızın memlekete en büyük faidesi, uyuklaya geldiği toplantıların birinde nur içinde yatması olacaktır.
  (bkz: uyuyup uyandıgım da turkulere kandıgım)
 • devekuşu kabare'nin 1988'de sahnelediği deliler oyununda da bu konuya ilişkin bir bölüm vardır. skeç o dönemde iktidarda olan özal hükümetinin yerleştirdiği zihniyete bir eleştiridir. yaşlı bir adam (metin akpınar), torununun arkadaşlarıyla yaptığı muhabbete kulak verir. yeni kuşağın tüm kaygısı kolay yoldan para kazanmak ve köşeyi dönmek olmuştur. yani bu nesil işini bilmektedir. son kertede gençlerden biri akm'yi yıkıp yerine otel yapma fikrini ortaya atınca, yaşlı adam dayanamaz oturduğu sandalye ile torununa ve çetesine girişirir...
 • saka olmasini umid ettigim, en iyi ihtimalle gereksiz proje.
 • şehre bir tane kültür merkezinin yettiğini düşünen zihniyetin, varolanın sorunlarını halledip eğer imkan varsa bir tane daha inşa etmesi gerekirken, varolanı*yıkıp yeniden*yapma gibi altın bir fikri olması çok da şaşırtıcı değil mi ne? bakınız biz adam olmayız mesela...
 • yıkıldıktan sonra araziyi kemal abilerine hediye etmelerine neden olucak hadise..
 • türk mimarisinin en önemli yapılarından biri akm binası. kütle ve cephe kararlarıyla taksime çok fazla şey katan bir bina...ülkeminizde yapımış nitelikli modern binaların azlığında... özellikle daha da bir korunmalı, yıkılması söz konusu bile edilmemeli...yıkmak isteyen kimse zaten, taş olur..yamulur kalır.

  bildiğim kadarıyla da zaten, eski projeye sadık kalınarak yenileme projeleri üretilmekte son zamanlarda...
  bu konuda tabanlıoğlu mimarlığın rahatlatıcı açıklamaları var:
  http://www.arkitera.com/…on=displaynewsitem&id=3451
 • yıkılması yerine, şöyle bir elden geçirilip, modernize edilmesi yerinde olacaktır akm'nin. binanın ve donanımının eskiyip, köhneleştiği bir gerçektir, ama bu işe girişecek kişinin/kuruluşun işinin ehli olması gerekir.

  bir tanıdığımın anlattığı, trt'nin, zamanında yabancılar tarafından akustik olarak düzenlenmiş salonlarından birinin, bir tadilat sırasında "buna ne gerek var?", "şunu atalım", "şunu boyayalım" diye piç edilmesi hikayesi aklıma geldikçe, hala tüylerim diken diken oluyor.
 • akm'nin alkıştan yıkılması herkesin ortak dileğidir
 • yerine camii yapılcak yıkım..
  ööle diyorlar walla ama bilemicem

  edit: şakaydı lan..