şükela:  tümü | bugün
  • şimdi bu ve bunun gibi ilaçlar insanın cildini ve de dudaklarını kurutuyor da yüzüne nemlendirici, dudaklarına lipstick sürüyorsun ya işte ben nemlendiriciye pek dilimle müdahale edemiyorum yani doğal olarak, fekat lipstick'i dudaklarımdan gıdım gıdım tüketiyorum. bi' nevi yan etki diyebiliriz, evet.
  • 15 gündür kullanmaya başladığım roaccutane ile aynı yan etkilere sahip akne ilacı.2. günden itibaren yüzüm inanılmaz bir şekilde kızarmaya başladı ve t bölgesi kabuk kabuk. şimdiden faydasını görmeye başladığım galiba mucizeler yaratacak şey.
  • (bkz: zoretanin)
  • mucize amina koyim.
  • 15. günden bildiriyorum: 2 kez acillik etti. tüm yüzümde şişlikler, kızarıklıklar, soyulmalar oldu. şimdilik dozu düşürdük, böyle giderse bırakmak zorunda kalacağım. şimdilik ilaca başlamak saçmalık diyorum. bilginize.
  • sivilceyle mücadelenin torpilli hali.

şimdi uzun uzun anlatacağım, toplanın etrafıma.

bu ilaç sivilce ile mücadelede son çare olarak sunuluyor. ilk gidişinizde verirse doktor (ilacı) anlayın ki yüzünüz harbiden ... yemiş. yüzünüz diyorum ama tüm vücut için kullanılabiliyor bu ilaç.

son çare dedik. kırmızı reçete ile satılıyor. yüzün kötü diye doktor illa verecek (ilacı) değil. kan tahlili ve gerekirse idrar tahlili de yapılıp bu tedaviye başlayıp başlayamayacağına öyle karar veriyor doktor. başlarken de bir sözleşme imzalatıyorlar. 18 yaşından büyüksen kendin, küçüksen ailen imzalıyor.

başlayalım tedaviye. 10 ve 20 mg lık dozlarda piyasada bulunuyor ilaç. tedavi süresi 4-6 ay gibi bir süreç. ilk haftalarda sivilceler biraz artabilir ama sonraları azalışa geçer diye uyarıyor doktor. bende sivilce artışı olmadı. ilaç gerçekten çok ağır. 3. günden itibaren dudak kurumaları başlıyor ki bunun önünü dudak koruyucularla almazsanız 1-2 aya dudağın yerinde artık bir rende görebilirsiniz. bende 2.haftadan itibaren sivilcelerde azalmalar meydana gelmeye başlamıştı. ama tüm vücudunuzun kurumasını hissetmeniz gerçekten can sıkıcı. cilt aşırı derecede hassas bir duruma geliyor. elinizin değdiği yer kıpkırmızı oluyor. ilacı kullanırken koluma attığım bir çizik hala duruyor. güneşe çıkarken krem sürmek şart. ayrıca cildinizin kurumasından dolayı deri değiştirme gibi bir olay oluyor. beyaz beyaz tozlarla kaplanıyorsunuz.

ilacın prospektüsünde intihara yol açabilir falan yazıyor ama çok uç bir durum o. duygusal yönden çok hassaslaşacağınız kesin. erkek halimle bile ota boka trip atıyordum.

nadiren de olsa geceleri burun kanamasıyla karşılaşabiliyorsunuz. ama şunu bilin ki ilaç gerçekten işe yarıyor. sivilceler azaldıkça isteseniz de oynamak için kendinize bir sivilce bulamıyorsunuz.

ha 4 ay kullandım bırakayım gibi bir şey söz konusu değil. ben en yüksek dozda 7 ay kullandım. şu an cildimde sivilce diye bir şey yok. sabırlı olun yeter.

kafanıza takılan bir şey olursa da danışabilirsiniz.

ekleme: lan bu kadar şeyi ben nasıl yazdım !?

ha bu arada editi: ilk 1-2 hafta kullanmalık jel de verebiliyorlar yanında. sonra bırakıyorsunuz onu.
  • yaklaşık iki aydır kullandığım ilaç henüz ne faydasını gördüm ne zararını. sekiz ay boyunca kullanmam gerekiyormuş umarım iyi bir sonuçla karşılaşırım.
  • adada 20. gün: yüzdeki deriler kurudu özellikte t bölgesi pul pul oldu elimi attıkça dokülüyor. bu nedenle adadaki ceylanlara dokunamıyorum, allah korusun babası aslan bey hercules poirota haber verse... derilerim her yerde, dna testi yaptırıp beni bulması çok kolay. o değil de cumanın geçen hafta uçurumdan aşağı düşmesinden sonra adada yalnız kaldım. biliyorsun sevgili günlük ben karanlıktan korkarım, ampulü icad etmem lazım. ama onu da edison diye bi denyo bulacakmış ilerde, öyle duydum. hmmm gece olsada yıldızları seyretsek romantik romantik. aa ilaç saatim gelmiş bunu içince pamuk prensesten daha güzel olucakmışım, kötü cadının aynası artık beni göstercekmiş.

(bkz: yan etkiler)(bkz: halusinasyon)

tanımsı: 3 tane geçmeyen sivilce izi için ilaç mı kullanılırmış, lanet olsun atom fiziğine de profesorlüğüne de ...bızttt yok lan öyle değildi.
  • (bkz: roaccutane)
  • 1.5 hafta önce kullanmaya başladığım ilaç. normalde ara ara sivilce problemim olur ve antibiyotik reçete edilmesiyle son bulurdu. bu sefer sırt, yüz ve kafa combo yapınca doktor direkt bunu yazdı herhalde. sistem mi değişti bilmiyorum ama normal reçeteyle, "ölürsem ben mesulüm" temalı bir kağıt imzalamadan doktor yazdı bunu. hemogramlı falan bir kan testi yaptırdı tabi ama testin sonuçlarını almadan ilacı reçete etmişti bile. sabah sonuçları görüp ok. verdi. geçen yıllar ile birlikte etken maddenin ne tip yan etkilere sahip olduğu daha da belirginleşti sanırım. ilacın ciddiyeti belli ama daha kolay veriliyor galiba artık.