şükela:  tümü | bugün
 • bugün basında yer alan bir kulis bilgisidir efendim. haber için.
  --- spoiler ---

  "türkiye'nin tarihine 'cumhuriyet ve atatürk' söylemleri ile vurgu yapılacak"

  cumhurbaşkanı tayyip erdoğan'ın, “akp’nin en büyük sınavı, en önemli dönüm noktası” dediği 2019’da yapılacak seçim için yol haritasını belirlemeye başladığı bildirildi. yüzde 51 ve fazlası oy için akp’nin 15 yılının masaya yatırılacağı ve partinin 2002’deki seçim beyannamesinin esas alınacağı kaydedildi.

  anka’dan besti karalar’ın haberine göre, cumhurbaşkanı erdoğan, parlamenter sistemi değiştiren, başkanlık sisteme geçişi getiren düzenleme için yol haritasını belirliyor.

  akp kulislerinde, cumhurbaşkanlığı sistemine geçerken erdoğan’ın, 7 başlıkta “yol haritasını” belirlediği ifade ediliyor. bu başlıklar ise şöyle belirtiliyor:

  7 kriter

  1. akp’yi iktidara taşıyan, 2002’deki seçim beyannamesi esas alınacak.

  2. akp’nin 15 yılı eğrisiyle doğrusuyla masaya yatacak. doğru yapılan politikalara devam edilecek, yanlış politikalardan vazgeçilecek.

  3. turgut özal’ın “4 eğilim” politikası benimsenecek. toplumu kucaklayan ve her kesime mesaj veren, “ideolojik, toplumsal, kültürel ve geleneklere göre” mesajlar verilecek.

  "kucaklayıcı, bütünleştiren” söylemler

  4. yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadeleye devam mesajı verilirken, örneklerle ve icraatlarla anlatılacak.

  5. türkiye’nin tarihine “cumhuriyet ve atatürk” söylemleri ile vurgu yapılacak.

  6. değişik partilerin tabanlarına, “kucaklayıcı, bütünleştiren” söylemler kullanılacak. yumuşak bir dil kullanılacak.

  7. akp’de yaşanan, “değişim ve dönüşüm” politikası halka iyi anlatılacak.
  --- spoiler ---
  özetle akp 2002 seçim beyannamesinde kullandığı kucaklayıcı dili yeniden devreye sokacak, özal'ın dört eğilimini tekrar işletecekmiş. cumhuriyet ve atatürk'ü kullanma çabası zaten bir süredir konuşuluyordu, bu da partinin gündemi olacakmış.
  15 senede ülkeyi erdoğan'ı sevenler ve sevmeyenler üzerinden vatansever ve terörist olarak ikiye ayırarak insanları kutuplaştıran kendileri değilmiş gibi bugün toplumu kucaklamak istiyormuş akp. normal şartlar altında akp'nin mağdur ettiği insanların çiğnenen değerleri uğruna partinin bu numarasını yememesi gerekir ancak burası türkiye; hafıza-i beşer nisyan ile malüldür bu topraklarda.
 • atamalarda liyakat esas alınacak, sözlü mülakat saçmalığı ortadan kalkacak mı? peki bugüne kadar yapılan atamalardaki usulsüzlükler ne olacak.
 • (bkz: dönsen bile)
 • (bkz: sil baştan)
 • reis kazlıçeşme'de miting yapıp canlı olarak izmir marşı'nı söylerse ben tatmin olurum dediğim iddia.
 • meali: "15 yıldır ülkeyi yapayanlış yönettiğimiz, bir sürü haksızlığa, ölüme, acıya izin verdiğimiz için özür dileriz, bir 15 yıl daha verirseniz bu sefer yanlış yola girmeyeceğiz"

  ay gız essah mı?