şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • "...ateşkes ilanı için hafter’in ikna edilmesi elzem, sarraç bunu zaten istiyor. putin’in ihtiyaç duyduğu şey hafter’in ikna edilmesi; erdoğan da bunu istiyor. doğruysa eğer hafter pazarlığı yüksekten açmış: ateşkes karşılığı türkiye libya’da bulunmasın demiş. erdoğan bunu kabul etmez. putin arabuluculuk yapmaya kalkarsa ne yapar, bekleyip göreceğiz.
  . . .
  putin’in daha kapsamlı bir hesap içinde olduğunu söylemek mümkün. türkiye’yi kendi kurguladığı dış politika denklemi içinde tutmak istiyor. putin biliyor ki, erdoğan bir uçtan ötekine hızlı geçişler yapabiliyor, en azından kendi deneyimi bunu gösteriyor. türkiye’de iktidarın dış politika yapım kodları ifşa olmuş durumda.

  bu verili durumdan hareketle şunu söylemek mümkün: rusya federasyonu başkanı putin’in izlediği dış politika, türkiye yönetimine başka türlü davranma alanı bırakmamayı öngörüyor. daha açık bir ifade ile erdoğan’ın trump yönetimi ile başka türlü bir ilişki kurabilme olasılığını azaltmak istiyor. erdoğan’ın bunu görmemiş olma olasılığı yok. bu nedenle erdoğan da pazarlığını yüksekten açıyor. iran’ın çaresizliği ve kısmen basiretsizliğinin türkiye’ye çok daha geniş bir alan açtığının farkında. bu durumda rusya-türkiye ilişkisinin daha gelişkin olacağını beklemek mümkün. öte yandan türkiye-rusya ilişkisi, aynen türkiye-abd ilişkisinde olduğu gibi, türkiye’ye açılan alanın sınırlarını da çiziyor, bakalım bu sınırlar ne kadar kalın çizgiyle belirlenecek? suriye önemli bir örneklem oluşturmaktadır. bakalım libya’da durum ne olacak?

  tarihten küçük bir hatırlatma yapalım: 1833 kütahya savaşında mısır valisi mehmet ali paşa’ya yenilen osmanlı hanedanını rus çarı kurtarmıştı. aksi halde osmanlı hanedanlığı el değiştirmiş olacaktı. elbette karşılıksız olmadı. hünkâr iskelesi antlaşması, yani boğazları birlikte yönetelim anlayışı, bunun sonucudur. osmanlı hanedanı bundan kurtulmak için önce britanya’nın hegemonyası altına girdi (1854), ondan kurtulmak için almanya’ya yanaştı (1880-90’lar). britanya ile almanya arasında git gel yaptı durdu. islamcılar bunu denge politikası olarak sunarlar. gerçekte iki taraflı bağımlılıktır. osmanlı hanedanlığı açısından sonu kötü bitti bu döngünün. hanedanlık falan kalmadı. bakalım bugünkü döngünün sonu nereye evirilecek! "

  mustafa türkeş
  https://haber.sol.org.tr/…z-bizden-soylemesi-278379
1 entry daha