şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ateist olmayan ve islama veya deizme daha ılımlı bakan insanların ya tam ya hiç müslüman şeklinde bir kutuplaşmaya maruz bırakılmasındandır.

  bugün türkiye'de şerefsizce öldürülen gencecik bir insanın ateist olduğunu öğrenince "iyi ki ölmüş" diyebilen insanlar var ve kafamıza çizilen müslüman profili resmen (gerçek anlamıyla resmen, devlet eliyle) bu.
 • gerçekten doğru bi tespit. şu anda resmen direniyorum ben son yaşadıklarımdan sonra.

  #direnislam
 • rte'nin kin ve nefret söylemleriyle toplumu kutuplaştırmasının bir sonucudur. zaten dini kullanarak siyaset yapanların dine verdiği zararı kimse veremez. islam için savaştığını söyleyip tüm dünyayı islamdan uzaklaştıran el-kaide gibi bir konumdalar ülke içinde. hele ki son olayların sonucunda allahı, dini, kitabı dillerinden düşürmeyen bu adamların yolsuzlukları, hırsızlıkları sadece yapan değil aynı zamanda savunan bir konuma gelmiş olması, adaleti düşman ilan etmiş olmaları falan sayelerinde ister istemez islamla ilişkilendirilmektedir. sonucu da böyle başlıklar olmaktadır.
 • bunlar kadınsa biz değiliz mantığından evrilen bunlar inançlı ise biz değiliz mantığı sonucu gelişmiş olması mümkün olay.
 • doğru bir tespittir.

  net olsun diye sadece gördüklerimden bahsedeceğim, genelleme yapmayacağım.

  benim tanıdığım müslümanların %95'i anne babası müslüman diye müslüman. zorunda olduğu için demiyorum ama seçtiği için de değil, araştırdığı, okuduğu için de değil. kulaktan dolma, aileden görme bir dine inanıyorlar. hal böyle olunca aslında hakiki bir imana sahip olmuyorlar. bunun ve toplumumuzdaki islamiyetin günden güne çirkinleşmesi -akp burada önemli rol oynuyor- sebebiyle zayıf olan imanları sıfıra dayanıyor.

  ek olarak ülkemizdeki holigan severlik de buna katkı sağlıyor bence. müslüman bilmeden etmeden atıp tutuyor, karşıtı ona inat olsun diye daha fazla atıp tutuyor, bir kaç felsefecinin sözlerini kopyala yapıştır yapıyor, karşılığında ya küfür yiyor ya daha saçma bir cümle.

  sonuç olarak her şekilde ateistin ateist olma sebebi yaradana inanmama değil, müslümanın müslüman olma sebebi kuranı ve islam felsefesini benimseyip iman etmesi değil. hal bu iken din geçişleri normaldir.
 • "o zaman ateistler neden akp'yi sevmiyor?" diye düşündürür. sorular sorular...
 • evet cidden var böyle bir şey..
  eskiden en azından cuma veya bayram namazlarına giden tanıdıklarım bu akp sayesinde dinden iyice çıktılar..
 • eskiden daha fazlaydı ateistler ama bu kadar şeytan değillerdi.
  vay!
 • akp'nin iktidar olduğunuz yıllarda yaptıklarıyla katlanarak artan durum.

  sayenizde daha fazla okuduk, daha fazla irdeledik. din adına yaptığınız halkın gözünü boyayan icraatlarınızı yada muğlak kalan bazı gerçekleri özümsedik sağolun. artık arafta değil gerçekte ateist yada deist olduk.
 • çok büyük bir başarıdır. yani dinden de soğutmuyorlar, direk allah yok dedirtiyorlar.

  ne olursanız olun, inanmadığınız şeyleri dahi okuyun arkadaşlar. müslümanım diye geçinenlerin çoğunun inandığını iddia ettiği dinin kutsal kitabını okumadığı gibi, "inanmıyorum" diyenler de okumuyor. öyle tayyip'e kızıp ateist olmanın bir anlamı yok. inanç öyle bir şey değil.