şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ıthal saman kullandığımızı da göz önünde bulundurduğumuzda pek de şaşırılması gereken bir durum olmadığı gerçeği
 • markete gidip meyva sebze çeşit ve fiyatlarına bakmak yeterli. çer çöp değil kaliteli iyi tarım ürünleri hem çok azaldı hem de fiyatları arttı
 • niye amk dönüm başına 150 tl veriliyor lan resmen kira getirisi niye azalıyor mına koyim.millet rahata kavuşunca tembelleşti.amk şilede köylü kendi domatesini seyyar manavdan alıyordu.lan tammam çiftçilik yapma bari kendine yetiştir deme.
 • büyük ölçekli ve ucuz tarım için yapılması gerekendir. zira etrafım, eşrafım 200 dönüm buğday ekip 100 000 tl'ye traktör alan, sonrasında mal para etmiyor diye ağlayan adamlarla dolu.

  kooperatifleşme yok, verimli tarım yok, ürün çeşitlendirme yok, temizlik yok.

  peki ne var? birbirine haset çok, ekmediği arazi için destekleme alarak sahtekarlık çok, üstüne ağlamak çok.

  tarım politikası iyidir kötüdür bir şey söylemem. ama köylünün bir kısmının kendisine, üretim şekline ve tekniğine ciddi ayar vermesi lazım. 19. yy'dan bu yana eski tas eski hamam...
 • türkiye adına sevindirici bir gelişme.

  akp döneminde toplam tarım üretimi, çiftçi başına tarım üretimi ve çiftçilerin ortalama geliri artmıştır. hatta tarım sektöründeki gelir artışı hızı ülke ortalamasının üzerindedir. başlıca sebep ise teknolojik gelişmeler sonucu oluşan verimlilik artışıdır. sanayileşmekte olan tüm ülkelerde tarımla uğraşan nüfus hızla azalmıştır.

  eşyanın tabiatına bağlı olan bir gelişme için akp'yi suçlamak veya övmek hiç mantıklı değil. alternatif olarak ne yapalım? sanayi ve hizmet sektörünü bırakıp ülkece tarım işçisi mi olalım? köylüler şehre gidip mühendis doktor olup ekonomiye daha büyük katkıda bulunacağına babasında kalan tarlayı 8 e bölüp daha küçük alanda daha verimsiz tarım mı yapsın? tamam akp'yi eleştirmek isteyen çok fazla ama ülkede pek çok gerçek sorun varken başarılı sayılabileceği bu alanda eleştiri yapmak oldukça aptalca.
 • vay amk.

  2 milyondan dan fazla insan tarım ve hayvanlcılığı bırakıp bilgisayar mikroişlemcileri tasarım ve üretim sektörüne geçmişler. ekmeklerini burdan kazanmaya başlamışlar.

  ve hala birileri gelip akp ye bok atıyor. eleştirin akp yi ama yapmayın böyle.

  tamam adam bir zamanlar tarım ve hayvancılıkla geçiniyor olabilir ama eğitimiş akp bu çiftçileri ve hepsini elektronik mühendisi ve bilgisayar mühendisi yapmış.

  bırakın bu çapsızlığı ve kıskançlığı artık ya.

  viva akp.
 • analarını alıp gitmişlerdir . **
 • (bkz: akp ye en çok oyu köylünün vermesi)

  lahana turşu olayı...
 • fabrikalarda ya da hizmetler sektöründe gayri insani şartlarda sigortalı olarak çalışmak için büyükşehirlere ya da turizm sektörü köleliği için turistik yerlere göç edenlerin oluşturduğu durum.

  köylü iken de mutsuzdular, şimdi çok daha mutsuzlar.