şükela:  tümü | bugün
 • islam'ı değil müslümanları araştırma ve iman zayıflığından ileri gelen durum.
 • vallahi de billahi de namaz kılıyordum lan. 15 senede herifler yüzünden dinden imandan soğudum. o arsızlıkları, ikiyüzlülükleri, paraya düşkünlükleri. iğreniyorum. bence akp biraz daha devam etsin ateist insanların sayısı gün geçtikçe artar.

  adamlar yalan makinası. camiler dolusu yalan var. ondan sonra inkar. birileri ortaya saçıyor, bunlar inkar. kokuştunuz iyice. bu ülkede islam'ı melih gökçek temsil ediyorsa, oturun bir düşünün. biz bu dine ne zarar verdik böyle diye.
 • ıslama en buyuk zarari verenlerin yine islam inancini benimseyenler oldugu tartismasiz gercektir hatta yusuf islam'in bu baglamda edilmis anlamli bir sozu vardir. ancak her ne olursa olsun dunyevi mesgalelerden siyasi dusunce ve eylemlerden nem kapip kisinin uhrevi hayatini tehlikeye atip inancsal yonunun zayiflamasi bana pek mantikli gelmemekle birlikte yine de empati yapinca kisinin eger inanc yorumlamasina uygun dusmeyen otoritel uygulamalara maruz kalmasi sonucu nesnellesebiliyor.
 • herhangi bir kişi ya da davranış seni inandığın dinden soğutabiliyorsa sen o dine hiçbir zaman inanmamışsındır zaten kardeşim. geçeceksiniz bu işleri.
 • samimiyetsiz bir eylem.

  öbür tarafta anlatırsın "bunlar beni soğuttuydu valla yoksa ben çok acayip inançlıydım" diye.

  umarım kendini de soğutabilecek bir şeyler bulursun o zaman.
 • akp'yi gereksiz yere suçlamaktır.

  bıkmadınız bu akp ve erdoğan düşmanlığından. gözleriniz kör, kulaklarınız sağır olmuş.

  din zaten böyle bir şey, dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir zamanında, islam dini zenginleşmek ve siyasi menfaat dışında kullanılmamıştır. dinin icat edilme amacı tam olarak budur zaten.
 • 5 senedir benim de yaptığım eylem. insallah çocuğum olursa onları -kendini müslüman olarak tanımlayan biri olarak- hayatları boyunca müslümanım diyenlerden, sakallı hacı hocalardan uzak durmaları, asla müslümanlarla ticaret yapmamaları konusunda tembihleyeceğim.suudi arabistanla tek ilişkilerinin farz olan hacc ibadeti olması gerektiği konusunda söz alacağım.
  şahsım adına inşallah 6 ay sonra maddi imkanlarım kısıtlı olmasına rağmen temelli olarak yurtdışına yerleşmeme vesile olmuştur.
 • ben gezi doneminde kendi kendime şunu söylemiştim: "tayyip sana rağmen allah'a inanmaktan vazgecmeyecegim". çünkü çok büyük fenalıklar yaptı ve bunu din kisvesine büründurerek yaptı. dini, kültürel, ahlaki ve daha bir çok alanda son 5 senede inanılmaz bir yozlaşma var.malum olayları tek tek saymaya gerek yok. ayrıca kendi hezeyanlarini başkalarına dikte eden bir anlayış oluştu. bu anlayış yüzünden dinden ve ülkede yaşamaktan soğuyan çok insan var. ama dediğim gibi ben bunlara rağmen sogumayacagim. çünkü benim inancım bu gerizekalilarin sacmasapan hezeyanlariyla falan dağılacak kadar temelsiz değil. bunların ufak hesaplar için yaptığı zorbaliklari da görmezden gelenler müslüman değildir.

  her türlü tepkiyi koyun ve yanlışları savunmayin. sizin inandığınız değerler ve din size biat etmeyi değil, ahlaklı ve onurlu yaşamanızı tavsiye ediyor. tabi karar yine sizin. dinde zorlama yok. hırsızlık, gasp, tecavüz, ihaleye fesat, iftira falan hepsini özgür iradenizle yapabilirsiniz. ama bunları yapanları desteklemesini kimseden beklemeyin. birileri bunları yapıyor diye dinden soğumamizi da beklemeyin. her koyunun kendi bacağından asılacagi güne inananlar sabretmeye mecbur.