şükela:  tümü | bugün
  • nerede oldugunu merak ettigim vergidir.
  • nedense ilgi gormeyen konu.

(bkz: vergi bilinci)

uyandirayim beyaz yaka. bugun 10 bin lira maas aliyorsunuz ya hani, o paranin 7000 lirasi devlete gidiyor dolayli ve dogrudan vergilerle. siz halen en yakindaki kitabin 250'nci sayfasinin 15'nci kelimesini tartismaya devam edin.
  • vergi bu coğrafyanın yüz yıllardır süren kaderi. yok kederi. yok yok gideri.
    o da değil yokluğu.
  • araba nerede?
    para nerede?
    araba nerede?
    para nerede?
    e peki araba nerede?
  • yol yabdi, gopru yabdi diyen gerizekali seçmenler oldukça kimse tarafından sorulmayacak, elestirilmeyecek vergi yükü.

adamlar cumhuriyet döneminde kurulmuş kurumları seker fabrikalarından telekom'a, sumerbank'tan elektrik şirketlerine kadar ozellestirdiler. özelleştirme geliri 60 milyar dolar. nerede bu para. halkın cebinde değil. bir düşünün. halk nerede diue sormalı. ben soruyorum. nerede?
  • inanilmaz bir rakam.

yuzde 10'u piyasaya surulse dolar 1 lira olur.
  • hesabını en çok beyaz yakalı orta sınıfın ve devlet memurlarının sorması gereken vergidir. zira bu pastanın en büyük payı kümülatif olarak bakılırsa onlara aittir.

esnafı, müteahhiti, bürosu olan avukatı, muhasebecisi kısacası kendi işini yapan her bir meslek erbabı vergi kaçırabilir, hepsi bunu yapıyor demiyorum vergisini tam veren sağduyulu vatandaşlarımızı tenzih ederim ama ciddi bir vergi kaçırma hacmi mevcut. şirket/holding sahibini zaten söylemiyorum "vergi affı" ile zaten ödemez. yükün çoğunluğu orta sınıfın üzerinde, en çok ezilen orta sınıf fakat bırakın ses çıkarmayı destekleyenler var aramızda.

yazılacak çok şey var da ne desem gg işte.
  • cumhuriyet döneminden 2002 senesine kadar hiç vergi alınmıyordu?. dimi?
  • cumhuriyet doneminden 2002 senesine kadar vergi aliniyordu evet.
    ancak ne turgut ozal'in, ne mustafa kemal ataturk'un, ne de kenan evren'in kisisel servetleri 250 milyar dolardi. simdi anladin mi neyi sorguluyoruz amk saman beyinlisi.
  • merak edilesi vergidir. acaba ne oldu?! mesela mansur yavaş olsa hesabını verirdi...