• bir kamu kurumunda taşeron işçi olarak çalışıyorum başıma gelen ilginç bir olayı anlatayım .
    işyerindeki herkes kendini işe kimin soktuğundan bahsederken bana sordukları zaman torpilim yok cevabını alınca inanmıyorlardı. kimin aracılığı ile işe girdiğimi ısrarla soruyorlardı ve bende ısrarla torpilim olmadığını onlara anlatmaya çalışırken şeflerimden birisi geçen günlerde beni bir kenara çekip. "sen kim bu işe soktu bana güvenebilirsin beden laf çıkmaz şube müdürümü tanıyorsun o mu soktu seni işe" dedi ben yine herzamanki gibi yok diyince bu sefer vites büyütüp "il müdürünümü taıyorsun " dedi. ben yine ısrarla yok dedikte oda ısrarla vites büyütüp sırasıyla müşteşar, milletvekili, bakan hatta cumhurbaşkanından topilli olup olmadığımı sordu yine ısırala yok diyincede bana "oğlum burada çalışan 150 kişinin 149 u torpille girmiş bi senmi torpilin olmadan girdin" cevabını verdi. ben o andan itibaren bu ülkede işimizin çok zor olduğunu anladım.
  • göte girebilir mi bilmiyorum ama en tepeye bak, en tepeye. bak bak.
  • en acısı da şu.
    kpss skandalıyla ilgili mesajlaştığım sıkı bir akp ve cemaat savunucusu sözlük yazarı, akp'nin kamuda torpili önlediğini savunuyordu. ama gerçekten samimi bir şekilde buna inanıyordu.
    kamuda görev yapan, ayrılıp özel sektöre geçen, ama işi gereği kamuyla ilişki içinde olup yakından takip eden biri olarak değişen birşeyin olmadığını, sadece eskiden eş-dost-akraba torpilleri ağrlıktayken, artık cemaat torpillerinin yoğunlaştığını, istelik sadece işe giriş değil, sonrasındaki atama/terfilerde de torpilin son hız devam ettiğini anlatmaya çalıştım. ama öylesine inanmıştı ki bu arkadaş akp döneminde tüm yolsuzlukların ortadan kaldırıldığına, akp'nin ve cemaatin dürüstlüğüne, inandırmak mümkün olmadı.

yani, bilfiil akp'nin içinde olan ve bu düzenden doğrudan nemalanan gerçek akp'lilerin dışında olup da akp'nin sempatizanı, destekçisi olan, akp ve cemaatin bu ülkedeki tüm olumsuzlukları ortadan kaldırdığına/lkaldıracağına inanıp muhaliflerin şer odakları olduğuna inanan bu sıradan vatandaşlara acıyorum aslında.

onlar akp döneminde torpil olmadığına inanıyorlar. bu torpillerden bilfiil yararlananlar tabii ki bunu inkar edeceklerdir ama torpille falan hiç işi olmayıp da akp döneminde torpil vs olmadığına saf saf inananlar olması ve sayılarının da milyonlarca olması çok acı.
  • devlet-i ali osmaniye'de terfiyi temayüz ilim irfan ile olmaz, ya olacak kuvvetli iltimas ya olacak madeni has ya da olacak ten ile temas
  • ali kurumahmut bir odacıydı ama şanslı bir odacı çünkü erdoğan bayraktar'ın odacısıydı. erdoğan bayraktar ile yakınlığı sayesinde toki genel genel müdürlüğüne kadar yükseldi, yükselirken de yedi sülalesini toki'de iş sahibi yaptı.
    (bkz: ilkokul mezunu odacıyı genel müdür yapmak)
  • anayasa'da kendine dokunan maddenin cezasini dusurulmesi recasi torpile girer mi bilemedim ama...

(bkz: melih gokcek burhan kuzu telefon gorusmesi)
  • "devlet bakanı ve başbakan yardımcısı cemil çiçek, chp yalova milletvekili muharrem ince'nin "oğlu çağrı çiçek'in 1999 yılında tbmm'de işe başlarken tbmm tarafından açılan herhangi bir sınava girip girmediğine, gelini seda çiçek'in ise türk akreditasyon kurumu'nda ne zaman işe başladığına" ilişkin soru önergesini yanıtladı.

......

chp yalova milletvekili muharrem ince ise bakan çiçek'in oğlu ve geliniyle ilgili soru önergesine verdiği yanıtı eleştirerek "sayın cemil çiçek, soru önergesinde oğlu ile gelininin ‘vatandaşlık hakkını' kullanarak işe girdikleri, kurum ve pozisyon değiştirdiklerini ifade etmiş. sayın çiçek'e göre ‘kişilerin bakan yakını olmaları anayasa ve yasalardan doğan vatandaşlık haklarını kullanmalarına mani teşkil etmezmiş. bakan yakını olmayan vatandaşlarımızdan kamunun ballı, maaşı yüksek kurumlarında sınavsız işe girmek isteyenleri ‘vatandaşlık haklarını' kullanmaları için sayın cemil çiçek'e müracaat etmeye davet ediyorum" dedi."

http://haber.mynet.com/…it-vatandaslik-hakki/365433
  • (bkz: türk hava yolları)
    misal: (bkz: #20567682)

ilk besi zorlar diye düşünüyorum.
  • berat.
  • "ankara, elmas gibi kıymetli bir bürokratı konuşuyor. adı ömer elmas…

elmas çok parlak, göz kamaştıran bir kişi.

(...)

elmas, istanbul hukuk fakültesi’ni 2000 yılında bitirdi. avukatlık tecrübesini (1 yıllık staj dahil) üç yılda noktalandı. çünkü elmas derin sulara açıldı, hızla yükselmeye başladı. önce tasfiye halindeki emlak bankası’na hukuk koordinatörü oldu. ardından genç yaşına rağmen 150 yaşındaki koca ziraat bankası’na başhukuk müşaviri, ardından da vkaıfbank’a başhukuk müşaviri atandı. burada durmadı, vakıfbank’a genel müdür yardımcısı yapıldı. banka müfettişi dosyasında “askerlikle ilgili sahte belgeye” rastlayınca soluğu erzurum’da aldı(...)"

http://www.odatv.com/…bacan-anlatiyor...-0110101200
hesabın var mı? giriş yap