şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bahadır özgür)'den çok önemli bir yazı, beyaztürk faşizmini bırakın da verilerle desteklenmiş bu yazıda anlatılanlara bakın!! tadımlık;

  "...akp, 7 haziran’a kıyasla 1 kasım seçiminde 4 milyon 611 bin 647 fazladan oy aldı. iki il hariç tüm illerde oyunu yükseltti. 24 haziran’da ise seçmen sayısı da artmasına rağmen toplam oy kaybı 1 milyon 623 bin 813’ü buldu. asıl ilginç olansa bu kayıpların bölgesel dağılımı.

  marmara bölgesi’nde 462 bin, ege’de 55 bin 795, karadeniz’de 246 bin 248, akdeniz’de 146 bin 393, doğu anadolu’da 66 bin 698, güneydoğu anadolu’da 86 bin 33 oy yitirdi. en çok kaybı nerede yaşadı biliyor musunuz? akp’nin yıkılmaz kalesi görülen iç anadolu’da. kayıp 560 bin 632. oy oranındaki erime 10.8 puan ile tüm türkiye’deki kaybının iki puan üzerinde. chp’nin etkili olduğu ege’deki kaybın sadece 3.8 puan olduğu düşünülürse, erdoğan’ı kaygılandıran çatlağın adresi daha net ortaya çıkıyor.

  en çok oy yitirdiği illerin içinde kaleleri sayılan konya 134 bin 155, kayseri 85 bin 740, malatya 43 bin 368 ile ilk sıralarda yer alıyor. chp’li yöneticinin öfkeyle göremediği kütahya’da kayıp 40 bine ulaşıyor. bbp ile ittifaka rağmen sivas’ta 33 bin oy, erdoğan’ın mitingde “tütün zararlıdır” dediği adıyaman’da 31 bin oy gitti. binali yıldırım’ın bir avuç insana konuştuğu, fındıkların yola döküldüğü ordu’daki kayıp 40 bin 519. elde silah sandık basılan ve akp’nin sonsuza dek kaybetmeyeceği hissi uyandıran şanlıurfa’da da 60 bin 872 oy başka partilere verildi. her seçim rekor kıran bayburt’ta oy oranı yüzde 73’ten yüzde 57’ye, bartın’da ise yüzde 54’ten yüzde 47’ye indi. ‘hani hükümetin suriyeliler politikasından şikayetçiydiniz’ denilen kilis’te 15 puan, gaziantep’te 11 puanlık rekor kayıplar var. özetle 17 ilde 30 binin üzerinde, sekiz ilde 20 binden, sekiz ilde 10 binden, 18 ilde 5 binden fazla oy kaybı söz konusu. toplam 71 ilde akp bir şekilde eridi."

  https://www.gazeteduvar.com.tr/…n-omurgasi-catladi/
 • akp oylarının eridiğini sadece grafiklerden yorumlayan kişi beyanatı.

  biliyorsunuz ki mhp iyi parti bölündüğü halde oyları düşmedi. bahçelinin rte destek vermesi nedeniyle akp seçmenin vefa borcumuz diyerek verdiği emanet oylar sayesinde bu seviyeye gelmiştir.

  bahçeli aynı bahçeli olsa rte'yi yerden yere vursa değişimin olmadığını görebilirdik.
 • ak partinin oy ortalaması %45. durumsal şartlara göre bu 1 kasım seçimlerinde olduğu gibi 3-4 puan yukarı, 7 haziran seçimlerinde olduğu gibi 42'lere düşüyor.

  ak parti ne zaman %40'ların altına düşer o zaman erimeden söz edebiliriz. bunun haricindeki oynamalar seçmen kayması olarak nitelendirilir.

  kılıçdaroğlu gibi ak parti oy kaybetti seçimin kaybedeni denilirse ak parti 50 yıl daha 1. parti olur.

  başarılı olmak için muharrem ince gibi yukarıları hedeflemek gerekir. 15 milyon oyu 30 milyon yapmak için çalışıyor. başarabilir mi bilmem ama hedefi yukarıya koyuyor. bu seçimde 35 hedeflemişti 31 aldı, bir sonraki seçimde 51 hedefler 40 alır.

  onun dediği gibi başkasının başarısızlığıyla övünmek olmaz.
 • ya akp eridi mhp şişti, sanki oylar karşı tarafa geçti boş bir analiz olmuş benim çevremde bile akpli olup mhpye verenler oldu ama ittifak olmasa yine akpye basarlardı zaten başkanlıkta tayyip erdoğana verdiler.
 • çoğunluğun bahsettiği gibi eriyen oylar mhp'ye gitmiş gibi görünüyor. mhp'nin yanlış politikası veya ak parti'nin farklı bir politikası ile bu oylar ak parti'ye geri gelebilir. muhalafet (başta chp ve iyi parti) iktidara talip ise, iç anadolu insanını bir şekilde ikna edebilmeli.

  bu arada ak parti seçmeninin mhp'ye yönelmesi vefadan ziyade iyi partinin kurulması sonucu medyada yöneltilen "mhp bitti, mhp'nin oyları eriyor" söyleminden kaynaklanıyor olabilir. mhp'nin bitmesine gönlü razı olmayan akp seçmeninden oy almış olabilir (hdp'ye başka parti sempatizanlarından oy alması gibi düşünübiliriz, tamamen aynı durum olmasa da). tabii sadece bizimkisi tahmin, saha araştırmaları ile gerçek sonuç ortaya çıkacaktır (en fazla merak edilen mhp'nin oyunu nasıl korumuş olduğu olmasına rağmen daha bunun ile ilgili bir araştırma yapılmaması de ilginç doğrusu).
 • konya'dan bildiriyorum; erimenin sebebi tahir akyürek. başka bir neden aramayınız.
  adetullah: chp
 • mhp'ye giden oyların sebep olduğu belirtilen durumdur. ancak mhp'ye giden oyların ne kadarı geri dönecek emanet oylar? ne kadarı "akp'ye oy vermem ama kime oy vereyim? mecburen bu sefer mhp'ye vereyim" diyen oylar? bu ikinci soru tanımındaki oy sahibi seçmen eğer geri dönmesi için çok değişik bir durum olmazsa akp'ye geri dönmeyecektir. bunu da önümüzdeki yerel seçim ve akp'nin alacağı siyasi kararlar belirleyecektir. özellikle tüm iller için gözler üç büyük şehirin belediye başkan adayında olacaktır.