şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle eklemelerle beraber uzun bir yazı olacak. sabırlı olmanızı diliyorum sevgili ekşi sözlük yazarları...

  edit 1: neden parça parça yazdığım eleştirilmiş. 15 seneyi 10 dakikada yazmamı beklemek fazla sabırsızlık değil mi :) bekleyin dostlarım bilimsel bir çalışma yapıyoruz, tarihi dökümanları toplamak bile başlı başına zaman alıyor. güzel bir neden-sonuç odaklı çalışma olacak.

  her şey 2002 yılının kasım ayında, kara bulutlar altında ekonomik krizin hat safhada olduğu bir türkiye’de başladı. dsp+mhp+anap koalisyonu devlet bahçelinin çağrısı üzerinde erken seçim kararı aldılar. seçimin flaş isimleri fazilet partisi’nin yenilikçi 3 lüsü abdullah gül, bülent arınç ve o zamanların gelecek vaadeden lider adayı recep tayyip erdoğanın kurduğu (bkz: adalet ve kalkınma partisi) ve o dönemde yaptığı sıradışı seçim kampanyaları ile (mazot 1 tl olacak, üniversite sınavı kalkacak ) dikkatleri üzerine toplayan cem uzanın kurduğu (bkz: genç parti) idi. bu iki parti, ekonomik krizde olan bir ülkede ekonomi üzerine yaptıkları vaatler ile kısa zamanda halkın desteğini aldılar ve seçime gün geçtikçe güçlenerek girdiler.

  3 kasım 2002 akşamı türkiye tarihinde bir milat olmuştu. biraz önce bahsettiğimiz , siyasi hiçbir geçmişi olmayan, sadece dikkatleri üzerine toplayan popülist kampanyalar ile genç parti 7,25 oy almıştı. aslında önemsiz gibi gözüken bu detay, dsp, mhp, anap, dyp gibi partilerden oy alarak onları baraj altına itecek, 34,28 oy alan recep tayyip erdoğan'ın adalet ve kalkınma partisi'ni tek başına iktidar yapmaya yetecekti. 4 kasım 2002 pazartesi sabahı türkiye yeni bir güne, yeni bir türkiye'ye uyanmıştı. artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. ethem sarısülük adlı genç 16 yaşında, ankara tuzluçayır anadolu lisesi'ndeki arkadaşlarıyla buluşmak için yola çıkmıştı... tık

  4 kasım sabahı bir amerikan doları 1 milyon 670 bin türk lirası idi. yani bugünün parası ile 1.67 liraydı. adalet ve kalkınma partisi uyguladığı ekonomi politikalarıyla 2008 yılına kadar dolar kurunu 1.23 liraya kadar düşürecekti. pensilvanya'daki hain akp'nin başa gelmesiyle ellerini ovuşturmaya başlamıştı...
 • daha neleri kaybettiler ya, yazsam o-hal olur.
  tamam mı?..
 • katılmadığım önerme.
  bu arada niye yazıyı yarım kesiyorsun amuş? başladık heyecanlı heyecanlı okumaya, çotanak diye yazı bitti. senin keyfini mi bekleyeceğiz hacı abi?
  reserve olsun bari.
 • (bkz: türkiye heyecanını kaybetmiş bir ülkedir)

  ülkenin heyecanını ve umudunu da almış partidir, keşke sadece kendileri heyecanını kaybetseydi.
 • heyecan tamda burda başlıyor hergün acaba bügun neler olacak dış politikada hangi ülke ile çatışacağız, benzin, dolar, altın ne olacak.

  hepimiz hiper tansiyon hastasına döndük nabız düşmüyor arada dil altı alırsak belki bazen yatışıyoruz.