şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muharrem ince nin, demirtaş a randevu talebi üzerine gelen yorumlara bakınca, içimden akplisi de, chplisi de aynı, herkes olaylara partisini destekler yönde bakıyor diye düşünürken aslında çokta aynı diyemeyeceğimi farkettim.
  şimdi akp tarafından bakınca bildiğim kadarıyla akp tabanında çok büyük çoğunluk çözüm sürecini destekliyordu, ama buna karşın aynı kesimin yine büyük çoğunluğu, chp ye en küçük şeyde pkk damgasını vurabilecek kadar aymazlar. chp tabanına gelince çözüm sürecini destekleyen bir küçük çoğunluk vardı zaten(~%10). aynı şekilde chp nin içinde bence yaklaşık %40lık da chp çözüm süreci gibi bir olaya kalkışsa desteklemeyecek kesim vardır. yani yarısı davranışında tutarlıdır bu hesapla. akpde bu oranın %10 üzerinde olduğunu düşünmüyorum.
  bu oranlar gerçeği yansıtmasa da bence böyle bir gerçek var. akp’liler artık fanatikliğinden midir ama olaylara erdoğan ne dediyse o doğrudur diye bakıyorlar ama erdoğan’ın bir dediği diğer dediğiyle çeliştiği için benim açımdan rahatsız edici bir tutarsızlıkta oluyorlar, kendi zekalarıyla dalga geçercesine. türkiyenin başkentinin 20 seneden fazla süre başında kalmış adam, başkanlığı sırasında ‘sol siyaset... fetö ilişkileri’ diye kitap çıkardı. yani gerçekten mi ya, bence insanda bir utanma olmalı.
  çevremde çoğunluk chp seçmenidir çoğu tutarsızlıklarını görmüşümdür ama buna yakın bir tutarsızlıkda olacak kadar aymaz olacaklarını hiç düşünmüyorum. yeri geldiğinde chp’yi rahatça eleştiriyorlar.
  kültür farklılığımı artık bilmiyorum ama partinin bugün sadece parti dediği içi ak dediğine ak, kara dediğine kara demek ne kadar doğru. hadi kendini üst akıla teslim etmeyi yine anlarımda, bu üst akılda milletin aklıyla dalga geçer gibi açıklamalarda bulunuyor...
  yani tamam akp yi seviyorsunuz, oyunuzda ona tamam, ama her dediğine de doğru demek, körü körüne savunmak zorunda mısınız? bu gerçekten ne kadar insan ahlakına uygun ve doğru? akpyi seçmeni her olayda savunmasa ne kaybederler, gerçekten hatanı kabul etmek zayıflık mı, zarar mı getirir?
  benim sorunum gerçekten akp ile değil bu asla hatanı kabul etme, ne kadar mantıksız olursa olsun işine geldiği gibi konuş anlayışıyla. mesela böyle biriyle ne kadar sağlıklı bir tartışma yapabilirsiniz?
  neyse başlığa uygun olsun diye bağlim; chp tabanının akp tabanına kıyasla partisini eleştirmekten çekinmeyeceğini, ne derse o doğrudur anlayışla savunmayacağını düşünüyorum. hangisi size daha doğru geliyor orası size kalmış.
 • bu arada chp icinde de ayni akp'liler gibi yobazlar yok mu? var. ben laik yobaz diyorum onlara.

  kotu olan kayıtsız şartsız kendini birine adayan, kendi düşüncesi, beyni olmayan gerizekalilar. evet gerizekalisiniz.

  yahu senin düşüncelerin bir parti ile bir adam ile tamamen nasil ayni olabilir? her seyi onun düşündüğü gibi nasil düşünebilirsin? bu ancak senin kendi beynin yoksa ve baskasinin beynine ihtiyacın varsa olur ve bizim ülkemizdeki özet de budur.

  bir kere secmen hatalara gore hareket etmiyor yahu. simdi akp son 4-5 yılda amini sikti ulkenin, hareket yok lan. bir tepki yok cunku ideolojik olarak adam gs'liyim gibi akp'liyim demis bir kere. aga yanlış anlama chp gelsin, chp yanlış yaptiginda yine ona gidip oy veren ızmirlinin de amina koyayım.

  sonuc olarak dogmatik, düşünmeden, sorgulamadan bir partiye bağlanıp oy veren hepinizin amina koyayım. hadi eyvallah
 • illa bir genelleme yapacak olursak, biri ilkokul diğeri ise üniversite mezunudur.