şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akp, liberal ekonominin sermaye piyasası söylemiyle yani kapitalizm çıkışıyla iktidara geldi. ancak yaptığı her şey liberalizmin vazgeçilmezi olan bireyleşmeye tamamen karşıdır, zira zaten akp kapitalist değildir. ülke içindeki güç savaşında bir tarafın kendini ideolojik bir maskeyle sunmasıdır.

  "bu 18 yıla mukaddem iktidar devlet mülkünü özelleştirir, devletleştirmeye karşıdır."

  hayır, efendim. devletin elinden alır kartele satar. tüpraş'ı devletten aldı kime sattı bakın. diğer özelleştirmelere konu dağılmasın diye girmeyeceğim.

  liberalizm iktidara karşı anayasayla korunmuş bir birey ister. bu cümle yeterince komik olduğu için türkiye nezdinde ilave bir açıklamaya gerek duymuyorum.

  akp yada rte adına ne derseniz deyin yıllarca din vurgusu yaptı. çünkü bireyleşme istemiyor. köktenci ahlak istiyor. insanlar bir arada yaşasın diye aile kavramını köpürtüyor. tv'de sigara, alkol gösterilmiyor. kadınsılık gösterilmiyor. cinsel mobilizasyonu elinden geldiğince sınırlıyor.

  insanların tek başlarına bir evin kirasını ödeyip geçinebilmelerini istemiyor. sömürü düzeninin de işine gelmiyor çünkü bu. bir eve 3-4 kişi maaş getirmeden o evde oturulamasın istiyor.

  yaptığı tüm aile vurgusu, çok kritik ürünlere yapılan nokta atışı vergilendirmeler de bunun için. neden git gide alkole zam geliyor ve vergisi bu kadar anlamsızca yüksek? yada neden yakıt vergisi bu kadar fahiş noktalarda?

  bireyleşen halk özgür düşünür, haksızlık karşısında kolay örgütlenir, zor ikna olur, doğru zamanda sokağa çıkar, gerektiğinde gerekeni yapar.

  en önemlisi bireyleşen halk iktidara taliptir çünkü siyasal anlamda da mobilizedir.

  bu orospuçocuğu çoraplar bu güzel halkın başına örülüyor. bireye has özgürlükler ve imkanlar belli bir ekonomik gelire sahip sınıfın erişebileceği bir yerde duruyor.

  ya yavşak bir pezevenk gibi sisteme uyup özgürlüğünü o sınıfın, yada o sınıfın götünü yaladığı seçkinlerin arasına girerek sağlayacaksın yada bu haksızlığın hepimizi yiyip bitirdiğini göreceksin, buna karşı çıkacaksın.

  bu çürümüş sistem sayesinde herkes kendini paraya satıyor. herkesin bir fiyatı var ve her şey pazarlık konusu çünkü hiçbir şeyin değeri yok. bu sistemde gücün varsa layıkmış, yetenekliymiş farketmeden istediğin kuklayı istediğin noktaya getirir, istediğin gibi de yönetirsin. amerika sovyetleri bu yozlaşma sayesinde bitirdi.

  bugün bu iğrenç düzen sayesinde hiç haketmeyenler birilerinin hesabına çalıştığı için o noktadalar. bu düzen git gide de daha da tek kişiye bağlanacak. akla hayale gelmeyen dediğiniz şeyleri yapacaklar. tek kişinin vekaleti fasılasız sonuç verir.

  bütün bu pisliği kovabilmemiz için şu andan tezi yok hukuka uymamız lazım. bunun da ayrıntısını yazacağım sonra.