şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeniçağ gazetesinden orhan uğuroğlu'nun kaleme aldığı yazı.

  "...değerli okurlarım, "yok artık, olur mu böyle şey, olmaz olmaz" demeyin.akp ve erdoğan ne ankara, ne istanbul ne de iktidarı kaybetmeyi göze alabilir.bu gücü kaybetmemek için ister demokratik, ister antidemokratik her şeyi dener ki,- binali yıldırım'ın anayasa'nın 94. maddesini- akp ve ysk'nın anayasa'nın 67. maddesini ihlal ederek yerel seçime peşinen şaibe katmalarını başka nasıl izah edebilirsiniz?"

  kaynak
 • yeniçağ yazarının olabilirliği yüksek iddiasıdır. ancak bazı medya kuruluşlarının ve anket şirketlerinin ilçeleri gezerek yaptıkları kamuoyu yoklamalarından iktidarın ve anamuhalefetin güçlü olduğu ilçelerde sürpriz sonuçlar çıkabileceği işareti var.

  örneğin istanbul bağcılar:

  seçmenle yapılan çeşitli röportajlarda söz konusu ilçenin geçmişi göz önüne alındığında enteresan cevaplar geliyor. muhafazakar seçmen bunun bir genel seçim olmaması, ekonomik şartlarve bazı yargı operasyonları sonrası toplumda oluşan güvensizlik havası sonrası cumhur ittifakı adayına oy vermemeyi planlıyor.

  örneğin edirne:

  edirne seçmeni yıllardır şehirde altyapı, yol yatırımlarının hiç de tatmin edici olamadığını öne sürerek mevcut başkanın tekrar aday gösterilmesine tepkili. son referandumda da oransal olarak çok da farklı kazanamayan chp'nin bu seçimde sürpriz yaşaması olası.

  örnekler bi' çok şehir ya da ilçe için arttırılabilir. yazarın iddiasına dönecek olursak; bağcılar'daki seçmen ya da muhafazakar seçmen ekonomik krizi ve hukukun önemini hissetmeye başlamış gibi. dolayısıyla cumhur ittifakı seçim kaybederseve seçimin iptali için bir çalışma başlarsa, fırat operasyonu da bahane edilirse bunu pek önemseyecek gibi durmuyor. öte yandan muhalif görünen, daha önce akp'ye oy vermemiş seçmenlerden chp'liler de partilerinde acil yönetim değişikliği istiyor. mevcut yönetime ve kılıçdaroğlu'na kızgın bir şekilde sandığa gidiyor.

  "sandığa gidiyor" diyoruz ama muhalif seçmen sürpriz yapabilir. bu seçimde oy kullanmayan seçmen sayısı şu 2,5 aylık süreçte artabilir. bu da seçimin iddia edilen gibi şaibelerin gölgesinde yapılıyor olmasa da muhalefet için zafer ihtimalini kuvvetlendirmiyor.

  kısacası cumhur ittifakı için seçimin kaybedilmesi riskine karşı iptali planlanacak iddiası gerçekleşirse kendi seçmeni de buna tepki gösterecektir. fırat operasyonu ile bunu gölgelemek zor olacaktır. çünkü ekonomik anlamda yaşanan darboğaz her kesimden seçmenin canını yakıyor ve ikinci üç aylık döneme denk gelen bir seçim iptali siyasal kriz, fırat operasyonu, olası imf kredi başvurusu ile oluşacak ortamda ters teper.

  (bkz: benden söylemesi)
 • kaybedecekleri bir secime girmeyecekleri icin zaten bastan sacma olan fikir. o secimi yapmayacak bir bahane bulunur.
 • ankara'yı şimdiden kaybettiler zaten de mühürsüz oy skandalıyla kaybedilmeyen seçim yaptı adamlar daha neyin iptali?
 • operasyon gazetesi yeniçağ'ın sıçmık iddiası. oyunuzu gönül rahatlığıyla kime istiyorsanız ona verin. aklı sıra demokrasiye olan güveni azaltıp iç savaş çıkartmak istiyorlar. yeniçağ'mış. peh!
 • hala sıçmık diyorlar hala genç şizo diyorlar yaa..yuh amk
  bakınız; yapılmışı var: (bkz: 7 haziran 2015 genel seçimleri)
  iptal etti mi? etti.
  yenisini 4 ayda yaptı mı? yaptı
  iki seçim arasında olanları yazmıyorum bile..
  siz hala sıçmık deyin hala şizo deyin..
 • her seçim öncesi oluşan ve seçin gecesi dağılan hava. hep aynı muhebbet. akp'nin iktidara geldiği ilk günden beri aynı goygoy.

  1- bu alacakları maksimum oy, daha yükselmez.
  2- olm röportajlarda insanlar neler diyoooo ogluuum!! (sanırsın 70 milyon adamla tek tek konuşuldu)
  3- olm twitter yıgılıııyo!
  4- olm bu genel seçim değil belediye seçimi.

  hep aynı teraneler, hep aynı goygoylar. gerçekler aşağıda:

  1- bu kadar borcu olan bir halk beğenmese de düzenin değişmesini göze alamaz.
  2- her seçim öncesi, yapılandırma, borç öteleme vs.. hep bundan.

  boşuna bu işlerle uğraşmayın, gidin ekmeğinizin, çoluğunuzun çocuğunuzun rızkı için savaş verin. akp'liler hep böyle yapıyor, haberiniz ola.
 • onurunu ruhunu şerefini haysiyetini satmış akgavatlatın hoşuna gitmemiş iddia.

  ulan yapmadığınız şey sanki. şimdiden seçmen taşımaya başlamışsınız, bir evde kayıtlı 40-60 seçmen çıkmış hala konuşuyorsunuz amk yüzsüz satılıkları.

  https://www.gercekgundem.com/…r-evde-onlarca-secmen
 • bu ülkede yaşayan ve ilk kez seçim görmeyecekler için çok da umursanmayacak bir iddia

  nasılsa herkes biliyor ki oraya kadar bırakmazlar, öncesinde müdahale konusunda gayet tecrübeli ve başarılılar, büyük polis gücüyle seçim kurulu basılır, herkes dışarı çıkarılır, elektrikler kesilir, sonra işlem tamam, bu yüzden şu seçim olaylarını çok da takmayın, bu dönem böyle geçecek yapacak bir şey yok