şükela:  tümü | bugün
 • kemal kılıçdaroğlu'nun 2019 seçimlerine ilişkin öngörüsü.

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…imle_indirecegiz.html

  edit: mantiklidir. gecen yil yapilan referandumda akp + mhp + bbp butun devlet imkanlarini da kullanarak 50.5 aldi, o da tartismali. kaldi ki o referandumda evet diyen kurtler vardi ki artik bu mumkun degil.
 • chp tek başına %85'e dayanmıştır olarak devamı vardır.
  kemal başkan ve cumhuriyet yine veriyor gazı aydın eğitimli sorgulayıcı bla bla kesime.
  sonra da bik bikliyorlar oylarımız çalındı şu oldu bu oldu diye.
 • meclis seçimi olsa doğru olabilir ancak başkanlık seçimi farklı. mhp'ye kızgın olanlar chp ve akp arasında kalınca akp'ye oy verecektir. sp ve bbp de öyle ve hatta kürtlerin bir kısmı da.

  çok büyük(bence imkansız) bir sürpriz olmadığı sürece rte'nin başkanlığı kesin.
 • olur ya da olmaz ama devamında gelen chp olarak hedeflerinin yüzde 60 olduğunu söylemesi ilahi kemal sen adamı güldürürsün tadında. türk milletinin bu partiye yüzde 60 oy verebilme olasılığı 2 ihtimale dayanır. ya atatürk kabrinden dirilip kalkacak, bundan sonra chp'de birleşip eski birliğimizi kuruyoruz diyecek, o da belki alır yani; ya da türkiye küresel güçlerce işgal edilip yönetim chp'ye devredilecek, chp yonetimi meşrulaştırmak için baskı ve zorbalık altında açık oylama, gizli sayım tekniğiyle, hiçbir denetim ortamının olmadığı ortamda oylar sayılacak ve seçim sonucu "yüzde 60 chp oy aldı" diye açıklanacak. başka bir yüzde 60 olasiligi bulunmamaktadır.
 • mhpnin akp ile ittifaki hicbirsey kazandiramaz .zaten seneler evvel mhpden kacan oy akpye gitti bile.yuzde 3 oy alirken dahi ic anadoluda bir cok sehirde birinci olan mhp.bugun ayni bolgede akpnin 5 de 6 da biri oy alıyor.onlarda zaten akp yi sevmediklerinden veriyorlar.bu oylarin yuzde 90 i zaten iyi partiye gidecek.mhpden gelicek oy taş catlasin kacicak kürt oylari kadar olur.evet hayır mevzusunda yuzde 51 akp bulurken hdp hayir demesine ragmen guneydoguda yuksek cikan evet oranlari sonucu belirledi.ic anadoludaki sehirlerin en fazla 1-2 tamesinde tas catlasin mhplilerin 3 de biri evet dedi.son secimde 40 milletvekili cikaran bahceli 10 mv cikarip meclise girmeye razi.zira bahceli su akseneri 15 gun dahi olsa iceri tıkın yatsın cezaevinde diye ricaci olmus adamdir.durun daha neler yapacak.kendisinin pesine takılan tek grup kendi eliyle sectigi teskilatidir yada akp icinde barinmak isteyip siliklikleri ve yetersizlikleri nedeniyle bari burada yer edinelim diyen tiplerdir.korkudan secime giremediginden beni sefkatli kucaklarina al demistir akp ye.kendisinin dedigi gibi catladim,patladim ve cok kiskandım.alparslan türkesin partisinin sonu 2019 secimlerinde akpyi birkac günlugüne idare etmeye calisan yama olduya ona yanarım.
 • bir moron olsam bile yapmayacağım bir açıklama.

  iyi parti de iktidara geliyormuş diyorlar ama yayan.
 • sen birak hangi partinin kac oy aldigini sen ne alabileceksin ona bak gerizekali mal, senin yuzunden muhalefet partisi yerlerde surunuyor.
 • açılın gençler olacakları anlatayım. at fav'a, seçim sonrasında burdayım.

  doğrudur, akp-mhp ittifakı %50'nin altında kalacaktır, ama
  evet burda kocaman bir amaaaaaaa var,
  bu ittifaka karşı bir ittifak yoktur ve olmayacaktır ve maalesef olamayacaktır.

  "referandum" ile "seçim"i karıştırıyorsunuz
  yapılacak şey bir şeyi reddetmek ya da kabul etmek değil, evet/hayır oyu vermek değil bu sefer,
  yapılacak şey adam seçmektir.
  seçimdir.

  iş adam seçmeye gelince, siyaset hakim olur
  milliyetçilik duygusu, dini duygular, sağcılık-solculuk ağır basar

  evet akp-mhp koalisyonu ilk turda %50 altında kalır
  ama kendimizi kandırmayalım, ilk turda en çok oyları yine bu koalisyon alır
  karşısında chp (hadi iyimser düşünelim iyi parti ile koalisyon kursun) ve hdp partileri olacaktır
  hepsini geçtim, kürtçü partinin türkçü partiye oy vermesini düşünebiliyor musunuz? adamlar sandığa gitmez ikinci turda ama yine de oy vermez...

  kahin olmaya siyaset uzmanı olmaya gerek yok,
  olacak olan şey şudur
  malum şahıs düşük oy alabilir evet, ama ikinci tura kalacaktır
  ve ikinci turda, alternatifler tek bir adayda buluşmayacacağı/buluşamayacacağı için;
  seçilecektir.
  nasıl mı?
  ikinci turda akp mhp seçmenleri yine tam akdro oy kullanmaya gider, ama diğer partilere oy verenler ikinci tura katılımları düşük olur, yani akp-mhp koalisyonunun ikinci turda alacağı oy tarihi bir oy oranı olabilir...hazır olun.

  iyi parti, chp, hdp eğri oturup doğru konuşmadıkça, ortak bir paydada bulunmadıkça, maalesef sonuç budur.
  ülke halkının siyasi yapısı ne yazık ki, böyledir. cehalet din istismarı prim yapmıştır bu ülkede.
  bataklığa doğru hızla gitmeye devam etmektedir.

  gönül, türkçü ve kürtçü partilerin uzlaşması, sağ sol ayrımının en azından en azından tek bir seçim dönemi boyunca hafiflemesini ister.

  meselenin artık iktidar kazanmak değil ülkenin elden gitmesine engel olmak olduğunu, ilk cumhurbaşkanlığı seçiminin muhtemelen son düzgün sayılan seçim olacağını ve bu seçimi kaybederlerse zaten artık bir daha gerçek seçim oranlarını asla görmeyeceklerini, tarhi sahnesinden silinecebileceklerini görmeleri gerekmektedir...(zaten düzgün değildi dediğinizi biliyorum evet, ama bu düzgün olmayan seçimleri bile mumla arıcaksınız)

  bu partilerin birbirlerine, artık sorunun kürtçülük türkçülük değil ülkenin aydınlık geleceği olduğu bilincine varmaları gerekmektedir.

  ha bunu yapıyorlar mı?

  yakınlarından bile geçmiyorlar, aksine akp-mhp kolasliyonuna alttan alta destek veren hareketlerde bulunuyorlar.

  yani ilk seçimde de önümüz (en azından şimdilik) karanlık.

  edit. alttaki entry'lerin çoğunluğu tezimi şimdiden ispatlıyor.