şükela:  tümü | bugün
  • vekillerin görüş mesafesinin epey uzak oluşundan kaynaklanabilir. fotoğraflara bakılınca anlaşılıyor ki başbakan meclis kürsüsünden yaklaşık 80x120'lik haritaları gösteriyor. vekillerin oturduğu yerden bu haritaları seçmek epey zor olabilir.

yine de muhaliflerin sevinip eğlenebilmesi için iyi bir neden.

(bkz: midyat seyfo gülün)
  • akp li milletvekilleri şakşaklamaya o kadar alışmışlar ki ne söylenildiğinin pek bir önemi yok sanırım onlar için. daha sonra başbakan kendilerine ben size gülünecek yer geldiğinde haber veririm dercesine "alkışlanacak yer şimdi geliyor" demiş ve milletvekilleri dumur olmuş bir vaziyette kendisini alkışlamaya devam etmiştir. akşam akşam gülümsetirler ağlanacak halimize.
  • halkın ve onun seçtiği milletvekillerinin sürü mantığında hareket ettiklerini görmüş olduk.
  • durmuş saat bile günde iki kez doğruyu gösterir misali belki de istemeden de olsa doğru haritayı alkışlayan milletvekillerinin haklı ve ironik eylemidir...
    nitekim yolsuzluk yapmak için kullanılan yollar alkışlanan haritada çok daha kısadır...
  • bir de bunun, "kollarını kaldırıp, indirerek" spor yapan türleri vardır.
  • akp içinde muhalefetin yavaştan oluşmaya başladığının göstergesidir!adamlar memnun değil demek ki 2002 sonrası yapılan yollardan!*

"göremiyorlar da bir de dinlemiyorlar mı?" dedirtendir ayrıca.
  • akp kurmayları ve dahi parti sempatizanı kitlenin, işin içinde başbakan var ise şayet her an her şeye alkış tutmaya meyilli, adeta bilenmiş bir şekilde hazırda bekleyen kimselerden oluştuğuna dair bir başka örnek. yakın tarihli bir diğeri için,

(bkz: akp'nin referanduma evet tokat mitingi)

..ve bu gibi durumlarda her defasında aklıma gelen, güzide bir filmimize ait şu muhabbet:

şaban: şimdi ben buraya neden çıktım? niçin çıktım? nasıl çıktım? bunu izaha gerek yok. gördünüz, yürüdüm çıktım! ama, çıkmamış da olabilirim. çıkmışsam çıkmışımdır, çıkmamışsam çıkmamışımdır. görünen köy... uzakta değildir.

kalabalık: (alkışlar)

şaban: buraya çıktıksa sonradan çıkmadık mı dedik? bunlar bi takım uydurma laflardır. sahi ya, ben buraya neden çıktım? kim çıkardı lan beni buraya?

kalabalık: biz çıkardııık!! (alkışlar alkışlar)

*
  • tbmm de yapılan, akp grup toplantısında r. tayyip erdoğan, icraatlarını anlatmak için iktidarından önce ki döneme ait kara yolları haritası ile iktidarı döneminde karayollarında ki gelişmeleri gösteren haritaları, karşılaştırma yapılabilmesi için göstermek ister. fakat beklediği gibi olmaz ve akp milletvekilleri ilk önce gösterilen eski haritayı alkışlar, oysa ki alkışlanması gereken en son göstereceği son dönem haritasıdır.
    bu küçük örnek dahi, nasıl ezbere yönetildiğimizin göstergesidir, milletvekilleri, başbakan ın ağzından çıkanları, eliyle gösterdiği şeyleri alkışlama görevi edinmişler kendilerine, koşulsuz şartlanma gibi. sorgu yok, sual yok, koşulsuz itaat!
    milletvekilliği kriterleri değişmiş olmalı, artık referanslar, çalışma, ülke için çaba harcama, adalet ve fikir üretme değil! ne kadar çok alkış, o kadar çok milletvekilliği süresi..
66 entry daha