şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her yer güllük gülistanlıktı, her şey yolundaydı deyip pembe bir tablo çizmek çok saçma evet. ancak akp öncesi denilince de akla sadece 60 ve 80 darbesinin gelmesi de bir o kadar saçma. belki her şey iyi değildi bu türkiye'de, belki yolsuzluklar, rüşvet, kötü yönetilme hepsi yine vardı. ancak türkiye bu kadar itibarsız, bu kadar çatışan ve bu kadar kin dolu bir ülke değildi.

  şimdi karşıt herhangi birinin bile görüşünü açıklaması suç. akp'nin desteklemediği polis, gazeteci, yazar, savcı, avukat, mühendis, doktor, işçi, memur ne olursa, ötekileştirilmeye mahkum. ama akp öncesi türkiye'de düşüncelerin açıklanması suç değildi. siyasiler televizyonlara çıkıp siyasi arenalarda tartışmalar yapar, kendilerini halka anlatırlardı. projelerinden bahsederlerdi. tüm politikaları birbirleri üzerinde laf dalaşı yapmak değildi.

  bugün türkiye'de birbiriyle çatışan onlarca, hatta yüzlerce grup var. herkes bir kavga halinde. televizyondaki tartışma programları yerlerini kavga programlarına bırakmış halde. televizyonlar izin verilmeyen haberleri ulaştırmıyor halka. düşünce özgürlüğü sadece akp ve yandaşlarına serbest.

  ülkenin hakikaten çivisi çıktı. hala da kefenle başbakan karşılayan adamlar var bu ülkede.
 • yol yoktu. chp'liler olan yollara da bira şişelerini kırıp kırıp atıyorlardı. düşünün böyle bir yerdi.

  akp geldi yol yaptı.
 • allah'ın olmadığı, müslümanların taşlanarak öldürüldükleri bir ülkeydi. hamdolsun, şimdi sadece kontrollü ortamlarda (?!) diri diri gömülüyorlar.

  (bkz: 13 mayıs 2014 soma maden ocağı patlaması)
 • iktidarlar hem yiyor hem çalışmıyorlardı. chp milletvekilleri grup toplantısı yerine altın günü düzenliyor, sarmaları kısırları götürüyorlardı.

  şimdikiler de yiyor ama en azından çalışıyorlar. icraat var.
 • toplumsal barış biraz daha üst seviyede görünmekle beraber aynı kesimler yine birbirinden nefret ediyordu. sadece iktidar ve iktidara yakın kesimler, isimler ve düşünceler yer değiştirdi o kadar. yani şimdikinden mutlu falan değildi.

  bu dönemde iyiye giden bazı şeyler ve kötüye giden bazı şeyler oldu ama türkiye ne akp öncesi yaşanabilir bir yerdi ne de sonrası öyle oldu. umarım gelecek nesiller başarabilir bazı şeyleri bu kötü mirasa rağmen.
 • "süleyman demirel öncesi türkiye" şeklindeki türkiye idi.
 • dinimiz adına hiçbir hizmet yoktu. hatırlarım, camiler ahır olarak kullanılıyor, imamlar sigortasız, asgari ücret altında çalıştırılıyordu.

  şimdi 3 katrilyon diyanet bütçemiz var. taksim'e de cami yapacağız inşallah.
 • uçak yoktu, teknoloji de yoktu. hatırlarım piyasada ipad bulamıyordunuz. bulsanız da internet olmadığından uygulama yükleyemiyordunuz. öyle bir ülke.

  her şeyi devlet alıp satıyordu.

  akp ile uçak geldi, ipad geldi, iphone geldi, internet geldi oho neler neler. devletçi ekonomiden çıkmanın sonuçları hep.
 • "... yasaklar vardı. biz kaldırdık biiiz" diye devam eder. adamın miting bağırışları hala kulağımda çınlıyor amk.
 • ah be ne günlerdi diye özlenesi zamanlar en azından adalet mekanizması ve özgürlüklerin çok daha iyi olduğu zamanlardı hiçbir alanda akp'nin herhangi bir olumlu katkıları zaten olmamıştır.
  edit: imla.