• anasının amı olacak. yeter ulan, hayatımız bunlar napacak ne edecek diye düşünmekle geçti. kazanırsak biz napacaz onu düşünelim.
  • kaybedince seçim yenilenmesi işlemini bir prosedür olarak gören seçmen kitlesiyle neler yaşanacak ben de çok merak ediyorum. iki üstteki entrye bakarsak (#109126342) evvela kuracakları cümle şu olacak demek ki:

--- spoiler ---
    ak partiliyim, salak salak konuşmayın. kıytırık bir türkiye seçiminde en fazla seçim yenilenecek. ne salak adamlarsınız ya. alt tarafı bir daha oy vereceğiz.
    --- spoiler ---

adam ibb seçiminin kul hakkı yenerek, usulsüz olarak tekrarlandığını biliyor ama hala insanlara salak, istanbul'a kıytırık diyebiliyor. adamın dünyasında bileğinin hakkıyla seçim kazanan muhalif bir adayın, hakkının yenmesinde zerre kadar problem yok. bu adamdan 20 milyon adet var oradan hesap edin.
  • genel sonucu kestiremiyorum ama devlet bahçeli'nin ne yapacağını biliyorum: devletin menfaati için sokağa çıkmıyoruz der, teşkilatını bastırır, hükümeti kınayan bir yazılı açıklama yapar, genel merkezde el öptürmeye devam eder.
  • tekrar hatırlatırız sonucu. hiç merak etmesinler.

istanbul seçimlerini kabul etmediler, seçimi tekrar ettirdiler; 13.729 olan oy varkı 806.415 oldu. biz çok keyif aldık bu sonuçtan. bundan ders almayıp tekrar aynı şeyi yaparlarsa sokaklara çıkacak yüzleri kalmaz. gerçi her halukarda çıkamayacaklar parmaklıklar arasında olacakları için.
  • hiç bir şey olmayacak. zaten seçimi kaybederse sizin o sokaklara dökülecek sandığınız kesim diğer partiye oy verdiği için kaybedecek.
  • gayet sacma bir soru. sizde hiç mi akıl yok. adam ne yapsın? herif butun yargiyi kolluk gucunu onu bunu el altına almış zaten. normal ulkelerde genel baskan ezik bile olsa bir sik yapması gerekmez. cunku o sonuclar ske ske tanınır tanınmazsa da o tanımayan adamın gotunden kan alırlar ama burası turkiye sen devletin tüm kurumlarının ve anayasasının içine canlı yayında sıç, yapması gereken kimse bi bok yapamasın ama ezik olan genel başkan olsun.

ben harbiden anlamıyorum bu mantığı ya. yanına kar kalacaksa mübah yani hırsızın hiç suçu yok. ev sahibi hep suçlu. napalım amk filleri alıp hannibal'a mı dalalım.
  • şu günlerde aklımı karıştıran hede.

diyelim seçim yapıldı ve akp ciddi oranda oy kaybetti ve hiçbir şeyi alamıyor. ne yapacaklar?

bütün kurumlar ellerinde. bütün önemli yerlerde adamları var. istanbulda gördük seçimi tekrar ettirdiler. hükümet kaybetmek istanbula benzemez. seçimi bir daha yapalım demezler. çok daha farklı şeyler olacak gibi geliyor bana. rejimi tamamen değiştirebilirler.

buna karşı çıkacak tek bir güç yok. askeriye, yarg, polis, bekçi hepsi akp'li. bunun yanında silahlanmış bir akp çoğunluğu var. kimilerinin listesi bile hazır 50 kişiyi götürmek için.

akp seçimi tanımadığında kim ne yapabilecek? anca burdan gelip kolay değil, sıkıysa yapsın diye diye ne hallere geldik.
  • kurtuluş savaşı'nda ne yapıldıysa o yapılır. bu ülkenin güzel insanları ölmedi daha.
  • hele o gün gelsin de görürüz bırakıp bırakmayacaklarını.

olacak en kötü senaryoyu söyliyeyim; seçimi kazanan yani resmen cumhurbaşkanı olan kişi yürütmenin başı olarak halkı sokağa döker. o aşamadan sonra asker, polis, siyasiler kim olursa olsun seçilmiş meşru cumhurbaşkanına karşı yürütecekleri, içinde bulunacakları her türlü kalkışma terörizm faliyeti olarak sayılır. halkın iradesine karşı çıkanlar er ya da geç, kanlı ve veya kansız bedeli ne olursa hepsi kıskıvrak yakalanır ve yargı önünde hesabını en yıkıcı şekide öderler. halkın iradesi önünde hiçbir güç duramaz. o yüzden kimse öyle ince hesapları aklından dahi geçirmesin.

tabi böyle bir senaryonun olmasını hiçbirimiz temenni etmeyiz. dileriz ki kaybeden taraf milletin tecellisine saygı duyar da şapkalarını önüne alarak giderler. aksi durumda ölmeden bu dünyada kıyameti yaşamaları ihtimal bile değil.
  • "milli irade" diye sayıklayanlar, eylemcilere "darbeci" diyenler "seçimi tanımazsak napcanız" demeye başlamış.

muhalefetin etkinliği için önce demokrasi gerekiyor hatırlatalım.
hesabın var mı? giriş yap