şükela:  tümü | bugün
73 entry daha
 • şu günlerde aklımı karıştıran hede.

  diyelim seçim yapıldı ve akp ciddi oranda oy kaybetti ve hiçbir şeyi alamıyor. ne yapacaklar?

  bütün kurumlar ellerinde. bütün önemli yerlerde adamları var. istanbulda gördük seçimi tekrar ettirdiler. hükümet kaybetmek istanbula benzemez. seçimi bir daha yapalım demezler. çok daha farklı şeyler olacak gibi geliyor bana. rejimi tamamen değiştirebilirler.

  buna karşı çıkacak tek bir güç yok. askeriye, yarg, polis, bekçi hepsi akp'li. bunun yanında silahlanmış bir akp çoğunluğu var. kimilerinin listesi bile hazır 50 kişiyi götürmek için.

  akp seçimi tanımadığında kim ne yapabilecek? anca burdan gelip kolay değil, sıkıysa yapsın diye diye ne hallere geldik.
 • tekrar hatırlatırız sonucu. hiç merak etmesinler.

  istanbul seçimlerini kabul etmediler, seçimi tekrar ettirdiler; 13.729 olan oy varkı 806.415 oldu. biz çok keyif aldık bu sonuçtan. bundan ders almayıp tekrar aynı şeyi yaparlarsa sokaklara çıkacak yüzleri kalmaz. gerçi her halukarda çıkamayacaklar parmaklıklar arasında olacakları için.
 • ak partiliyim, salak salak konuşmayın. o kadar oy kaybedenin kitlesi de artık kendi kitlesi değildir. kıytırık bir istanbul seçiminde en fazla seçim yenilendi. ne salak adamlarsınız ya.
 • hele o gün gelsin de görürüz bırakıp bırakmayacaklarını.

  olacak en kötü senaryoyu söyliyeyim; seçimi kazanan yani resmen cumhurbaşkanı olan kişi yürütmenin başı olarak halkı sokağa döker. o aşamadan sonra asker, polis, siyasiler kim olursa olsun seçilmiş meşru cumhurbaşkanına karşı yürütecekleri, içinde bulunacakları her türlü kalkışma terörizm faliyeti olarak sayılır. halkın iradesine karşı çıkanlar er ya da geç, kanlı ve veya kansız bedeli ne olursa hepsi kıskıvrak yakalanır ve yargı önünde hesabını en yıkıcı şekide öderler. halkın iradesi önünde hiçbir güç duramaz. o yüzden kimse öyle ince hesapları aklından dahi geçirmesin.

  tabi böyle bir senaryonun olmasını hiçbirimiz temenni etmeyiz. dileriz ki kaybeden taraf milletin tecellisine saygı duyar da şapkalarını önüne alarak giderler. aksi durumda ölmeden bu dünyada kıyameti yaşamaları ihtimal bile değil.
 • kaybedince seçim yenilenmesi işlemini bir prosedür olarak gören seçmen kitlesiyle neler yaşanacak ben de çok merak ediyorum. iki üstteki entrye bakarsak (#109126342) evvela kuracakları cümle şu olacak demek ki:

  --- spoiler ---
  ak partiliyim, salak salak konuşmayın. kıytırık bir türkiye seçiminde en fazla seçim yenilenecek. ne salak adamlarsınız ya. alt tarafı bir daha oy vereceğiz.
  --- spoiler ---

  adam ibb seçiminin kul hakkı yenerek, usulsüz olarak tekrarlandığını biliyor ama hala insanlara salak, istanbul'a kıytırık diyebiliyor. adamın dünyasında bileğinin hakkıyla seçim kazanan muhalif bir adayın, hakkının yenmesinde zerre kadar problem yok. bu adamdan 20 milyon adet var oradan hesap edin.
 • sevda noyan'a ne olacağına göre yorumlayabiliriz.

  eğer tutuklanır ve hapse atarlarsa seçimi kaybedince çekilecekler,
  eğer serbest kalırsa silahlı milisleri vatandaşın üzerine salıp silah zoruyla iktidarda kalacaklar demektir.
 • ekonomi böyle devam ederse kendileri bırakacak gibi :)
 • tabii ki de etrafta bombalar patlatılacaktır. bir önceki seçim ve ankara patlamalarını hatırlayınızdır.korku cumhuriyeti, seroklara fısıldayan reyiz ve sırık adam olmasa kim kendi halkında düşmanlık edecek sorusunu sordurtmuştur.
 • devletin kurumu ile devletin aynı şey olmadığını bilmeyenler. kesin rejimi değiştirirler diye yersiz korkuya kapılıyor.
  devlet kurumlarına istediğin kadar bürokrat ata çok önemli değil. türkiye de devlet millet iradesi ile iç içe geçmiş bir durumda. akp için meşru zemin ortadan kalkarsa ne kadar çabalarsa çabalasin devlet onu safra gibi atar. sarışın reyis zamanında temeli iyi atmış. koltuklarıniza yaslanın ve sarışın reyisin kurduğu devlete güvenin.

  ekleme: mesaj kutum çok iyimsersin diyen dostlar ile doldu. kimi de atatürk'e sarışın reyis dediğim için sövmüş. canları sağ olsun önemli değil. konuyu biraz daha izah edeyim, gerçeklik her zaman eşittir kötümserlik demek değildir. ki bu da gerçekçiliğe dahildir. burda anlatmak istedigim devletin doğal yapısiydı. bu yapıyı oluşturan bir çok dinamik var, karadeniz de bir tarla aldıysanız oraya buğday ekemezssiniz ya da şöyle örnek vereyim eğer bir villa almışsaniz orayı apartman gibi kullanamazsınız, istersen yapının her tarafını tüm odalarına kendi adamlarını yerleştir. orada bir apartman hayatı olmaz. illa bunu yapmak istiyorsanız o villayı yıkmaniz gerek ve yerine apartman dikmeniz gerekir, tayyip in bu villayı yıkmaya gücü var mı yok, yerine apartman dikecek bir kadrosu var mı, yok. bunu göze alir mi alamaz zaten hızla oy kaybediyor, gücü olsa bile laik devleti yıkmaya toplumsal zemini yok, şartları yok. rejim değişikliği olması için halkta cumhuriyet'e değerlerine birikmiş bir enerji olması lazım iran'daki gibi. ama türkiye'de biriken bu enerji tayyip erdoğan'a karşı var. gerçekçi olduğumu düşünüyorum.

  ama en gerçekçi olan bir konu da iktidar bu algı ile sizin gibi kötümserlere ölümü gösteriyor ve sıtmaya razı ediyor.

  boş korkular ile gününüzu geçireceginize yirmi birinci yüzyılda atatürk türkiye'sini nasıl daha ileri taşırız ona uğraşmak lazım.
317 entry daha