şükela:  tümü | bugün
  • zaruridir.
    bana aktroll demeden evvel önceki entrylerime bakın. rengim alenen belli.
    fakat, ekonomik şartlar malum. her hafta faizin arttığı, buna rağmen dolardaki yükselişin durdurulamadığı, tüketimin azaldığı ve yine buna rağmen enflasyonun yükseldiği bir vaziyetteyiz.

yediğimiz hurmalar götümüzü tırmalamak üzere. biz bunun farkındayız. fakat ülkenin yarıya yakını halen bunu ya hiç ya da yeterince hissetmedi.

seçim röportajlarına baktığımda akp seçmeni insanlar halen eski türkiyedeki hallerden bahsedip, istikrar diyor. icraatlardan ve büyümeden bahsediyor.

şimdi 8 temmuz sonucunda rte nin gidip yerine yenisi geldiğinde, tüm ihale bu kişiyi kalacak. krizin etkisi zamanla artacağından insanlar "rte yine idare ediyordu. bunlar onu da yapamıyor." deyip faturayı kesecek. sonra ülke bi 16 yıl daha akp ye katlanmak zorunda kalabilir.

benim için felaket senaryosu budur.
  • rte yoksa, akp'de yoktur. erdoğan gittiği an akp büyük bir karmaşa içerisinde taht kavgası içerisinde yok olacaktır.
  • iktidar değişiminde piyasalara olumlu bir havanın egemen olacağından ve bir nebze de olsa güven geleceğinden habersiz suser beyanı.
  • doğruluk payı yüksek önermedir. aksi halde bir sonraki seçimde rte'nin %60'la seçilip akp'nin çok rahat biçimde %50'yi bulması oldukça kolay olacaktır.
  • iktidar değişiminde ne kadar güven geldiğini 7 haziranda hükümet kuramama sürecinde çok iyi gördü herkes. ama bazıları hayallerde yaşıyor malesef.

https://www.google.com.sa/…ste-10-gosterge/1425955/
  • 1 dönem daha durduklarını varsaydıgımızda , zaten 16 senedir herşeyi berbat eden 4-5 senede mi düzeletecek ? hiç birşeyi düzeltemeyecekler , o 1 dönem sonunda yine herşey daha da kötü olacak , yine aynı mantıkla hiç gitmesinler o zaman. oldu tabi tabi
    t a m a m
  • benim şahsen bir dönem daha devam edemeyeceğim anlamına gelir.

yaşamayı bırakıyorum, siz önden gidin.
  • zaruri değildir.

doğru, şu an kim gelirse patlayacak. hatta şimdi kim seçilirse bir sonraki seçimlerde seçilemeyecek (bence).
    ancak rte ve ak parti gelirse başkanlık sistemi tam olarak uygulanacak -geri dönüşü imkansıza yakın olarak.

fakat millet ittifakı gelirse 2 yıl içerisinde başkanlık sisteminden dönüleceğini taahhüt ediyorlar.
    yani ilk yıllar zor olsa da, bir sonraki seçimlerde seçilemeseler bile (ki bence böyle olacak) en azından başkanlık sistemi gitmiş, tekrar parlamenter sisteme dönüş yapılmış olacak ki kuvvetler ayrılığı için bu şart.

demem o ki, seçiminizi şimdiye göre değil, önümüzdeki 50 yıl için yaparsanız daha mantıklı kararlar vermiş olursunuz.

başkanlık sistemi iyi, böyle devam edilmeli derseniz cumhur ittifakı
    başkanlık kötü, parlamento aktif görev almalı derseniz millet ittifakı
  • türkiye'nin selameti için gerekli olmayandır. "ülkeyi krize siz soktunuz, siz çıkarın" demek mantıklı değildir. bugün içerisinde bulunduğu her türlü darboğazın bizatihi sebebinin gitmesi hayırlı neticeler verecektir. başlıktaki durumun gerekli olduğunu savunanın hali şuna benzer:

bir tanıdığınız (diyelim ki bu sizin enişteniz olsun) sizden ara ara borç almakta ve hiç geri vermemektedir. her seferinde sizi, o güne kadar verdiğiniz borçları geri vermemekle tehdit etmekte, anlık olarak istediği küçücük bir borçla yüksek getirisi olan yeni bir iş kuracağını ve bütün borçlarını da ödeyeceğini söylemektedir. önceki alacakların genel toplamı gittikçe arttığı için büyük bir meblağ kaybetmektense küçük bir para daha vereyim belki bu sefer işleri düzeltir de bana olan bütün borcunu öder hesabıyla bir daha para verirsiniz. tecrübe ile sabittir ki sizden aldığı o parayı ya gidip yiyecek veya kendisini öldürmek isteyen başka bir alacaklısını bir süre oyalamak için ona verecek.

şimdi soruyorum, bu enişteye bir daha para vermek mi mantıklıdır, kendisiyle bütün ilişkileri kesmek mi?