şükela:  tümü | bugün
 • diyorsunuz ki akp yoksulu eziyor.
  o zaman niye yoksuldan oy alıyor?

  ayrıştığımız yer burası; sizin cevabınız. dindarlık, cahillik.

  hangi insan geleceğinin yok olup gittiğini göremeyecek kadar, buzdolabının boş olduğunu, çocuğunun geleceğinin olmadığını göremeyecek kadar aptal olur? böyle bir aptallık mı var? böyle bir cahillik mi var? yok.

  mesele şu; mevcut devlet ekonomisi düzeninin içinde bu insanlar sahip oldukları çeşitli ağlar vesilesi ile ekonomiye temas edebildiğini düşünüyorlar.

  falanca ilçe başkan yardımcısını tanıyor. iş kovalıyor. hiç yoktan iyidir. çocuğunu bir yerlere yapıştırabilirse ne mutlu.

  şayet chp bu ağlara sahip çıkarsa iktidara geleceği kesin. bu bağlamda siyasi partileri de ağ sistemleri olarak okuyabiliriz. kırmızı network, mavi network.
 • ihtimaller, bi umut, bir de kaybetse de vazgeçememek,

  takım tutar gibi parti tutarsan, dönemezsin yansan dahi

  edit: gelen mesajlar üzerine kontrol etme ihtiyacı duydum, bakın chp çok iyi ona atalım demiş miyim diye, nedense chp ye sallayanlar mesaj atıyor sanki chp daha iyi, chp fanatizmi vs
 • türk yoksulu aslında isviçreli bilim insanları tarafından laboratuvar ortamında itinayla incelenmelidir.

  bilim dünyası için yepyeni, bambaşka keşiflerin kapısı aralanabilir. *
 • basit bir mantigi var bu isin.
  akp ozelinde degil...
  kultur ve refahin gelismedigi ulkelerden, daha ziyade totaliter rejimlerde; halk ne zengin olsun ne de acliktan ölsün ister yonetenler.

  zira karin doyduktan sonra yuzyillar, bin yollar once felsefe gelisti, insanlar sorgulamaya kas gucunden ziyade beyinlerini kullanmaya basladilar.
  ha keza millet acken iktidar sahipleri ve din adamlari varsillik icinde yuzerken isyan edip fransiz devrimi gerceklesti...

  simdi de ayni insan temel gereksinimlerini karsiladiktan sonra dusunmeye, sorgulamaya basliyor.

  ve iktidarin istedigi de malesef bu degil; istenen millet bi kosusturma icerisinde cok dusunmesin.
  aklinda gecim derdi ve karnini doyurma, cocugunu okutma derdi olsun...

  ufak hediyelerle de - makarna, komur olsun, 1000 tl ateslesin- kalbini caldin mi al sana sonsuz iktidar.

  halkin adami, fakirlerin babasi...
 • ezilmişlik psikolojisi daha da manipüle edildiğinde ortaya biraz bu durum çıkıyor. kendilerini solcular tarafından dışlanmış olduğunu düşünen akp iktidarı öncesinde kendine yer edinemediğini düşünen vatandaş kendisi de çekse de diyor ki "çalıyor ama yapıyor bizden biri" yani onlardan biri olduğu yanılgısına inanmaya ve dolaylı yoldan üstün(?) olmaya ihtiyaç duyuyorlar. hastalıklı bir yaklaşım evet ama toplumsal psikolojimiz epey bir sağlıksız. yaklaşık dört beş yıl önce daha ılımlı düşünüyordum bu tabanın seçmenleri hakkında . ancak şimdi kasten "kötülüğü" seçtiklerini düşünüyorum . şiddetli bir gövde gösterisi buradaki şiddet sadece psikolojik değil . sorunları çözme yöntemi çoktan kaba kuvvet , yasak ve tehdit oldu.
  kötülüğün cehalet adı altında sinsice örgütlülüğüdür benim gözümde bu olan biten ve bu durumu masumlaştırmaya çalışanlar sonunda pişman olacaktır. kaypaklığa lüzum yok . bir gün insanların kendilerini daha iyi ifade olanakları bulacağı günler için bugün gerekirse onlarla çetin kavga etmek gerek , onlar için de.
 • ak parti sosyalistlerin o çok sevdiği ezilenleri veya işçi sınıfını temsil etme becerisine sahip bir parti. türkiye'de sağın sol, solun da sağ olduğu tespitini onlarca yıl önce yapan idris küçükömer haklıydı.

  türkiye'de kendisini yetiştirmiş, öğrenim görmüş ancak yeterince aydınlanamamış sol kitleler geri kalmış insanlara hor görerek ve aşağılayarak bakmaktadır. bu yarı aydın insanlar özgürlükler konusunda da tutarlı olamadıkları için geri kalmış kitlelerin değerlerini, bunlar din olur milliyetçilik olur, aşağılayarak, hor görerek dahası yasaklayarak yaklaştıkları için geri kalmış büyük kitle kendisine daha yakın gelen sağ partilere destek vermiştir.
 • yoksul kredi çekip doblo aldı. akp iktidardan giderse işsiz kalacağını ve doblonun elinden gideceğini düşünüyor. sadece yoksul değil oy verenlerin çoğu böyle adamlar herkesi borçlandırdı itiraz edemez hale getirdiler niye evin kredisi, doblonun kredisi var. sadece iktidara değil zulmeden, hak yiyen patronuna bile insanlar dik duramıyor.
 • 5 bin lira(725 dolar) maaş alıp da kendini yoksul değil de orta sınıf sanan mahlukatlardan daha ilginç olmayandır.
 • yoksulu ezmiyor sadece yoksul kalmasını sağlıyor. bu yüzden anlamsız bir tespit olmuş bence. akp bu ülkeye üretmeden, çalışmadan doyabileceğini gösterdi. bu da tam bizim mayamıza uygun bir olay. adam köyde yaşıyor ekmiyor, biçmiyor, hayvan otlatmıyor ama tarla parası, mazot parası, buzağı parası... adı altında paraları alıp rahat rahat yaşıyor. şehirde sgk ya kayıt yaptırmadan muhtardan bir kağıt alıp geçinebileceği yardımı alıyor. fakir daha ne ister ki?