şükela:  tümü | bugün
  • felsefi görüşünü saçma sapan bir siyasi partinin saçma sapan politikalarına göre belirleyen acınası tiptir.

-vay akp çok kötü, ben müslüman olmam.
    -vay kendine müslüman diyenler çok kötü, ben deist olacam.
    -vay bizim cami hocası beni dövmüştü, ben artık ateistim.

herhangi bir argümana dayanmaksızın bu şekilde duygusal, tepkisel ve yüzeysel kararlar vermek ne derece sağlıklı olabilir?

eğer incil'i okuduysanız, isa peygamberin yahudilerden neler çektiğini görmüşsünüzdür. isa peygamber, kendi döneminin zalim din adamlarına karşı "yeaa bunlar yahudiyse ben ateistim yeaa" demedi. onların çelişkilerini, ikiyüzlülüklerini, aslında iman etmediklerini onların yüzüne vurdu, gösterdi.

fakat insanların çoğu, önce yukarıda saydığım hiçbir argümana dayanmayan duygusal, tepkisel ve yüzeysel kararlar alarak islam'ı terk ediyorlar; sonra da bu terk edişlerini bir temele dayandırmak için duydukları ilk islam karşıtı argümanı hiç sorgulamaksızın kabul ediyorlar. keza bu gibilere sünni ateist diyoruz.

samimiyetle gerçeği arayanları yukarıdaki eleştirimden ayrı tutuyorum.

samimi ateistlerin getirdikleri eleştirileri, sundukları argümanları zaten derin derin tartışıyoruz. iddialara karşı, kur'an'ın hiçbir çelişki, hiçbir problem içermediğini göstermeye çalışıyoruz. kur'an'ın mucizeleri (19 sistemi ve dahası) hakkında konuşuyoruz.

fakat;
    -her şey akp yüzünden!!! yeter artık bunlar yüzünden dinden soğudum!!!! her şey akp yüzünden demiş miydim?!!! evet, akp!!! her şey bombok, o yüzden akp!.. lanet olası akp, akp, kustum, öyk, akp!..

diyen bir adamla felsefi ve dini tartışmalar yapmak olanaksız. ben de bir müslüman olarak din adamlarına, diyanet kurumuna, tarikatlara; akp'ye, erdoğan'a lanet ediyorum. ama bunlar yüzünden ateist olan komik tiplerin de eleştirdikleri kesimden hiçbir farklarının olmadığını görüyorum.

hayatınızdaki en en en önemli kararınızı bir siyasi parti üzerinden belirlemeyin. bu gerçekten çok acınası ve ilkelce olur.

diğer benzer ilkellikler için tıklayınız:
    (bkz: richard dawkins'in kuran'ı okumamış olması)
  • son yıllarda sayıları binlerce kat artan tiptir.

sanırım dini tekeline almaya çalışanların en büyük "günah" ları işlemesinden ileri geliyor.

bu tiplerin genelde en yaşlıları 90 model falandır. en gençleri ise henüz doğmadı.
  • chp yüzünden de müslüman olabilecek kişidir. çokda şey yapmamak lazım.

siyaset = (bkz: iki ucu boklu değnek)
  • başlık yanlış bence* sadece akp de değil siyasilerin hepsi yüzünden isyankar oldum*anksiyetem tetiklendi misal. ama din ve devlet işlerini bünye laiklik adına zaten pek birbirine karıştırmıyor.
  • mesela ben..

akp gibi bir siyasi parti ve iktidar yüzünden ateist olunamayacağını veya olunmasının mantıksız olduğunu iddia edenlerin tutarsız ve saf olduklarını düşünüyorum.

islam bir ideolojidir.
    bir ortaçağ arap ideolojisidir.
    tamamen siyasi bir olgudur.

akp de bu ideolojinin türkiye'deki uygulayıcısıdır.

din, sadece uhrevi kaideleri olan bir sistem değil; dünyevi yaptırımları olan bir ideolojidir. bunu anlamanız lazım. ve bu ideoloji, bu tarım toplumu ideolojisi "es-ki-miş-tir". işe yaramıyor. günümüz sorunlarını çözmüyor, çözemiyor, kavrayamıyor.

dindarlık, nostaljidir...

başka da bir anlamı da yoktur.

aklı başında akıllı adamlar dindar olmazlar. dindar iseniz, "gerçek" ile sizin aranızda bir anlaşmazlık sorunu var demektir.

edit: hitap dili yumuşatılmıştır.
  • gerizekalıdır.müslümanları görüp ateist olanlarla aynı kefededir.
  • akp sayesinde okuyup araştırıp doğru yolu bulan tiptir.
  • bunca allah'ın emrini hiçe sayıp bunları allah için yaptığını söyleyen bir parti varsa, bu partinin geleceğini ve gününü heba ettiği milyonlarlar varsa allah gerçekten var mı insan düşünüp duruyor. benim için büyük etkisi oldu bu bir gerçek.