şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: hamdolsun)
  • sadece sözcük seçimlerinde değil, konuşmalardaki tonlamalarla da göze batan hayranlık.
    çoğu zaman bir akp'li bakan veya milletvekili konuştuğunda, kuran okur gibi yaptığı vurgular yüzünden cümlenin yanlış yerlerinde, gereksiz tonlamalar oluyor.
    cümlenin neresinde vurgu yapacaklarını arapçaya göre ayarlayıp güya türkçe konuşuyorlar.
  • milletin kimyasını çözemeyip, tepeden inme bir şekilde "öztürkçesi dururken neden hala eski kelimeleri kullanıyorlar" diyenlerin sıkça dile getirdiği tespittir, ne yazık ki bir tarafın kafası halkın anlayışına uzak bu türden eleştiriler getirdikçe akp halka daha da yaklaşacak daha da güçlenecektir, evet arapça ve farsça kelimelere boğulmuş bir türkçeyi kimsenin savunduğu yok ama halkın diline yerleşmiş belli kelimelere karşı savaşmak anlamsızdır

öz türkçesi dururken gidip hala arapçasını kullanan diğer bir kurum olarak:

(bkz: türk silahlı kuvvetleri)
    (bkz: harp)
    (bkz: içtima)
    (bkz: muhabere)
    (bkz: muharebe)
    (bkz: intikal)
    (bkz: taarruz)
    (bkz: mıntıka)
    (bkz: işgal)
    (bkz: hücum)
    (bkz: müdafaa)
  • "bok atayım da nasıl olursa olsun" mantığıyla yapılmış gibi duran eleştiri. dilimize karşı bu kadar hassas isek "hayranlık" gibi arapça bir kelimeyi kullanıp da açmayız başlığı. veya alman bir grubun ismini kendimize nick olarak seçince alman götü mü yalamış oluyoruz?
  • arapca kelimeler temeliyle oluşmamış, yani linguistik bazlı olmayan duygudur. o veya bu sebepten akp'nin arap milletine karşı duyduğu sempatinin yadırganması durumunu anlatıyor olabilir.

duygularım yoğun, anlatmak zor*. burada konu akp tarafından arapça sözcükler kullanımından öte, akp'nin arapça sözcükler kullanarak arap hayranı olduğunun belirtilmesindedir. üçü bir arada olunca böyle oluyor. mesela akp, amerika, yalaka, her biri tek başına masum kelimelerken **, üçü birleşince haliyle sinirleniyoruz değil mi?

acizane kelimesinin yerine aklıma ilk gelen imho olduğundan beni affediniz ama:
    ayrıca merhaba, ben akp düşmanı biriyim, benim yazılarımı sukelalar mısınız demenin de zorlama yolu da olabilir belki bilemiyorum.

ayrıca hayranlık kelimesinin yerine yaygın bir sözcük bulamayanlar için, istişare kelimesinin belki yaygın olarak sunulan danışma kelimesinin yetersizliğini ve yanlışlığını sunarsak o mısır tanrısının danışma kurulunu vucudun en erojen yerlerinde hissetmek acı olabilir. halbuki istişare kelimesi ne kadar da masum bir kelimedir ve erojen bolgelerle alakası yoktur.
  • (bkz: cevab ver)
  • tabii canım "temayül yoklaması" ne demekmiş, "tandans yoklaması" deselerdi süper olacaktı.

avrupa yakası denen diziye bilmem kaçyüz entri yorum döşenen bir güruhun parmak basması garip olan durum. aslında bir durum değil spekülasyon. dili ha doğudan sikmişin ha batıdan birinin diğerinden farkı yok. "türklerin yabancı kökenli kelime hayranlığı" olsa konu daha doğru olur. ha o zaman olayın akp'ye bok atacak bir yeri kalmaz orasına da ben karışmam.
  • meşhur ziya gökalp'in meşhur bir şiirine duyulan hayranlık gibidir bu, tutkuyla karışık bir zevk bırakır insanda.

kısaca özellikle "ne yılanlar gördüm...." mısrasına duyduğum hayranlık yanında çok anlamsız kalan hayranlıktır.