şükela:  tümü | bugün
  • hopa belediyesinin akp'den chp'ye geçmesiyle belediye hoparlörlerinden mozart çalınması hadisesidir.

kaynak

her ne kadar şeklen yapılan bazı hareketlere karşı olsam da yüzyıllardır kalitesinin yanına bile yaklaşılamamış bu tarz müziklerin şehirlerimizde dinletiliyor oluşu çok keyifli.

burada ufak bir sorun var tabiki, "bunlar bizim kültürümüzü yansıtmıyor, dayatma yapılıyor" ve hatta biraz sığırlık katsayısı arttığında "bizi hristiyanlaştırmaya çalışıyorlar" gibi karşıt görüşlerin yanında bize ait olağanüstü değerleri yermeye çalışarak küçümseyen, kendisini liberal olarak sınıflandırarak kültürel bir bunalım, karakter karmasası yaşayan insanlar da mevcut.

bunun tek ve en güzel çözümü devletin hem hükümet ve hem de daha köşe bucak noktalara sirayet edebilmek adına belediyeler aracılığıyla sadece gençleri değil, her yaştan tüm vatandaşları bilimsel ve kültürel gercekçi bir eğitime tabi tutarak bu görüntülerden gurur duyan bir grup insan değil, hem dünya hem yerel sanatıyla barışık ve keyif alan kaliteli insanlar yetiştirmektir.
  • dede efendi veya ıtri de çalsa, mozart da beethoven da çalsa salakça bir iştir. iyi parti de belediye kazansa abdurehim heyit turkik şarkılar çalsın. hdp kazandığı yerde kürtçe şarkı dinletsin. moron musunuz yani.

bana sordun mu yani hoparlörden kafa sikiyorsun saygısız herif.
  • ne alaka ya yani gerçekten ne alaka? belediye hoparlörleri dinleti için mi var? "bak mozart çaliyoruz öyle de çagdasiz yav" demek mi istiyorlar? ucuz bir şovdur.
  • (bkz: beş sene sonra mehter)

valla bizim kafaya ulaşmak için millet meler kullanıyor neler.
  • bize zorla klasik muzik dinlettiren kemalistler geyigi cok eskidi ya. akpnin daha guncel magduriyetler cikarmasi lazim. boyle olmaz.
  • valla ben bir şey çalmalarını değişik karşılamadım da sonunda chp de türkü haricinde bir şey çalmayı başardı heee :d
  • gayet güzel eylemdir sen kimsin ulan sana soruyorlar sana sandıkta sordular sen cevabı verdin, mozart dinleyin kafanız açılsın az gidin de mozart efektin ne olduğuna bakın, dünyada özellikle bu coğrafyada böyle bir dönemde sanat seçilmez sanat dayatılır, şöyle bi dönemde ticaret ile sanatı birbirine karıştırmış para odaklı düzende, belki bu yapılan dinleti ile hayatında mozart'ı hiç bilmemiş dinlememiş merak etmemiş birkaç insanı yakalayacak orada, belki bu insanlar sanatla tanışacak besteciyi dönemini eserlerde anlatılmak isteneni merak edip aydınlanacaklar. bunun ne kadar bu toplumun ihtiyacı ve ne kadar kıymetli birşey olduğunu bilsen hiç böyle konuşmazdın.
  • herkesin ne düşündüğünü bilmem ama bana “keşke buralarda da çalsa...” diye düşündürmüş uygulamadır.

milletin ruhu dinlenirdi, düşünce gücü gelişirdi.

(bkz: klasik müziğin faydaları)

günümüz sorunlarını çözecek gibi görünüyor.
  • bunu duyan akp'li sormuş "onu da mı çalmışlar?"
  • sabah sabah mozart'ın eine kleine nachtmusik'i, yerine vivaldi, quattro staggioni'den la primavera çalınsa daha yerinde ve gündemin de paralelinde daha anlamlı olmaz mıydı diye düşündüren hopa belediyesi paylaşımı.

yalnız yorumladığımız olaya bak. ne güzel lan.