şükela:  tümü | bugün
 • zannımca ankara bu yer. akp politikalarının hem mikro hem de makro ölçekte yansımaları ankaraya büyük darbe vurdu.

  öncelikle mikro düzeyde ele alacak olursak, 20 senede zar zor açılan metrolar, üstüne yatılan milyon metrekare kamu alanları ve normalde vasıfsız insanın gelip yerleşmemesi gereken memur kentinde muazzam oranda artan göç. şehrin dev bir keçiören şeklini almasını izledik resmen. evet hep gri, hep betondu bu şehir ama kaldırımdan yürürken, yaya geçidinden geçerken sağdan yürüyen insanlar yaşardı.

  her avrupa şehrinde bir hauptstrasse vardır. en köklü ve büyük markaları burada
  yer alır. şehrin cazibe merkezidir. bizim en az iki caddemiz vardı böyle. köroğlu ve tunalı. şimdilerde kebapçıdan, simitçiden geçilmiyor. sakarya caddesi tam bir medeni yaşam adasıydı. sabah akşam canlı, yiyeni içeni, öğrencisinden memuruna, sağcısını solcusunu çıt çıkmadan ağırlayan sakarya caddesi şu an ölü. gerçek bir şehir meydanıydı orası ve hayalet şehir oldu resmen. her kentin belki en değerli binası gar binalarıdır. elimizden alındı. avm içine taşındı.

  makro düzeye gelirsek ülkece fakirleştiğimiz bir gerçek. yaşadığımız onca kriz üstüne kriz etkilerini her yerde gösterir oldu. avm kültürü ülkeyi sardı ve sokak dediğimiz yerler “görece” güvensiz bir hale düştü de facto. bunda son dönemde artan büyük şehirlere göç oranları kadar suriyeli akınları da etkili oldu. ankara da gittikçe güneye kayan “elit” alanlarını kaybetti sonunda. ülke bazında en yaşanabilir şehir listesinde hep ilk ikide bulunan şehir bu özelliğini yitirdi. zaten çok imkanı olmayan sanayisi vasıfsızlaştı. siteler, ostim, şaşmaz gibi yerler emlak rantına yeniliyor. fabrikalar kapanıyor, yerlerine ev dikiliyor. iş yerleri sahipsiz. yani “buradan gidin, şuraya kurun” diyen olmadığı için, satıp giden faiz yiyor. istihdam, üretim falan kimsenin umurunda değil.

  örnekler çok. başkaları da yazsın. ben sosyolojik yapısı en çok değişmiş il olarak başkenti görüyorum akp mağduru olarak.
 • tartışmasız istanbul.

  bahar gelecekti, engel oldular.
 • ankara'dır.
  karayalçın dönemini de görmüş birisi olarak ankara başkent hüviyetinden i. melih ile çıkmaya başlamış ve bir rant kenti haline gelmiştir.
  hazine arazilerine konmuş köylü nüfusu melih gökçek ile zenginleşmiş, kenti de kendileri gibi köylüleştirmişlerdir.
  bugün ankara ülkenin pavyona benzeyen en büyük köyüdür. her semtine, her sokağına hakim olmuştur köylülük.
  kent içerisinde her taraf neredeyse neonlarla aydınlatılmış pavyon hüviyetindedir.
  sözde muhafazakar bu kent büyük bir pavyon gibidir.
  türkiye'de var olan kültürel yozlaşmanın başkenti ankara'dır.
 • (bkz: antalya)
  ulaşım bitmiş.
 • (bkz: atina)
  reis o kadar korkuttu ki adamlar battı.
 • (bkz: izmir)

  ödenek bile vermiyorlar.
 • kominist mimaride toki yapılarından her yer müzdarip.
 • mersin’dir.bütün yollar yapılıyor ayağına söküldü öyle kaldı.
 • neye göre istanbul, ankara vs deniyor anlayamadım, izmir 17 yıldır kişibaşına düşen merkezi harcamada son sıralardadır, ülkenin 3. büyük şehrinde futbol oynanacak stadyum olmadığı için bir dönem maçlar manisa'da oynandı şimdi de 9000 kişilik bornova stadı kullanılıyor, metro için 7000 lira mı ne bütçe ayrılmıştı benim güzel memleketime, bu da yetmezmiş gibi akp'den zengin olan bir sürü barzo yatırım yapacağım ayağına, aslında kendilerinin de içinde olmak istedikleri bir yaşam için izmir'e göçüp çeşme'de, karşıyaka'da kendi iğrenç mimarileriyle binalar dikmeye başladı. daha sayayım mı ?
 • (bkz: kilis)