şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'nin gelişebilmesi için ve avrupa birliği'ne kabul edilebilmesi için kişi hakları konusunda düzenlemelerin yapılması gerekiyor. kişi başı geliri türkiye'nin 2.5 katı olan avrupa birliği'ne kabul edilmemiz durumunda bu ülkedeki herkes zenginleşecek. muhafazakarlar da zenginleşecek, kemalistler de zenginleşecek, ülkücüler de zenginleşecek, kürtler de zenginleşecek. dolayısıyla kişi hakları konusunda gerekli atılımlara tüm partilerin sahip çıkması gerekiyor.

  şu an desteklediğim parti chp, en sevmediğim parti ise akp. ancak akp bile bu düzenlemeleri yaparsa oyumu çekinmeden akp'ye veririm. geçmişte başımızda tayyip gibi bir lider olduğu için akp'den umudum yoktu ancak binali yıldırım belki de ötekileştirme politasını bırakıp halkın tamamını kucaklayan bir lider olabilir. aklıma gelen düzenlemeleri madde madde yazacak olursam;

  kürt hakları
  1. kürtlere anadilde eğitim hakkının verilmesi. (okullarda oylama yapılıp, oylama sonucuna göre dil seçilebilir)
  2. hem hapisteki, hem de dağdaki pkk'lıların normal hayata dönebilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması. (illa af olmak zorunda değil, ceza indirimi tarzı bir düzenleme de olabilir, yeter ki umut ve çıkış yolu sağlansın.)
  3. doğuya ve güneydoğuya yatırımların teşviki. ayrıca diyarbakır'da kumar serbest bırakılabilir.
  4. seçim barajının düşürülmesi

  alevi hakları
  1. aleviliğin din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde öğretilmesi. gavur olmadıklarının, allah'a ve hz. muhammed'e inandıklarının anlatılması.
  2. ötekileştirmeye yönelik cezaların arttırılması. örneğin oruç tutmuyor diye dayak atanlara ve ev taşlayanlara verilen cezaların ağırlaştırılması.
  3. cemevlerine ibadethane statüsünün verilmesi ve diyanet işleri desteğinin sağlanması. diyanetin sadece sünni diyaneti değil, tüm müslümanların diyaneti olmasının sağlanması.

  kadın hakları
  1. kadına şiddet konusunda toplumun ve polislerin bilinçlendirilmesi.
  2. polise kadına şiddet durumunda savcı kararı olmaksızın nezarete atma yetkisinin verilmesi.
  3. kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz, cinayet suçlarının cezalarının ağırlaştırılması.
  4. kadın sığınma evlerinin sayılarının ve güvenliklerinin arttırılması. (şu an kadın sığınma evlerine sığınan kadınların bir çoğu öldürülüyor.)
  5. kadınların erkeklerle eşit bireyler olduğu konusunda halkın bilinçlendirilmesi, meclisteki erkek egemen düzenin değiştirilmesi ve mecliste %50 kadın %50 erkek milletvekili olmasının sağlanması.

  farklı hakları
  1. belediyelerin farklılara uygun inşa edilmeyen, tekerlekli sandalyeyle girilemeyen ve farklı tuvaleti olmayan işletmelere ruhsat vermesinin kanunlarla yasaklanması.
  2. tekerlekli sandalyeye uygun rampalı otobüslerin alınması için belediyelere ek bütçe sağlanması.
  3. şehir planlamada farklılara uygun düzenlemelerin yapılması için belediyelere talimat verilmesi ve bunun denetlenmesi.
  4. avmlerin park yerleri başta olmak üzere bütün park yerlerinde kapıya yakın yerlere farklı park yerlerinin konulması.
  5. zorunlu farklı istihdamı yüzdelerinin arttırılması ve uymayanlara verilen cezaların ağırlaştırılması. (zorunlu istihdam oranı %3, türkiye'deki farklı oranı ise %11)

  eşcinsel hakları
  1. topluma eşcinsellliğin normal olduğunun ve toplumun %3,8'inin yani türkiye'de yaklaşık 3 milyon kişinin eşcinsel olduğunun anlatılması ve halkın bilinçlendirilmesi.
  2. eşcinsellere evlenme hakkının verilmesi.
  3. eşcinsellere evlat edinme hakkının verilmesi.
  4. eşcinsellere yönelik işlenen nefret suçlarının cezalarının arttırılması.

  hayvan hakları
  1. balıklar da dahil olmak üzere tüm hayvanların öldürülmeden önce uyutulması gerekiyor.
  2. hayvanların ufacık kafeslerde değil, özgürce dolaşabilecekleri büyük alana sahip çiftliklerde yetiştirilmesi gerekiyor.
  3. buzağıların ve kuzuların annelerinden ayrılmaması gerekiyor.
  4. kraliçe arıların kanatlarının koparılmaması gerekiyor.
  5. arıcılığın arı sağlığına özen göstererek yapılması gerekiyor.

  dipnot: avrupa birliği'ne girersek zenginleşme zaman alacak. turizm yoluyla ve kurulacak işletmeler yoluyla olacak. yani kısa vadede hemen zengin olma gibi bir durum yok. kısa vadede olacak olan şey türkiye'nin uygarlaşması. eğer avrupa birliği'ne kabul edilebilirsek türkiye çok kısa bir sürede çağ atlayacak.

  dipnot 2: bu isteklerimin gerçekleşmesinin neredeyse imkansız olduğunun farkındayım. che guevera "gerçekçi ol, imkansızı iste" demiş. ben de gerçekçi olup imkansızı istiyorum.