şükela:  tümü | bugün
  • mahallede namus olsa zaten akp diye bir sey olmazdi.
  • oldu olacak mahkemeleri kapatıp kadı atayalım, polisi kaldıralım subaşı gönderelim hatta meclisi kaldıralım sultan var zaten birde vezir koyarız yanına bir kısa adam zaten aklımda oldu bitti
  • mahallenin namusu sana mı kalmış ulan it dediğim öneri.

edit: kim demiş ki bunu? hiçbir fikrim zikrim yok açıkçası.. babam olsa aynısını derim.
  • mahalle baskisini mesrulastiralim devlet kontrolu altina alalim mahalli gestapo birliklerimiz olsun herkes birbirine polislik yapsin diyo yani. (bkz: hasiktir diyorum)
  • o şiddet gören kadınların önemli bir bölümünün "namus kirlendi" gerekçesiyle dövüldüğünü, öldürüldüğünü bilen ama bilmezden gelen bir erkeğin beyânı.

komşuluğun komşuluk olduğu zamanlarda, öğretmenlerin, ortanın az üstü gelir gruplarının oturduğu sokağımızda, ayyaş pezevengin dövdüğü anneme iş işten geçtikten sonra elden geldiğince yardım eden ama öncesinde "karı koca arasına girilmez" deyip sessiz kalanlar vardı. mahalleli dışarıdan gelen serserilere tavır alır ama kendi içindekini görmezden gelir. fazla mahalle dizisi izleye izleye hayatı perihan abla tadında yaşayanların kafası olsa gerek bu.
  • bekaret kemeri ve her ay duzenli sekilde kontrol testi.
  • götü yemez ya, diyelim oldu böyle bir şey:

akabinde sokakta el ele tutuşan gençler en yakın telefon direğine bağlanarak taşlanmak suretiyle öldürülecek, millet de bu görüntüleri akşam haberlerinde ya da bilumum reality show'larda izleyecektir.

"yok artık olm okaa da olmaz" diyenler hangi ülkede yaşadığını bilmiyor, ya da dayak yememiş...

at fava bekle. olursa tabi.

memleket memleket değil, tom ve jerry çizgi filmi amk.

tanım: "mahallenin namusu" diye yazılan, "aman ortaya bi sik atalım, millet onunla uğraşırken küpümüzü doldurmaya devam edelim" diye okunan iddia.

he, söyleyen kişinin kim olduğu belliyken iddia olmaması ihtimali de güçlüdür.

(bkz: biz dindarlar ve sizler)
  • mhp genel başkan yardımcısı ruhsar demirel, bu söyleme karşılık (beni şaşırtan) bir söylemde bulunmuş:

“namus soyut bir kavram ve herkes istediği gibi doldurabiliyor. o zaman ben namusu, kendime göre yorumlayıp istediğimi vurabilirim.”

hiç beklemiyordum mhp'li bir vekilden. parti tabanı da keşke kendisinin bu söylemine sahip çıkaydı.
  • türkiye'de mahalle namusu daha ziyade "öğrenci evlerini fuhuş yuvası olarak görmek"ten ibarettir. bir de adam yaparsa elinin kiri, kadın yaparsa orospuluk kısmı var tabi. ve karım değil mi döverim de severim de zihniyetini de unutmamalıyız.
    o öğrenci evleri ki benim iki dilim börek koyup götürdüğüm tabağın içine tabak boş kalmasın diye "ufaklık yer" denilerek eti puf falan koymaya kalkıyorlar. oğlum onlardan görüp özenecekse, işte anca gitar çalmaya, saç uzatmaya, sırt çantalarının üzerine slogan yazmaya, barış işareti yapmaya falan özenecek. bir de ne ara öğrendiyse "büyük baklavadan * sonra dünyanın oluştuğunu falan öğrenecek.
    ama karısını, kızını döven bir komşudan uzlaşmayı değil hükmetmeyi, nefret etmeyi, güvenmemeyi sevmemeyi öğrenecek. kadını bir araç, bir mal varlığı gibi görmeye alışacak.
    yo dostum yoo, ben mahallenin namusu kavramının genelleşmesini istemiyorum. ben yandım, çocuğum yanmasın.
  • hz. ömer medine de geceleyin dolaşırken, bir sese dikkat eder, bir evin bahçe duvarından atlayarak içeri girer ve içki içen bir kişiyi yakalar. onu azarlamaya başlayınca, adam:
    - ey ömer! dur bakalım biraz. ben bir günah işledim, sen üç tane. allah evlere kapılarından girin buyurur, sen bahçe duvarından girdin. kapılara vurup izin alarak evlere girin der, sen izinsiz girdin, insanların ayıplarını araştırmayın, tecessüs etmeyin buyurur, sen bunu da ihlal ettin. der.

velhasıl, kimse kimsenin kapısına bekçi koyamaz, kapalı kapılar herkesin mahremidir, bunun örneğini ne kitap yazar, ne tarih. kadına kıymet verilecekse, önce eğitimden başlansın.