şükela:  tümü | bugün
  • kapısız evde yaşar mısınız?

kapısız bir evde yaşıyorsanız dünyanın en büyük bilim adamı olsanız, bir katilin içeri girip sizi öldürmeyeceğini garanti edebilir misiniz?

kapısız bir evde yaşıyorsanız dünyanın en zengini olsanız, bir hırsızın tüm mallarınızı çalmasını engelleyebilir misiniz?

işte akp'den önce türkiye 'nin durumu buydu...

türkiye 'nin hava savunma füzesi olarak kendisine ait sadece 1950 'lerin teknolojisi hawk füzeleri ve 1981 yapımı stinger füzesi vardı. stinger 'in max. irfitası 10.000 feet, hawk füzelerinin ise 35.000 feet. halbuki günümüzde en ilkel uçaklar bile 40.000 feet yükseklikte uçuyor. yani iki füze de uçakların irtifasına dahi yetişemiyor.

peki ne vardı? nato 'ya hariç 5-6 patriot bataryası. onlar da sadece sınırlarımızın %10 'unu korumaya yetiyordu. ve en ufak bir siyasi sıkıntı yaşadığımızda almanya ve hollanda 'nın bataryalarını çekmesi, kendi hava savunmamıza sahip olmanın önemini bize bir kez daha gösterdi.

peki ak parti hükümeti bu konuda neler yaptı? hem acil ihtiyacı karşılamak, hem de kendi füzelerimizi üretmek için herşeyi yaptı...

kendi hava savunma sistemimizi üretmek için hisar füzeleri projesini başlattı. alçak, orta ve yüksek irtifada görev yapmak üzere üretilecek hisar-a, hisar-o ve hisar-u sistemlerinden a ve o 'nu testleri, u 'nun ise projesi devam ediyor. ayrıca korkut projesi de başarıyla tamamlandı ve üretime geçildi. gemiler için olan versiyonu korkut-d 'nin testleri ise devam ediyor.

bununla da kalmadı, italya ve fransa 'un uzun menzilli hava savunma füze sistemi samp/t projesine ortak oldu. böylece hem uygun maliyet füze sahibi olabileceğiz, hem de teknoloji transferi gerçekleştirmiş olacağız.

bununla da kalmadı, dünyanın şu an en iyi sistemi olarak gösterilen ve rusya 'nın daha önce hiçbir yabancı devlete satmadığı s-400 alımı gerçekleştirdi. 2019 yılı içinde teslim edilecek füzeler için türkiye 'de üretim hattı kurulacak.

gördüğümüz üzere, kendisini savunamayan bir ülke, bağımsız olamaz ve akp hükümeti türkiye 'nin bağımsızlığı için bu önemli adımları attı ve atıyor. peki daha önce bu hava savunma sistemlerini neden geliştirmedik? çünkü bizi yönetenler dış güdümlü insanlardı. tıpkı kaset operasyonu parti başına getirilen kemal efendi ve şu an çılgınca şişirilen akşener gibi. onlar iktidara gelebilseydi, bu projelerin nasıl sessizce durdurulacağını hep beraber görecektik.

akp döneminde üretilen diğer silahlar için ; (bkz: türkiye'nin savunma sanayinde yaşadığı devrim)

cevap (#77042356) : bu arkadaş şöyle bir yorum yapmış. şunu zaten yenemeyiz, şunlar da zaten çok güçsüz vs... özür dilerim ama başka türlü ifade edemiyorum. cehalet kokan bir yorum. aynı yorumu al, israil devleti için yap. başka devlet için yap. o zaman kimse silah geliştirmesin? eğer bu dünyada bir ülke coğrafi konumundan dolayı silah geliştirmesi gerekiyorsa, türkiye ilk sırada dahi olabilir. ortadoğu çöplüğünde yaşıyoruz ve onun bunun fahişesi olmaz isek her abd veya rusya dahil her ülke ile savaşma şansımız var.

ama abd 'ile dahi savaşacaksak "zaten bizi yenerler" diye bir mantık yok. adamlar savaştan önce bütçe planlaması ve zaiyat hesaplaması yapıyor. ona göre savaşa karar veriyor. adam 5 uçağı düşecekse hemen savaşmaya karar verir. ama 150 uçağı düşecekse savaşa girmekten cayabilir ve diplomatik çözümü zorlayabilir. askeri sistemlerin ilk amacı caydırıcılık. ve hava savunma sistemi olmayan bir ülkenin zerre caydırıcılığı yoktur.

cevap (#77042303) : konuyu bilmeden google'dan aratıp yazınca işte böyle cevaplar ortaya çıkıyor. bu arkadaşın koyduğu füze sistemi mim-14. yani benim başlıkta hawk diye bahsettiğim (mim-23) füze ailesinden. tek tek yazmadım, ailenin en iyisini yazdım. ve o dahi alaturka bir f-5 savaş uçağının uçtuğu irtifaya yükselemiyor...
  • aslında çok şey yoktu. misal sanal alem için konuşalım, 4.5g yoktu yada ne biliyim iphone 8 yoktu lan düşünebiliyor musunuz? instagram yoktu instagram, kızlar bunu görmezden gelemezsiniz. aklınızı başınıza devşirin, durmak yok yola devam.
  • aynen üstümüzden geçen f-16 lara taş atarak düşürmeye çalışıyorduk ;))
  • hemen einstein gelmiş. birisinin bunu demesini bekliyordum.

insan cahil olunca ve espri yeteneği olmayınca, aynı şeyleri tekrarlar durur.

adam gelmiş 4.5g falan diyor. iphone 8 diyor.

ben diyorum 1950 'lerde adamların hava sistemleri vardı...demezler mi 1950-2000 arası ne yaptık?

edit : f-16 'ları taş atarak düşürüyorduk diyen de geldiğine göre tamam olduk :))) bu komik arkadaş yazsın bakalım taş ile değilse, hangi füze sistemi ile düşürüyorduk? bekliyorum ama cevap gelme ihtimali 0. çünkü başlıkta yazdıklarım acı gerçeklerimiz.

edit 2 : akp 'den önce hava savunma sistemine ihtiyacımız yoktu. çünkü tüm dünya el ele tutuşmuş (bkz: we are the world we are the children) şarkısını söylüyorduk.
  • akp'den önce hava savunma sistemine ihtiyacımızın olmaması.
    eskiden evin kapısı kilitlenmez insanlar birbirine akrabasına güvenirdi. şimdi dört yanımız bizi boğazlamak isteyenlerle dolu.
    tanım: ülkeye her türlü teröristi, canlı bombayı sokan ve terör eylemlerini pik yaptıran yönetimin güvenliğimize önem verdiğini sanan bir aktroll söylemi.
  • olsaydı da ancak götümüze sokardık dediğim durum.

akp öncesi türkiye'nin hava savunma sistemine ihtiyacı dahi yoktu. 2 düşmanı vardı biri sadece it dalaşı yaptığı yunanistan diğeri havadan atacak birşeyi olmayan pkk.
  • akp öncesi aslında ülkede renkli tv de yoktu. telefon da yoktu, dumanla haberleşiyorduk. aslında akp öncesi taş devrinde yaşıyorduk.
  • akp’den önce en azından keyfimiz vardı.
  • sapan ile roket savıyorduk tabi.
  • elinde 1 milyon üzerinde suriyelinin kanı, kendi eliyle kurdurduğu kürt koridoru, besleyip savaşma kararı aldığı pkk'sı, mezhep üzerinden her daim kavga ettiği iran'ı sayesinde mecburen edinmek zorunda kaldığımız için üretmek zorundayız.

2010lara kadar hangi dış tehdit bizi rahatsız etmiş? paralı köpekler sizi. yazın yazın, daha çok yazın.