şükela:  tümü | bugün soru sor
 • onedio'nun paylaştığı ibretlik ve hafıza tazeleyen güzel içerik.hemen onedio haberi paylaşmak vs diye küçümsemeyin çünkü hepsi gözümüzün önünde gerçekleşen ve hala hafızalarımızda olan olaylar. buyrun işte uyuşturucu kullanımından çocuk istismarlarının araştırılmasına, israil ile olan anlaşmaların feshesilmesinden 15 temmuz'un siyasi ayağının araştırılmasına ve maden kazalarının incelenmesine kadar akıl almaz şekilde reddedilen önergeler.

  https://onedio.com/…yla-reddedilen-17-onerge-822590
 • muhalefet meydanlarda bunların üzerine basa basa konuşursa akparti çok oy kaybeder. gerçi bunlar biraz haber olsa yine çok oy kaybeder ama işte..
 • "1. birleşmiş milletler tarafından hazırlanan rapora göre türkiye'de sentetik uyuşturucu kullanım yaşı 11'e düştü. meclis'e verilen 'sentetik uyuşturucular araştırılsın' önergesi akp'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  2. soma'da 301 madencinin hayatını kaybettiği facidan hemen önce verilen 'maden kazaları araştırılsın' önergesi akp'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  3. 15 temmuz darbesinin 'siyasi ayağının' ortaya çıkarılması için verilen önerge akp'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  4. binlerce kişinin parasını tokatlayan çiftlik bank'ın araştırılması için verilen önerge akp'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  5. mhp'nin, çocuk istismarlarının önlenmesi için araştırma komisyonu kurulması önergesi akp'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  6. atatürk havalimanı'nda yaşanan terör saldırısının ardından muhalefetin verdiği 'saldırı araştırılsın' önergesi akp milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

  7. aselsan mühendislerinin şüpheli ölümlerinin araştırılması için komisyon kurulması önergesi akp'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  8. bir dönem herkesin diline pelesenk olan 'faiz lobisi'nin araştırılması için verilen önerge akp'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  9. muhalefetin iki defa meclis'e sunduğu 'man adaları belgeleri araştırılsın' önergesi akp'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  10. osmangazi üniversitesi'nde yaşanan saldırının araştırılması için verilen önerge akp'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  11. mhp'nin, ege'deki 16 adanın 'yunanistan tarafından işgal edildiği' iddialarının araştırılması için verdiği önerge akp oylarıyla reddedildi.

  12. 'paralel yapı' araştırılsın önergesi akp milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

  13. askerlerin yemekten zehirlenmesinin araştırılması için verilen önerge akp'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  14. helin palandöken'in öldürülmesinin ardından meclis'e sunulan 'bireysel silahlanma araştırılsın' önerisi akp'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  15. lösemi hastalarının ve ailelerinin sorunlarının tespiti için verilen araştırma önergesi akp'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  16. ışid'in türkiye'deki faaliyetlerinin araştırılması önergesi akp'li vekillerin oylarıyla reddedildi."

  kaynak onedio
 • içeriğinden bağımsız olarak reddedilen önergelerdir. milletin vekili olarak oraya oturtulan 550’ye yakın kişinin mantığının işleme mantığı şudur:
  -önergeyi bizim parti verdi->kabul
  -önergeyi karşı taraf verdi->ret

  bazen bu durum iktidar partisinin kendi verdiği önergeyi reddetmesiyle dahi sonuçlanmıştır, haber videoları mevcuttur, meraklısına.

  kayınvalidesinin komşusuna kadar diş protezi yaptırma hakkı, 15 dakika vekillik rozeti taksa bile ölene dek emeklilik hakkı gibi elzem konular yukarıdaki mantıktan istisnadır.

  milletin vekili olduğunu iddia eden şahıslar, milletin hayatını doğrudan etkileyen ve inisiyatif sahibi olduğu konularda; torrent’ten oyun indirenlerin, oyun kurulumu sırasında next next diye atladığı sayfalara duyduğu ilgi kadar bile ilgi duymamaktadır.
 • millet iradesi, demokrasi gibi kavramların somutlaştığı yasama organının, iradesizlik ile nasıl işlevsiz bırakıldığının resmidir.

  toplumun geniş bir kesimini ilgilendiren herhangi bir konuda verilmiş araştırma önergesini reddetmek,toplumsal bir mesele hakkında verilmiş kanun teklifini incelemeden, ışık hızında reddetmek...

  demokrasiyi sindirmeye çalışan vatandaşın aklında mantık çerçevesinde hiçbir şekilde karşılık bulmuyor.
  yasama organının işlevsizliği hakkında karşıt fikirlilerle tartıştığında, "hükümeti oyalama amaçlı bunlar" cevaplarını duyabiliyorsunuz.

  insan merak ediyor, bu milletvekilleri neyin karşılığını alıyor? en basitinden ne yapıyorlar da karşılığında maaş, sağlam emeklilik ve bir yığın sosyal yardım getirisi elde ediyorlar? ya da iktidar olmak, sadece kendi siyasi çıkarlarını gerçekleştirmeye yönelik meclis çoğunluğu oluşturmak mı demek? işlevsiz, sadece el kaldıran, kendi istediği bir düzenleme dahi olsa, kendi grubundan çıkmadığı için bir öneriyi reddetmek...
  sanıyorum bir toplumda yerleşmiş bir demokrasi kültürünün oluşması için, öncelikle "yerleşmiş iradesizlik" sorununu çözmek gerekiyor.
 • onerge iceriklerinin ne oldugunu anlayacak kapasiteleri olmadigindan, basimiza bir is gelmesin diye onlerine geleni reddediyordur herhalde.
 • 140journos'ın da bu konuda son derece güzel bir mini belgeseli vardır.
  https://www.youtube.com/watch?v=ynbp0mb0h5y
 • israil ile yapılan anlaşmaların feshedilmesi önergesi akp oylarıyla reddedildi

  israil ile yapılan gizli anlaşmaların açıklanması ve iptal edilmesi önergesi akp oylarıyla red edildi..

  17-25 aralık olaylarının araştırılması için verilen önerge akp oylarıyla reddedildi

  darbe araştırılsın önergesi akp’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  çocuk istismarlarının araştırılması yönündeki önerge akp’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  paralel yapı incelensin” önergesi akp’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

  paralel yapı, yargı, güvenlik, tsk, istihbarat, gizli dinlemelerin araştırılması amacıyla verilen araştırma önergesi akp milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

  bonzai ile mücadelenin araştırılması önergesi, akp’i vekillerin hayır oyları ile reddedildi.

  soma için verilen araştırma önergesi, 24 nisan’da akp’i vekillerin hayır oyları ile reddedildi.

  aselsan önergesi de akp’i vekillerin hayır oyları ile reddedildi.

  suruç'taki patlamanın araştırılması için verilen önerge akp' ve mhp'nin oylarıyla reddedildi.

  kadın cinayetlerinin araştırılması önergesi akp oylarıyla reddedildi

  maden kazalarını araştırma önergesi akp oylarıyla reddedildi

  imar işlerindeki rant, yolsuzluk ve rüşvetin araştırılmasına ilişkin önerge akp oylarıyla reddedildi.

  cumhurbaşkanı'nın harcamalarının araştırılmasına ilişkin önerge akp oylarıyla reddedildi.

  trt ve anadolu ajansı taraflılığının araştırılması önergesi akp oylarıyla reddedildi.

  teröre finansman sağlayan kaynakların araştırılmasına ilişkin önerge akp oylarıyla reddedil.

  tutuklu gazetecilere ilişkin önerge akp oylarıyla reddedildi.

  ösym'deki usulsüzlüklerin araştırılmasına dair önerge akp oylarıyla reddedildi.

  otistik çocukların sorunlarının araştırılmasına ilişkin önerge akp oylarıyla reddedildi.