şükela:  tümü | bugün
66 entry daha
 • önce "www.google.com", sonra recep tayyip erdoğan mısır konuşması laiklik enter

  evet ne çıktı, rte'nin mısır'daki laiklik konuşması, yıl da 2011... hangi "bir anda"?

  herkes ezberci değil tabi...
 • daha kaç yüzünüz var sorusunu sorduran durumdur. böyle yapmacık tavırlar ve sözlerle neye ulaşabileceklerini sanıyorlar anlamış değilim. ideolojisizlik bu kadar güzel örneklendirilemezdi.
 • tam şuanda beyaz tvde izlenen durum gülerek izliyoruz bu kadar olmaz yüz yok kösele olmuş hepsi!!!!
 • ismet özel'in bir kitabı vardı hani, ''iltica elden gidiyor''du adı. akp'nin şimdiki durumu da bu oksimoronla -hep bu kelimeyi kullanmak istemiştim- birebir paralellik taşıyor. elde savunacak hiç bir şey kalmayınca yıllardır saldırdığın değerlere, bir anda nasıl da dört elle sarıldın sayın erdoğan? zamanında ayyaş dediğin adamı şimdi bu kadar sahiplenmek komik kaçmıyor mu sence de?
 • atatürk'e düşmanlık yapanlar bugün ilginç paylaşımlar yapıyor. şaşkınım. amaçları 2018 senesindeki seçimde oy toplamaksa çok sinsice, çok adice.
 • lan tadını çıkartsanıza şu işin.

  2 gündür ağzından "put,putperest,kamalist" lafı düşmeyen akdavarlara, akp'li gibi yaklaşıyor ve kripto fetöcü suçlaması yapıyorum. bununla da yetinmiyor, "10 kasım törenlerine bizzat başkomutan sıfatıyla katılan cumhurbaşkanımıza putperest mi diyorsun lan deyyus, kripto fetöcülerin kökünü kazıyacağız" falan diyorum. adamlar utanıp, sıkılıp, bozulup arazi oluyor.

  lan hahaha. hay yaşa reis.
 • sogutma politikasi olabilir. akp turkiyede ebediyen utanc kaynagi olacak kadar cirkin bir yigin degeri omurgasiz bir politikayla 15 sene savununca tabi muhaliflerde kalici bir tiksinme refleksi olustu. dusunmeden yine muhalif olur insanlar belki diye yeni birsey deniyo akp bence.
 • çözüm sürecinde diretirken bir anda milliyetçi olmalarıyla aynı sebeptendir. sıradan bir vatandaş olarak tarafsız tespitlerimi yazıyorum. bu yazıyı dikkatli okuyan birisi zaten tamamen açık kaynaklardan ulaşılabilecek bilgilerden yapılan basit çıkarımlar görecektir. yani benim eniştem partide, reis şöle düşünüyor, kulislerde bu konuşuluyor gibi bir durum yok. üzgünüm şimdiden bunun için :)

  başlamak gerekirse bence reis sadece türkiye'nin olayını çözmüş birisidir. hatırlayan hatırlar. çözüm süreci zamanları öyle bir ortam vardı ki, sanki ben türküm derseniz sizi çözüm sürecini baltalamak halkı kin ve düşmanlığa yönlendirmekten göz altına alacaklardı nerdeyse.

  sonra bakıldı, türkiye gerçekten türklerindir. bunun karşısındaki öyle ya da böyle kaybetmeye mahkum. pkk da palazlanıp saldırıları artırmaya başlayınca milliyetçilik arttı. ve arkasından o müthiş dönüşüm. sonucunda bugun baktığınızda bahçelinin bitmiş olması. çünkü reis milliyetçi olmasını da bahçeliden öğrenecek değildi, nitekim çok daha iyi yaptı bu işi ondan.

  referandumda ise bir şey daha açığa çıktı. bence bir dönüm noktası da budur. tamam, "evet" kazandı. ama o kadar çabaya emeğe ve ohal durumunda olmaya rağmen kılpayı bir zafer oldu. reis bence böyle bir durumda en az yuzde 60 beklerdi. o zaman çıktı, evet kazandığı için sevinmiş gibi davrandı. ama ben o zaman da demiştim. türkiyenin en büyük üç ilinde kaybetmek, diğerlerinde de istediği farkı atamamak kendisini çok kızdırmıştır diye.

  başta tahminimi doğru çıkaracak bir şeyler göremedim. ama şimdi değişen belediye başkanlarını biraz da oraya bağlıyorum. çünkü belediyecilikten gelen reis siyasette belediyelerin yerini çok önemsiyor.

  referandumda bir şey daha ortaya çıktı. dediğim gibi olayı çözen, zamana göre hatalarla yüzleşebilecek cesarete sahip bir insan. tabi bu surekli fikir değiştirdiği eleştirilerini de beraber getiriyor. yine de konuya dönecek olursak benim tahminim referandum anketlerini çok çok çok detaylı incelemiştir. ve burada gördüğü açıkça ortaya çıkan şey eğitimli insanlara kendini kabul ettiremediği gerçeği olabilir. fakat dediğim gibi milliyetçiliği nasıl aldıysa bahçeliden atatürkçülüğü de kılıçdaroğlundan alabilirdi. böylece hem eğitimli laik kesimin de desteğini alırken hem de chp yi bitirip başkanlık seçimine yüzde 70 lerle gelen bir türkiye partisi olabilirlerdi belki.

  ülkede şu an beyin takımlarının ise sürekli yurtdışına kaçtığını kendi söyledi. benim gördüğüm ise bu kesimin cehapeliliğini bilmem ama genelde laik oldukları yönünde. atatürke de çok bağlılar. imamhatiplerle gelecek kuşağın ise çok uçak, füze, elektrikli araba yapma konusunda ışık vermediğini kendi de görüyordur. ya da çevresindeki akıllı danışmanlar. kendisini kabul ettiremediği bu eğitimli kitlenin özellikle gençleri yurtdışına göçmeye çalışıyor ya da birçoğu çoktan göçtü.

  dolayısıyla toplayacak olursak bu kişileri kazanmak istemektedir. şimdi dikkat çekiyor yeni olduğu için. fakat bu durum devam ederse seneye çok da şaşırtmayacaktır kimseyi. hatta doblo arkalarındaki osmanlı tuğralarının yanına k.atatürk ler gelicek kim bilir. bunlar sadece tahmin.

  geçmişten bugüne şunlara bakıp görmeyi çok sevdiğimiz büyük resmi görmek mümkün olabilir belki:

  demokratik açılımlar ile sosyal demokratlar: tik
  kürtlere yapılan açılım ile hdp kitlesi: tik
  sonra daha güçlü oy potansiyeli olduğu anlaşılan milliyetçilik: tik
  ne yaparsa yapsın her zaman destekçisi muhafazakar kitle: zaten tik. tik plus tik. tikoğlu tik.
  atatürkçülük ve laiklik ile cehapenin ve iyi partinin kitlesi, eğitimli beyaz yakanın çoğunluğunu oluşturan kitle: loading...

  tutar mı? zaman gösterecek.
111 entry daha